דילמת הילד השלישי

בדרך להחלטה הגורלית על ילד שלישי – כן או לא, החלטתי לרכז (ולנפץ) כמה מיתוסים נפוצים

shutterstock_126208979

אם מישהו יצפה אי פעם בגרסה הארוכה של סרט החתונה שלנו, ויצליח לשרוד את כולו עד לשלב השאלון המביך של הזוג הצעיר, הוא יראה שגם אני וגם בן זוגי ענינו תשובה חד משמעית וברורה לשאלה כמה ילדים יהיו לנו. שנינו קפצנו וענינו ״שניים!״.
כך גם חשבתי שיהיה בתחילת ההיריון השני שלי. ׳בבטן יש לי בן, בבית יש לי בת, משפחה מושלמת׳ חשבתי. למי שביקש הסבר ממש מפורט דקלמתי תשובה שהכנתי מראש: ״יקר לגדל פה שניים. משפחתון עולה לי יותר מ- 3,000 שקלים בחודש, החיתולים יקרים בטירוף ואפילו אין לנו דירה״.
אלא שככל שההיריון התקדם, כשהשבועות עברו והלידה התקרבה, התחלתי לחשוב. האם זה באמת יהיה ההיריון האחרון שלי? האם זו תהיה הפעם האחרונה שאני אלד? שיצאו ממני חיים? האם לא אחווה שוב את החוויה המדהימה של ההנקה?

איפשהו באמצע ההיריון, הבנתי שהתשובה היא לא. אני רוצה גם ילד שלישי. הבעיה שצריך לעשות תיאום ציפיות עם החצי השני שבטוח שסוגרים את הבאסטה. אז התחלתי לטפטף עוד לפני הלידה השנייה שאני רוצה עוד אחד, שיניתי תקליט והתחלתי להגיד ששניים זה קצת. אפילו גייסתי בעלי ניסיון שיתמכו בדעה שלי.
אחרי הלידה, גילינו ששני ילדים זה הרבה יותר מאחד. לא פשוט לגדל שניים… אבל לצד הקשיים, ישנם לא מעט רגעי אושר של שניהם משחקים ביחד, מסתכלים אחד על השני ומתפקעים מצחוק או בוכים כי השני בוכה. להפתעתי, זה גם היה השלב שבן זוגי אמר לי שגם הוא רוצה שלושה ילדים. אפילו ארבעה, וזה לגמרי המילים שלו.

מבחינתי כמובן, המשפט הזה הגיע בדיוק בזמן, אבל הבנתי שבשביל ילד שלישי צריך גם להפנים כמה דברים, לעשות תיאום ציפיות ולנפץ כמה מיתוסים נפוצים על ילד שלישי. אז החלטתי להיעזר בקצת ניסיון אישי וכמה חברות מנוסות. לטובת המתלבטות, ריכזתי כמה מיתוסים ומסקנות:

בהיריון שלישי אין לך זמן לעצמך.

נכון, אבל זה לא חד משמעי. אולי אין זמן להתלונן או לנוח, אבל צריך לזכור שעדיין היריון הוא היריון, וגם היריון שלישי עלול להיות קשה, מלווה בבחילות ובשלל תופעות הלוואי שאנחנו מנסות לשכוח מיד עם הלידה. לכן, צריך להתכונן גם למצבים מעט שונים, בהם לא יהיו לך הרבה ברירות ותצטרכי לדרוש את המנוחה המגיעה לך.

ילד שלישי גדל לבד.

לא נכון. זה אולי נכון חלקית כשהם גדלים, אבל תינוק הוא תינוק וצריך תשומת לב ואמא מחבקת ואוהבת. אז גם לקראת ילד שלישי צריך לצפות לחודשים מעייפים ורגעים פחות מהנים, ע"ע גודש בחזה, לילות לבנים וגזים בבטן, לצד הרבה רגעי אושר מרגשים, למשל, שן ראשונה, טעימות ראשונות או צעדים ראשונים.

המשבר בזוגיות מגיע אחרי לידת הילד הראשון.

לא מדויק. הוא יכול להגיע בכל שלב. תעצרו רגע ותשאלו סביבכן וסביר להניח שאם מי שתשאלו תהיה מספיק פתוחה בשביל לדבר על זה, היא תגיד לכן שיש זוגות שחווים משבר בילד הראשון, אבל אחרים חווים משבר בילד השני או השלישי. לפעמים זה אפילו מגיע (ברמה זו או אחרת) עם כל ילד. כשמדברים על זה, זה עוזר.

כדאי להביא ילד שלישי ברווח גדול.

גם פה, זה מאוד תלוי וחשוב לתאם ציפיות בעניין. אמנם כיף מאוד להחזיק תינוק ביד אחרי שהילדים הגדולים יותר כבר עסוקים בלרוץ לחברים ולא שמים עליכן, אבל אין ספק שלא פשוט לחזור לעולם החיתולים והפליטות אחרי כמה שנים של רגעי שקט, זוגיות שלווה ולילות שקטים. מצד שני, יש כמובן את היתרון של העזרה של הילדים הגדולים יותר, בעיקר אם יש בת שלרוב תשמח לקחת חלק בטיפול בתינוק הקטן. מנגד, כשמחליטים להביא ילדים ברווחים קטנים, אומרים שהשנים הראשונות קשות יותר ולאחר מכן הכל נהיה פשוט והחיים חוזרים למסלולם מהר יחסית. יש מי שאומרים שזה אפילו כדאי יותר ברמה הכלכלית.

זה אף פעם לא מתאים כלכלית.

מהניסיון שלי, זה נכון מאוד. אם היינו מחכים לעיתוי הנכון ברמה הכלכלית, כנראה שעדיין לא היינו בשלב של הילד הראשון אפילו. לשמחתי, באיזשהו שלב הבנו שלא כדאי להמשיך לחכות כי שכר הדירה לא הולך להיות יותר נמוך, ובהמשך הבנו שגם הילד השני לא ישפיע על היכולת שלנו לרכוש דירה בשנים הקרובות.
אם תשאלו אותי (ויש שיגידו שאני סתם תמימה), כל ילד מביא איתו הרבה אושר לתוך המשפחה, ואיכשהו הדברים מסתדרים מעצמם. מבחינתי, לקבל בתחילת היום נשיקה, לצפות בילדים שלי משחקים אחד עם השני אחר הצהריים ולהירדם עם חיבוק בלילה – שווים הכל.