דרכים לפתח חשיבה כלכלית אצל בני נוער

כיצד נותנים חינוך פיננסי של ילדים ובני נוער, כיצד ההורים צריכים להתחיל להשריש לילדיהם את התנהגות כלגלית נכונה ואחראית.

 

 

 

ככל שאנחנו מתבגרות אנחנו מבינות את החשיבות של התנהלות כלכלית. ארגון סדר עדיפויות כלכלי, פתיחת חיסכון מתוך חשיבה עתידית, ניהול נכון של הכסף, משמעותו של כרטיס האשראי וכדומה. ככל שהשנים חולפות ויש לנו בית, משפחה, ילדים, הוצאות גדלות והולכות, מחויבויות וכדומה, אנחנו מבינות כי חשיבה כלכלית וניהול נכון של הכסף צריך להתחיל בגיל צעיר, כאשר האפשרויות עדיין פתוחות והמחויבויות הכלכליות כמעט לא קיימות.

לדבר על כסף

אחד הנושאים הקשים והבעייתיים ביותר לשיחה הוא כסף. זוגות רבים נמנעים מלדבר עליו כדי לא להיכנס לעימותים, חברם קרובים לא פותחים נושאים בקשורים לכסף כדי לא להביך את האחר או להיות מובכים בעצמם, בני משפחה לא משוחחים בנושא וכמובן שזה אינו נושא שיחה עם ילדים או מתבגרים.

כיוון שכך ילדים גדלים בתחושה שזה נושא שיש עליו טאבו וכי כל אחד צריך לכלכל את ענייניו הכספיים בפרטיות ולבדו. הם לומדים שיש בושה או מבוכה בשיחה על כסף ושיש כאן משהו להסתיר.

כדי לשנות מצב זה כדאי לדבר עם הילדים ובני הנוער על נושא הכסף ברמה המובנת להם. לנהל איתם דיונים שבהם מחליטים על סדרי עדיפויות, על גובה דמי הכיס החודשיים, על אילו מוצרים ההורים משלמים ואילו מועברים לאחריותו של הילד, מה קורה אם הילד מבקש תשלום לפני מועד דמי הכיס שלו וכדומה.

האם כל ילד צריך דמי כיס חודשיים?

גם נושא דמי הכיס צריך להיות פתוח לשיחה משותפת של ההורים עם בני הנוער. מדובר על תשלומים, חודשיים או שבועיים, שההורה נותן לילד כדי שיוכל לרכוש מוצרים שהוא מעוניין בהם.

ראשית יש לנהל דיון האם אכן יש מקום לדמי כיס. ייתכן ויהיו משפחות שיחליטו כי סידור כזה אינו מתאים להם. לאחר שהוחלט על דמי כיס יש לחשוב מהו הסכום הדרוש לילד ומהו הסכום אותו ההורים מוכנים לתת ולמצוא את העמק השווה ביניהם אם יש פער. כמו כן צריך להחליט מתי ניתנים דמי הכיס, כל שבוע, כל חודש, אחת לתקופה קצובה אחרת וכדומה.

פתיחת חשבון בנק

ישנם בני נוער שעובדים ומרווחים כסף ועבורם יש צורך לפתוח חשבון בנק, בייחוד במקומות עבודה עם תלוש משכורת מסודר, ולנהל אותו יחד איתם כדי ללמד אותם כיצד עושים זאת. גם נערים ונערים שעובדים ללא תלוש משכורת ויש ברשותם סכום לא מבוטל, כדאי שינהלו חשבון בנק.

ניתן לפתוח בקלות חשבון בנק דיגיטלי ללא צורך לפנייה לסניף הבנק, ולנהל את כל הפעולות באפליקציה או באתר. בנוסף, ניתן לפתוח להם ארנק דיגיטלי שיאפשר להם לבצע רכישות במגוון חנויות באמצעות הנייד בלבד. אפליקציה פשוטה שנועדה להקל את ההתנהלות הכלכלית ואף לאפשר צבירת נקודות לרכישות הבאות.

הורים לילדים נוטים שלא לערב אותם בצד הכלכלי של המשפחה. אם ילד מבקש מוצר כלשהו, האפשרויות הן לקנות לו או לא לקנות והן תלויות לרוב בחשבון הבנק של ההורים, ברצון שלהם במוצר אותו יקש הילד וכדומה. לרוב לא מתנהל דיון בנושא הקנייה, לא ניתנות סיבות או נימוקים מטעם ההורים ולעיתים גם לא מטעם הילדים.

כאשר ייפתח נושא השיחה הזה בפני הורים וילדים, גם ילדים צעירים יותר יוכלו להשתתף בו ולקבל הסברים והדרכות לגבי ניהול נכון של כסף שמתאים לגילם. ככל שהלמידה והחינוך בנוגע להתנהלות כלכלית, אישית או משפחתית, יגיע בשלב מוקדם יותר, כך יש סבירות גבוהה שהוא ייטמע ויחלחל לתודעה. ניהול נכון של כסף צריך להתבצע בכל גיל, בכל סכום כסף ובכל פעם שהשטרות יוצאים הארנק.