הוא הפך אותי לאישה קטנה וחלשה

כבר שלוש שנים שאמיר משתמש ברכוש ובכספים שלנו כדי להילחם בי, שולט על הכסף שמגיע אלי ומאיים שאם אעז להתלונן על כך גם זה לא יהיה. איך מתגברים על אלימות כלכלית?

פרוליידי אלימות כלכלית
פרוליידי אלימות כלכלית

 קוראים לי אורית. עד לפני שלוש שנים הייתי בטוחה שאין נורמטיבית ממני. מנהלת בית ספר יסודי, אמא לשני בנים ושתי בנות שנולדו בהפרשים מדויקים של שנתיים, וחוץ מזה אוחזת בכלב, חתול ובאמיר, בעלי שהשתחרר מהצבא בדרגת אל"מ והיום מנהל חברה חקלאית ומחלק את זמנו בין ישראל למדינות אפריקה.

כשאומרים שאפשר להוציא סא"ל מהצבא אבל אי אפשר להוציא את הצבא מהסא"ל, מתכוונים לאמיר. אמיר היה ידוע בנטייתו למשפטים קצרים והנחתת רשימה של מטלות מוצמדת למקרר, שהיה משאיר לי לפני נסיעותיו לחו"ל, עם כותרות ממורקרות ומשבצת לסמן V לאחר ביצועם. לצד הרשימה הוא צירף שלושה שטרות בני מאתיים שקלים להוצאות שבועיות. ביום החופשי שלי סימנתי V על כל המטלות כמו חיילת ממושמעת. מדי פעם כשאמיר לא היה מרוצה מדרכי למלא את המטלות, הוא היה מסנן לעברי בשקט שכלום לא יכול לצאת ממני. כשהייתי מבקשת ממנו שיחזור על מה שאמר, היה עונה שלא אמר כלום ורק לאחר שעות היה חוזר לעצמו.

כלום לא יצא ממך (צילום shutterstock)

לפני שלוש שנים, כשהוצאתי את המחשב הנייד של אמיר מתיקון, חיי התהפכו. הטכנאי הראה לי וירוס שמצא בתיבת המייל של אמיר וכך נחשפתי לחלופת מיילים לוהטת בין אמיר ובין האישה האחרת איתה קיים קשר ארוך מאחורי גבי.

בשבועות הבאים חוויתי ארטילריה של רגשות, החל מכעס, דרך חרדה ועד בושה. אמיר לא התרגש מחשיפת הקשר ורק חזר וסינן בקור: "אם לא היית מגלה, היית ממשיכה לחיות איתי כמו תמיד, אז תפסיקי ליילל כמו חתול דרוס". אותה תגובה ממש שמעתי גם כשגיליתי שלאורך חיינו המשותפים אמיר רכש שתי דירות, רשם אותן על שמו של אחיו והפקיד את דמי השכירות בחשבון שמעולם לא ידעתי על קיומו. החלטתי להתגרש מהר ככל האפשר כדי להתחיל ולבנות מחדש את חיי ואת גאוותי, בטוחה שהתקופה הקשה ביותר כבר מאחורי, אך טעיתי. הסיוט האמיתי רק החל. אמיר התנה את מתן הגט בוויתור על חלקי ברכוש ובחסכונות ולא הסכים לעזוב את הבית.

אני עצמי לא מבינה איך קרה שמישהי כמוני, עם קריירה אחראית ומוערכת, הייתה אשה שונה כל כך מול אמיר. אישה קטנה, ללא גישה לחשבונות הבנק, לתכניות החיסכון וללא מעורבות בכל הקשור לכספים. סיפרתי לעצמי שהכי קל היה לי להוריד מעצמי את 'כאב הראש הבירוקרטי' אבל האמת היא, שזו היתה דרכי להימנע מעימותים חסרי סיכוי עם אמיר.

איך הפכת לאישה קטנה, ללא גישה לחשבונות הבנק (צילום shutterstock)

כבר שלוש שנים שאמיר משתמש ברכוש ובכספים שלנו כדי להילחם בי. מציע מזונות נמוכים שלא יכולים לכסות אפילו את ההוצאות הבסיסיות של הילדים. מנהל את השיחות המכוערות האלו מעל ראשי הילדים ואת אמירות ה'אפס מאופס' ו'לא יצא ממך כלום' כבר לא סינן בשקט אלא אמר בקול רם וברור כדי לוודא שכולם שמעו. הילדים, אני וכל השכנים. את הקשר עם המאהבת שלו הוא לא הסתיר יותר, גם לא מהילדים, ואף חזר ואמר להם שאם לא ההתעקשות הילדותית שלי, כבר היה כל אחד מאתנו חי באושר עם בן זוג חדש. את רשימת המטלות שבועית הוא ממשיך להשאיר על המקרר, אך את שלוש השטרות נותן לי רק לאחר שסימנתי V על כל מטלה וברקע איומים מרומזים שאם אעז להתלונן על כך גם זה לא יהיה.

רציתי כל כך שמלחמת ההתשה של אמיר תהייה כבר מאחורי אבל אני חוששת שאם אסכים לתנאים של אמיר, לא רק שלא אוכל לגמור את החודש, גם לא יישאר לי ולילדים שום דבר מכל מה שעבדתי עבורו כל השנים.

