היית מוכנה לפתוח את הנישואים?

שאלות על פוליאמורה ונישואים פתוחים שלא העזת לשאול, מאת הפסיכולוגית הארגונית אורלי סיגל, שפרסמה בימים אלה ספר חצוף ופראי בשם "ניסויים פתוחים"

מאת: אורלי סיגל

ומה אם? ומה אם היה מותר נשים אחרות, גברים אחרים, סקס אחר?

גם אלה בנינו שעמדו מתחת לחופה ונשבעו נאמנות לנצח, מוצאות עצמן שואלות האם ההחלטה לחלוק מיטה עם גבר אחד תלווה אותן כל חייהן.

בואו נעשה סדר: פוליאמורה היא מערכת יחסים מבוססת אהבה עם יותר מפרטנר אחד. לא מדובר בריבוי פרטנרים קבועים למין, אלא בריבוי אהבות. נישואים פתוחים הם יחסים בהם בני זוג נשואים מקיימים קשרים נוספים, הכוללים גם יחסי מין עם אנשים נוספים. וישנה גם הגדרה רחבה יותר של יחסים לא-מונוגמים בהסכמה.

עכשיו, נסו לחפש נתונים על שיעור הבגידות בעולם ובארץ. תקבלו מחקרים שונים שמצביעים על רבע מהזוגות הנשואים ועד 60% מהם. חישבו על הזוגות שאתם מכירים. האם המונוגמיה כשלה?

אורלי סיגל צילום רוני חפר

מה המחיר האמיתי של פתיחת הקשר הזוגי?

מצד אחד, הסיכון הגדול. קשרים שלא מושתתים על תקשורת כנה ואמיצה עלולים להתפרק. הקנאה יכולה להיות מוזנת מחוסר בטחון ולמוטט שנים של יחד ומשפחה. מצד שני, יחסים שיש בהם שקר והסתרה יכולים לכלות את הכבוד ההדדי. מה גם, שבמערכת יחסים פתוחה, בה לכל אחד מבני הזוג החופש לנהל מערכת יחסים מינית עם אחרים, נולד לעיתים קרובות שיח חדש. מעצים ומקרב, שמושתת על אותנטיות וקבלה מלאה של הצרכים ההדדיים.

יחסים פתוחים לא מתאימים לכל אחד. השאלה החשובה, הרבה מעבר לכללים בקשר מכל סוג שהוא, היא האם יש בקשר הזוגי שלכן אמת?

איך מתמודדים עם קנאה?

במערכת יחסים פתוחה, לפעמים אפילו יותר ממונוגמיה, יש צורך בכללים ברורים, שמושתתים על החברות בין בני הזוג והכבוד ההדדי. בתוך מסגרת הכללים, בני הזוג יכולים להגדיר את אופי החוויות המיניות שבן זוג מרגיש או לא מרגיש איתן בנוח או גבולות ברורים בהחלטה לגבי מושאי התשוקה. אולי יש אנשים שלא לגיטימי לנהל איתם מערכת יחסים או קשר מיני, כמו למשל חברים או מכרים.

הקנאה קיימת, אבל היכולת להתמודד איתה תלויה באופי התקשורת הזוגית. הכנות והרגישות הנדרשות לקשר פתוח הן מאתגרות במיוחד, אבל יש בצידן גמול גדול. האהבה יכולה להיות חזקה מתמיד ויציבה מתמיד, כשאין סודות.

אורלי סיגל צילום: טל עבודי

איך פותחים קשר קיים?

בצעדים קטנים. זה מאד משמעותי לתהליך של בניית האמון או הרחבת גבולות האמון. יכול להיות בטוח יותר, זהיר יותר, להתחיל קודם בהתנסויות פחות דרמטיות. כדאי להשאיר יד על הדופק אחרי כל שלב בכדי לוודא שהכל מקובל ואפשר להכיל אותו. ככה מבררים איפה עוברים הגבולות. ביחד וכל אחד לעצמו. בהשוואה לקשרים מונוגמיים, היכולת לספר מה שקורה מחוץ לקשר מאוד מחזקת.

נשים רבות מעדיפות לשמר את המבנה הקיים, על חוסר הנאמנות שבו לעיתים ולא לפתוח את היחסים. אחרות בוחרות בגירושים. האפשרות לקשר פתוח היא הזדמנות לחשוב מחדש על הקשר הזוגי המשמעותי בחיינו.

** הכותבת היא אורלי סיגל, מחברת הספר "ניסויים פתוחים" (הוצאת כנרת זמורה ביתן), בו היא בודקת את שאלת היחסים הפתוחים בתנאי מעבדה. חמישה חברים, בעלי משפחות, עוברים לגור יחד בחווה. הקומונה המודרנית שלהם מצטיירת כמבנה חברתי אפשרי לכולנו, אבל מה שמתחיל לצלילי פעמוני הרוח המדנדנים על מרפסת העץ המשותפת, הופך אט-אט לסיר לחץ של יצרים ותשוקות.

ניסויים פתוחים צילום יחצ