הדבר הכי חשוב שכדאי לדעת על התינוק שלך

ביום שילדתי נולדתי, כאמא. מאז אני והבת שלי במסע משותף, היא גודלת, מגלה את העולם ואני את האמא שבתוכי. אימהות, יומן מסע שלא נגמר

צילום: גלית סבג

בקרוב אחגוג שנה ליום שבו הפכתי לאמא. קשה להסביר את השינוי, אולי בכלל אי אפשר. זאת הרגשה עמוקה, פנימית והיא לא דומה לשום דבר שהרגשתי או עשיתי עד עכשיו. במהלך השנה האחרונה למדתי, חוויתי ופגשתי בכל הדברים שהופכים אותי להיות אמא. שיעורי האימהות לא נלמדים בכיתה ממוזגת, אין להם שעות מוגדרות וגם לא זמן קצוב. הם ינחתו עלייך בלי שתרצי, באמצע הלילה ובמקומות הומי אדם. אין מבחנים והדרך היחידה לדעת שהפנמת את החומר היא להרגיש את זה בלב.

צילום: גלית סבג

השבוע, בזמן שאוגוסט מאתגר אותי לראשונה בחיי, הלכתי עם נגה בתי לסדנת ליווי התפתחותי בהנחיית אביבית בורשטיין שנערכה ביוזמת האגיס וסלונה למען חברות קהילת האימהות של האגיס בקבוצת הפייסבוק 'כוחו של חיבוק'. הבת שלי אמנם כבר כמעט בת שנה, אבל אני לא מפספסת הזדמנות לעוד ועוד נשנושים וחיבוקים. כבר מרגע שהיא נולדה הבנתי שמגע, חיבוקים, ליטופים ועיסויים הם אחד הדברים שהכי מחזקים אותה ונותנים לנו זמן איכות ביחד. בחודשי החיים הראשונים תינוקות אינם מזהים את גבולות גופם ולא יודעים לשלוט באברים ולהניע את עצמם לתזוזה. מגע הוא אחד הכלים האפקטיביים ביותר לעזור לתינוק שלך ללמוד את גבולות גופו, לזהות את הגפיים, את הגב ואת הדרך הטובה ביותר עבורו להתחיל לנוע ולגלות את העולם.

צילום: גלית סבג

המגע של אמא, הריח, הקול שלה, כל אלה מרגיעים את התינוקות, עוזרים להם לחוש בטוחים ומוגנים וליהנות מכמה שיותר זמן איכות. בשלב הצעיר והזעיר כל כך של חייהם הם עדיין לא מזהים את הדמויות השונות במשפחה אבל למין הרגע הראשון הם כמהים לנוכחות של אמם שהם מזהים עוד מהרחם. משחקי מגע, חיבוקים ועיסויים עושים פלאים לתינוקות שסובלים מגזים או מעצירות. התרגילים גם מרגיעים תינוקות בוכים ועוזרים להם להגיע לתחושה נינוחה ונעימה שתעזור להם להירדם ולישון טוב יותר. ככל שהתינוקות גדלים המגע הופך לכלי הכי זמין למשחק והרגעה.

לאחר שעתיים של משחק, שירים וריקודים, אינספור גירויים ושתי עוגיות טחינה חזרנו הביתה שמחות ועייפות, שוב הבנתי שסדנאות לאימהות ותינוקות זה פשוט כיף. לפגוש אימהות נוספות במסע האימהות שלהן, אמהות שכמוך גם הן מתעוררות כל שעתיים בלילה, לפעמים אפילו פוגשים אימהות שקשה להן הרבה יותר ממך, ובכל מקרה מקבלים פרופורציות בריאות למסע הזה שנקרא אימהות.

צילום: גלית סבג

התינוקת שלי גודלת ואני חייבת להמשיך במסע וללמוד. בכל יום, בכל גיל ועם כל ילד לומדים משהו חדש, אחר. אני אמא אמנם פחות משנה, אבל כבר עכשיו הבנתי שככל הנראה מסע האמהות שלי ימשך שנים ארוכות ואולי לא יסתיים.

צילום: גלית סבג