ההתמודדות הרב גונית של המשפחה היחידנית

משפחות יחידניות וחד הוריות הן כבר מזמן לא מחזה נדיר. בשנים האחרונות המבנה המשפחתי היחידני הולך ונעשה חלק דומיננטי יותר בנוף. הורות יחידנית מביאה עמה אתגרים ייחודיים, בפן הרגשי, החינוכי וגם הכלכלי. מהי ההתמודדות של הורים יחידניים, ואיך אפשר להקל עליה?
בשיתוף לאומי

אמא יושבת עם שני התינוקות שלה על הספה

אמא יושבת עם שני התינוקות שלה על הספה

המבנה המשפחתי היחידני הולך והופך למקובל בשנים האחרונות. תהליכים חברתיים, כלכליים ותרבותיים הביאו לכך שהבחירה לגדל ילדים לבד הפכה למקובלת. נשים רבות בוחרות להפסיק לחכות לזוגיות כתנאי להבאת ילדים לעולם, ובמקום זה פונות לתהליכי הפריה יחידניים. ההחלטה מלווה בדרך כלל בחששות ולבטים, שרבים מהם נובעים מהאתגרים הייחודיים העומדים בפני משפחות יחידניות.

בניגוד לאימהות יחידניות, הורים חד-הוריים לא תמיד בוחרים במבנה המשפחתי הזה, שלעתים מתגבש בעקבות פרידה מבן או בת הזוג. עם זאת, הורים חד-הוריים מתמודדים עם אתגרים דומים לאלה שעומדים בפני המשפחה היחידנית- בהיבטים הרגשיים, הכלכליים, החינוכיים ועוד.

הישענות על מסגרות תמיכה

המוסכמה החברתית בישראל היא שילדים זה שמחה, והורות באמת יכולה להיות מקור גדול לאושר ותחושת מימוש עצמי. עם זאת, כל הורות מלווה באתגרים משמעותיים. הטיפול בילדים מביא עמו קשיים ייחודיים, וגם ברמה הכלכלית עלולים לצוץ קשיים שנובעים מהרחבת המשפחה. במשפחות בהן יש שני הורים, העומס נחלק בין שניהם, מה שמקל משמעותית על כל אחד מההורים. עם זאת, גם משפחות עם שני הורים לא מתמודדות עם כל העומס הזה לבד – לא סתם אומרים שצריך כפר שלם כדי לגדל ילד. עזרה מקרובי משפחה וחברים היא לא פינוק, אלא כלי הכרחי.

במשפחות יחידניות או חד הוריות, שבהן כל האחריות מוטלת על הורה אחד, מעגלי התמיכה האלה חשובים פי כמה. יש משמעות עצומה לעזרה טכנית שיכולים להעניק בני משפחה וחברים, אך גם לתמיכה רגשית ולייעוץ. בנוסף לתמיכה באם או באב, קיימים יתרונות רבים בנוכחות של דמויות מבוגרות נוספות בחיי הילדים. כך הם יכירו סוגי תקשורת שונים ויוכלו למצוא דמויות הזדהות נוספות בחייהם.

ברמה הכלכלית – זכויות ועוד

לגדל ילדים זה לא זול, ועבור הורים יחידניים או חד הוריים, שנדרשים לפרנס משפחה ממשכורת אחת, זה עלול להיות אף מאתגר יותר. ישראל מעניקה זכויות והטבות מיוחדות למשפחות חד הוריות ויחידניות, כמו הטבות מס, ימי מחלה נוספים, הנחות בארנונה ובחשבון החשמל ועוד. במקרה של משפחות חד הוריות שבהן ההורה לא מקבל מזונות, ניתן לקבל קצבה מהמדינה.

גם הורים יחידניים שמסתדרים מצוין ברמה הכלכלית יכולים לבחור לקחת על עצמם הוצאה גדולה, כמו טיול לחו"ל לקראת הבת-מצווה של הילדה או רכישת רכב עם מיגון בטיחותי יותר. כאשר מדובר בהוצאה חד פעמית שיכולה להוות השקעה לעתיד, ניתן לשקול לקיחת הלוואה* נקודתית. לקיחת הלוואה כמובן צריכה להתבצע מתוך שיקול דעת וביטחון כלכלי. לפני שלוקחים הלוואה כדאי לבחון אפשרויות שונות, ולקחת את זו המשתלמת ביותר עבור המטרה הספציפית שלכם.

חינוך, הצבת גבולות, קשר עם הילד

אתגר נוסף שאופייני למשפחות חד הוריות ויחידניות, קשור לשדה החינוכי. כשיש רק הורה אחד, עליו למלא את כל התפקידים ההוריים, ולדעת איך לשלב בין הכלה, אמפתיה ופינוק לבין משמעת והצבת גבולות. עלולים לצוץ גם אתגרים הנוגעים לפיתוח הזהות המגדרית של הילד או הילדה, כאשר מדובר בהורים מהמגדר ההפוך. כמו בכל הורות, טבעי שיצוצו קשיים ואי אפשר לצפות שתמיד תדעו איך לפתור אותם. אם אתם נתקלים בקושי חינוכי שלא ברור לכם איך לגשת אליו, שווה להתייעץ עם הורים אחרים, להיעזר במעגלי התמיכה שלכם או אפילו לפנות לייעוץ מקצועי.

 

*כתבה זו אינו מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.