פעמים רבות הרגשתי שהרווחתי חבר קשוב שלא שפט את ההתנהלות שלי מול אמיר (צילום shutterstock)

אחרי חודשים רבים של התלבטות אזרתי אומץ, פניתי לעו"ד לענייני משפחה שהיה הרבה יותר מעו"ד, פעמים רבות הרגשתי שהרווחתי חבר קשוב שלא שפט את ההתנהלות שלי מול אמיר. הוא לא התרגש כשאמרתי לו שאין סיכוי להתמודד עם אמיר, ולא הסכים לבקשתי לוותר על הכל רק כדי לקבל גט. בעזרת חוקר ששכרנו נחשפו הנכסים והכספים שאמיר הסתיר במהלך השנים. אמיר נבהל כשקיבל מבית המשפט צו מניעה להברחת כספים ונכסים שהסתיר. (צו אוסר עליו שימוש בכספים והעברת נכסים וחשבונות בנק על שמו של אדם אחר). הוא לא האמין שאי פעם אעיז להרים את הראש ולהילחם בו. מאותו רגע הכל התקדם מהר. הפרידה, חלוקת הנכסים שלא ידעתי עליהם, הבית, והכספים. האמת היא שהפתעתי את עצמי כשעמדתי על שלי והתעקשתי, בעזרת העו"ד שלי, לקבל מזונות שיאפשרו לי ולילדים להמשיך ולחיות באותה רמת חיים. חזרתי להיות אורית של פעם, שמחה, חזקה וגאה להיות מודל ראוי לילדים.

**********

מה היה לנו שם:

עו"ד רוני קדמי, מתמחה בדיני משפחה מ"פרוליידי", מסביר:

מה שאורית חוותה מול בעלה לשעבר הוא אלימות כלכלית.

מהי אלימות כלכלית בנישואין?

אלו הן התניות כספיות לאישה, ושימוש בנכסים הכלכליים של הזוג כדי להטיל על אחד מבני הזוג סנקציות, לאיים עליהם או להצר את צעדיהם. לעיתים האלימות הכלכלית כוללת הגבלה בגישה לכספים ונכסים של הצדדים.

איך מתמודדים עם אלימות כלכלית?

ישנם אמצעים וכלים משפטיים להתמודדות עם אלימות שכזו וישנם אמצעים לאיתור נכסים ו/או כספים שהוברחו והוסתרו, באמצעות פנייה לשירותי עו"ד המתמחה בכך.

מהו הצעד המרכזי בטיפול באלימות כלכלית?

במקרה כזה כדאי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום המשפחה בלבד. עו"ד בעל ניסיון יפעל בבית המשפט כדי לאפשר לך קבלת גישה לאותם כספים ו/או נכסים משותפים. שכן, בהתאם לחוק יחסי ממון, על פניו, ולמעט מקרים חריגים ובכפוף לקבוע בדין, את זכאית לקבלת מחצית מכלל הרכוש המשותף.

ודאי שיש לו ניסיון רב בתהליך קבלת סעדים ו/או צווים דחופים מבית משפט הן למניעת אותם נכסים ו/או כספים ו/או לצורך שמירה על המצב הקיים. משמעות צווים כאלו היא שבן הזוג לא יוכל לעשות שימוש בנכסים ובכספים ולא להעבירם על שמו של אדם אחר.

חשוב לציין כי לעיתים אף בית הדין הרבני עשוי להכיר באלימות כלכלית כמזכה את האישה בקבלת כתובתה, בהתאם להוכחות הנדרשות לכך ובהתנהלות מתאימה עם עו"ד מומחה.

זכרי שבתוך הקושי תמונה הזדמנות (צילום : shutterstock)

,

איך מתמודדים עם הלחץ והחרדה שבעקבות אלימות כלכלית:

ציפי צ'אושו מזרחי, יועצת ומאמנת בשיטת הדיאלוג, מ"פרוליידי" מסבירה:

לחץ וחרדה הם אלמנטים רגשיים ולא תמיד הגיוניים, ובמצבים כל כך קריטיים עלולים להטעות אותנו בתהליך קבלת ההחלטות. חשוב למתן אותם תוך שימוש בכמה כלים פרקטיים ומעשיים:

1. נסי להתמקד ולהגדיר לעצמך מה הם הדברים שהכי חשוב לך להשיג. על מה את מוכנה לוותר, ועל מה את לא מוכנה לוותר.

2. הרפי מהניסיון לפתור הכל במהירות. לזמן אין משמעות בתהליך. האחיזה בזמן מעייפת ומתסכלת ואז התוצאה היא פשרות. אפשרי לדברים להסתדר בזמן הנכון.

3. אפשרי לעצמך להישען על אנשי מקצוע בכל תחום שנדרש על מנת לשרוד את המאבקים.

4. חשוב שתמנעי מהאשמה עצמית, ואל תבזבזי אנרגיות על חרטות.

5. התמקדי בתובנות החדשות שהתגלו כתוצאה מהמשבר.

6. יצרי לעצמך סביבה תומכת. מצאי אנשים (עדיף חדשים)שיכולים להכיל אותך ולהיות נוכחים עבורך. לא על מנת להעצים את הכאב אלא רק להקשיב ולהעצים.

7. זכרי: "בתוך הקושי טמונה ההזדמנות" אלברט איינשטיין

***********************

לשיחת יעוץ דיסקרטית : 072-2440408

המדריך המלא למתגרשת המתחילה נמצא ממש כאן

רוצה ללמוד עוד על הזכויות ודרכי הפעולה שלך בזמן גירושין? לחצי כאן

.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.