הורים דיגיטליים: איך גולשים בטוח בבית שלנו?

איך שומרים על יד על הדופק? מתי פותחים את הפרופיל הראשון ברשת החברתית? הורים משתפים בטיפים שעובדים להם בבית

צילום: Shutterstock\ ABO PHOTOGRAPHY

אחת הנחמות הכי גדולות של ההורים שאנחנו היום היא לדעת שלכולנו יש את אותן דאגות. איך אנחנו יודעים את זה? בזכות הרשתות החברתיות בעיקר, שהפכו לזירת הייעוץ ההורי הגדולה בעולם. ואכן, יש לא מעט נושאים להתייעץ עליהם. כמו שהילדים שלנו גדלים בשנים הראשונות למהפכת האינטרנט, אנחנו מגדלים לראשונה ילדי מסכים שכאלה. קשה להאמין שיש כיום הורים לילדים צעירים שלא שולטים ביד רמה בסמארטפון שלהם ורובנו יודעים שהסכנות ברשת שם פשוט כי אנחנו בעצמנו נתקלנו בהם, רק שזה היה בגיל בוגר ובשל יותר.

כיום, כשילדים בכיתה ב' עלולים להיחשף לפורנוגרפיה באופן קבוע, ברור לכולם שדרושים גבולות ובקרה. טובי המומחים דואגים להזהיר מהסכנות ולספר על ההשלכות, אבל בפועל, כשאתם נאלצים לנתק את הילדים ממסך הפורטנייט, המציאות טופחת על פנינו. לכן שאלנו את ההורים מקבוצת "הורים דיגיטליים" בפייסבוק, ששמה לה למטרה להגביר את המודעות והשיח סביב גלישת בני נוער וילדים ברשת והתכנים שהם צורכים.

הטיפ של קרין: אפליקציות הגנה וניטור

"שיחות אינסופיות על גבולות. ביקורות פתע ואפילקציות הגנה וניטור. ולמרות כל אלו, הם עוקבים אחרי יוטיוברים לא ראויים (ע"ע הסטטוס מהבוקר), צורכים פורנו, מתנהלים בקבוצות ווטסאפ וטלגרם עמוסות קללות ורפש ועוד ועוד מכל הטוב הזה. בקיצור, לא משתתק לי בראש"

הטיפ של טליה: בלי קוד על המכשיר

"אני לא מרשה קוד בפלאפון. בכל יומיים שלושה נכנסת להיסטוריה ולהתכתבויות. כשהם צופים בסרטונים אני לפעמים רואה איתם כדי להכיר את מי שהם אוהבים ולגשש. אנחנו מקפידים על שפה יפה ומכובדת בקבוצות ועם חברים.

הטיפ של גלי: לבדוק כל משחק לפני

"לפני שנתיים הילד בן ה-11 חפר לי שהוא רוצה משחק GTA, בסוף הוא הלך לקנות אותו והמוכר התקשר להסביר לי מה התכנים במשחק הזה והמליץ לי לא לקנו. יצא מלך. מאז אני בודקת את כל המשחקים לפני שאני מאשרת אותם.

הטיפ של מירית: פרופיל משותף

"במיוסיקלי פתחנו פרופיל ולשתינו יש סיסמא וגישה אליו. ככה אני יכולה להיכנס בכל רגע וגם מקבל ישר נוטיפיקציה שמשהו חדש מתפרסם".

הטיפ של רעות: לשמור על פרטיות בכל הרשתות

"כשפותחים להם אינסטגרם או משהו, לוודא שהוא חסום למשתמשים זרים, שצריך לאשר את כל מי שמבקש לעקוב ושכמובן מכירים את כל מי שעוקב".

הטיפ של טלי: הורה סמוי בווטסאפ

בקבוצת הווטסאפ של הכיתה חברה גם אחת האימהות. היא לא פעילה בקבוצה אלא נמצאת שם כדי לזהות מגמות שליליות ודברים שצריך לעצור או לשים לב אליהן.

הטיפ של שלהבת: להזהיר מראש

אני הסברתי לילדים שלי שכל תוכן שהם מרגישים שהוא לא מתאים לגילם, לא לראות, ולספר לי. מדהים לראות את ההפנמה שלהם, הם לא נכנסים ואפילו מעירים אחד לשני לא להיכנס.

ומה המלצות המומחים?

כמתבקש גם מומחים בחינוך ולגלישה בטוחה ברשת, ממליצים להורים לפקח על הזירות בהן ילדיהם גולשים. "תקשורת פתוחה וכנה היא הבסיס להכל. ברגע שילד מורגל בשיחות ובחשיפה מול ההורים שלו הוא יבוא לספר לכם גם דברים שעוברים עליו, אם נפל קורבן לשיימינג למשל, או לחילופין הוא יתוודה גם על הצד השני שבו הוא פגע באחרים. זה מאוד קשה לשמור על איפוק ולא לכעוס על הילד כשאנחנו מגלים שהוא גלש לאתרי פורנו או השתתף בחרם על ילד אחר. אבל אני דווקא הייתי ממליצה באותו רגע רק להכיל, לעזור לילד לעבד את המצב ואת הבעיה או הקושי שנוצר ואת הטפות המוסר נשמור לזמן, שהוא באמת יהיה פנוי לשמוע את המסרים שלנו", מסבירה טלי גבע, פסיכולוגית חינוכית לילדים ולנוער. "בנוסף, לבצע באמת התעניינות שוטפת אחרי אתרים שהם עוקבים אחריהם, כוכבי יוטיוב. כל תוכן שהם צורכים. ילדים מאוד אוהבים להרגיש שהוריהם מתעניינם בעולם האישי שלהם, בהם, אפילו בגיל ההתבגרות. בדרך כזאת מאוד קל לעלות על תכנים פחות מתאימים וגם ליצור חלונות לשיחה על תכנים בעייתים".

צילום: shutterstock