החופש הגדול כבר כאן – טיפים ישימים להעסקת הילדים

החופש הגדול הולך ומתקרב ואלפים רבים של הורים יכולים למצוא את עצמם עוסקים בשאלות כמו: מה לעשות עם הילדים? איך לא לצאת מהחופשה עם "חורים בכיסים"?

החופש הגדול הולך ומתקרב ואלפים רבים של הורים יכולים למצוא את עצמם עוסקים בשאלות כמו: מה לעשות עם הילדים? איך לא לצאת מהחופשה עם "חורים בכיסים"? ולמעשה, איך לעבור את החופשה בשלום ובלי שהילדים "יטפסו על הקירות" או יריבו אחד עם השני?
אז כמובן, שהחופש הגדול מהווה אתגר אבל באמצעות יישום של טיפים שונים, ניתן לעבור את החופש בשלום:

טיפ 1 – לתכנן מראש את התקציב אשר יוקצה לטובת החופשה
הורים רבים חוששים מההוצאות הכספיות הגבוהות אותן הם יאלצו לבצע במהלך החופש הגדול. מהסיבה הזאת, ההמלצה היא לתכנן את התקציב מראש – כשהמטרה תהיה לא לעבור את אותו סכום כסף אשר יוקצה עבור המטרה.
בהליך תכנון התקציב, כדאי להכניס גם חופשות, קייטנות וכמובן, הוצאות יומיומיות.
באופן כללי, ההמלצה תהיה להכין רשימה כללית של כל הפעילויות אותן אתם מתכננים עבור הילדים לאורך החופשה, לבודק עלויות של כל אחת מהן ובהתבסס על כך לתכנן תקציב – יש לקחת בחשבון, שיכול לעלות קושי רב לעמוד באותו התקציב ויכול להיות שתאלצו לעבור אותו.

טיפ 2 – לא תמיד חייבים לצאת מהבית
הילדים יכולים ליהנות מפעילויות מהנות ומגוונות גם בלי לצאת מהבית – זאת במידה וההורים שמים דגש על יצירתיות, מקוריות וחשיבה מחוץ לקופסא.
ניתן לקבל החלטה על ימים מבוססים קונספט לדוגמא: יום יצירה, יום סרטים, יום ספורט, יום גיבוש בין האחים, יום מחנאות בבית (יצירת "מחנה" משמיכות וכריות, יום בישולים (הזדמנות לנסות מתכונים חדשים) ורשימת הרעיונות עוד מגוונת וארוכה.  כמובן, שכאשר מדברים על פעילויות בבית, הכוונה גם לפעילויות בקרבת הבית – לדוגמא, ניתן לארגן לילדים משחק "חפש את המטמון" במסלול שמהבית עד לגן המשחקים הקרוב.

טיפ 3 – להשתמש ברשת לצורך חיפוש אטרקציות
אחת הפעולות המרכזיות בהן ניתן לנקוט היא פשוט להשתמש ברשת על מנת לחפש אטרקציות. ניתן לחפש אטרקציות בהתבסס על מיקום (לדוגמא, אטרקציות לילדים בירושלים), לחפש אטרקציות בהתבסס על תכנים, על גילאי הילדים ועוד..
חשוב לציין שישנן אטרקציות אשר כרוכות בעלות כספית וישנן גם אטרקציות חינמיות – מהסיבה הזאת, ידע יהווה ככוח וכדאי להכיר כמה שיותר אטרקציות לפני שמקבלים החלטות.

טיפ 4 – לשוחח עם הילדים
ההמלצה היא לדבר את הילדים ולהכין אותם לקראת החופשה. לשאול אותם מה הם רוצים לעשות, לשתף אותם בהחלטות ובמגבלה התקציבית ולמעשה, לרתום אותם לקראת הרצון והמטרה, לעבור את החופשה בצורה רגועה, חווייתית ומהנה. אז כמובן, שכאשר מדובר בילדים צעירים, "הבטחות לחוד ומציאות לחוד", יחד עם זאת, עצם העובדה שדיברתם איתם, תאפשר לכם להזכיר להם את השיחה בכל פעם שיעלה הצורך בכך.

טיפ 5 – לא לוותר על חופשה משפחתית
אז זה אומנם נכון שלא כולם יכולים להרשות לעצמם חופשה בחו"ל או אפילו חופשה במלון מפנק באילת או בעיר נופש אחרת. יחד עם זאת, חופשה משפחתית יכולה להיות מוצלחת גם אם היא תבוא לידי ביטוי בקמפינג בחיק הטבע (או גלמפינג למי שמחפש את התנאים המפנקים יותר) וגם אם האירוח יתבצע באכסנייה שהינה יחסית בסיסית באירוח אותו היא מציעה.
חופשה משפחתית יכולה לטמון בחובה הזדמנות ליצירה של חוויות משפחתיות – כאלו שילכו עם הילדים, גם הרבה אחרי שהחופשה תסתיים ולכן כאמור לא כדאי לוותר עליה.

אין כל ספק כי החופש הגדול מהווה כאתגר עבור כל ההורים, אבל כאמור, אם מתכוננים אליו בצורה נכונה, ניתן לעבור אותו בשלום ואפילו ליהנות ממנו.