ברית מילה ורשלנות בחסות החוק

בישראל אין פיקוח אמיתי על מוהלים ורבים מהם אינם מוסמכים. מדי שנה מדווחים מקרים רבים של סיבוכים. עד שתהיה חקיקה מתאימה, שימו לב מי המוהל שבחרתם לבנכם

מפרוטוקולים של הועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית לישראל, אשר פורסמו לאחרונה, עולה תמונה קשה על טעויות שביצעו מוהלים.

הועדה לפיקוח על מוהלים מוסמכת לנקוט סנקציות נגד מוהל, לרבות שלילת הסמכתו כמוהל והסרת שמו מרשימת המוהלים המוסמכים המתפרסמת על ידה מעת לעת. אך האבסורד הוא שהחוק בישראל לא אוסר על מוהלים שאינם מוסמכים לבצע בריתות, ולכן גם מוהל שרישיונו נשלל – יוכל להמשיך לפעול, ולעבוד כמוהל, ללא רישיון.

פרסום הפרוטוקולים של הועדה לפיקוח על מוהלים נעשה זמן קצר לאחר פרסום תחקיר תאגיד השידור "כאן" שבו הוצג כיצד תלמידים חסרי ניסיון לחלוטין הופכים ל"מוהלים" של אוכלוסיות מוחלשות. לפי התחקיר, מוהל מסויים, ותיק מאוד, גובה אלפי דולרים מתלמידים שבאים אליו לעבור הכשרה לשמש כמוהלים, ושולח אותם, ללא כל ניסיון, לערוך במקומו טקסי ברית מילה באוכלוסיות מוחלשות – בהן יוצאי אתיופיה ועובדים זרים. בתחקיר מצולם המוהל אומר: "הם בשר תותחים, לא יקרה כלום אם תעשה טעות על הילד". "אלה (הפיליפינים) אין להם אבא, אין להם אמא, אז מה שתעשה – אין שום בעיה. הבנת? גם אם תחתוך עקום לא יגידו לך כלום. כי הם לא מבינים כלום. אתה הבנת?". "הם אתיופים, אתה עושה לאתיופים. הם לא מבינים מי נגד מי. אל תדאג. את זה תשאיר לי". לשאלה של המתלמד מה יקרה אם יעשה טעות בחיתוך שיבצע לילד, השיב המוהל: "לא קרה שום דבר. אנחנו מתקנים את זה. יש לנו כלים. חוט קשירה. יש הכל".

[youtube QZ5znQNcIog nolink]

ממצאיו המזעזעים של התחקיר מצטרפים לשלל מקרים עצובים וכואבים של תינוקות בני יומם, אשר ברית המילה הותירה אותם עם נכויות קשות. מידי שנה מדווחים מקרים רבים של סיבוכים רפואיים בעקבות ברית מילה. זיהומים, מקרים של הדבקות תינוקות בהרפס לאחר שהמוהל לא השתמש באמצעים סטריליים, ומקרים חמורים בהם חתך המוהל חלקים מאיבר מינו של התינוק, והותירו נכה קשות לצמיתות. לפעמים מדובר במספר תינוקות שנימולו על ידי אותו מוהל. חלק מהמקרים מסתיימים "רק" באישפוז ממושך והתערבויות כירורגיות. אך מקרים אחרים מסתיימים בגרימת נזקים ונכויות צמיתות קשות.

כך למשל, בנם של רבקה ומאיר (השמות בדויים), שברית המילה שלו הפכה לאסון כאשר המוהל כשל במלאכתו והוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ לאחר שלקה בזיהום חמור ובדלקת קרום המוח בעקבות ברית המילה שלא בוצעה כראוי. לרבקה ומאיר התברר שהמוהל שהזמינו למול את בנם אינו מוסמך למול. נכון להיום, בישראל אין צורך בהיתר רשמי כדי למול ואין חובה בדין לקבל הסמכה כרופא או כמוהל בטרם יעסוק אדם במילה. בישראל אין כל סמכות חוקית המופקדת על פיקוח על מוהלים. שכן, ההתייחסות הדומיננטית לברית מילה איננה רפואית, אלא דתית פולחנית.

ברית מילה (צילום אילוסטרציה: ChameleonsEye / Shutterstock.com)

שלושה סוגי מוהלים פועלים בישראל:

מוהלים רופאים הכפופים לדיני הרפואה המסדירים את פעולתם ומפקחים עליהם.

מוהלים מוסמכים שעברו הכשרה הן בתחום הכירורגי והן בתחום ההלכתי, עברו את הבחינות בתחום והוסמכו על ידי וועדה בינמשרדית וולנטרית של משרד הבריאות והרבנות הראשית שמפקחת על עבודת המוהלים שהוסמכו על ידה.

מוהלים שאינם רופאים ואינם מוסמכים. מדובר באלפי מוהלים שאין להם הסמכה ואין עליהם פיקוח.

טענתם של רבקה ומאיר כלפי המוהל שביצע ברית מבלי שתהיה לו הסמכה, נדחתה על ידי בית המשפט שקבע שגם אם המוהל לא אחז בתעודת הסמכה תקפה,  אין בכך כדי להוות רשלנות, כאשר החוק הישראלי אינו מחייב הסמכה למוהל. עם זאת, גם ללא חובת הסמכה, מחויב המוהל שלא לפעול ברשלנות. כך, אם יוכיחו רבקה ומאיר שהמוהל בעניינם פעל ברשלנות, יוכלו לקבל ממנו פיצוי על הנזקים להם גרם. כבר היו מקרים בהם פסק בית המשפט פיצויים בגובה מאות אלפי שקלים לקטינים שנגרם להם נזק על ידי מוהל לא זהיר.

רבקה ומאיר חפצו לעשות כל שביכולתם על מנת שהמקרה החמור שקרה לבנם לא יקרה לתינוקות אחרים ולכן הגישו, בנוסף לתביעה האזרחית, גם תלונה למשטרת ישראל, על מנת שיוגש נגדו כתב אישום והוא יורשע בפלילים, כאשר מי שנותן טיפול רפואי או כירורגי רשלני דינו מאסר שלוש שנים. בעבר קבע בית המשפט שברית מילה אינה בבחינת טיפול רפואי אך ניתן להגדירה "טיפול כירורגי". ולכן, אם יוכח שהמוהל פעל ללא מיומנות סבירה בביצוע ברית מילה ניתן להרשיעו.

כבר לפני 15 שנה המליץ בית המשפט העליון על הסדרת נושא המילה ולאורך השנים הוצעו מספר הצעות חוק בנושא אך הן מעולם לא גובשו לכלל חוק. נכון להיום אין כל הסדרה חוקית לטיפול בתלונות נגד מוהלים שאינם "מוהלים מורשים" ולא נקבעו תנאי סף לפעולתם של מוהלים. אז מה בכל זאת אפשר לעשות? עד שהנושא יוסדר, מומלץ לבחור מוהל רופא או מוהל מורשה, בהתאם לרשימת המוהלים המורשים המתפרסמת על ידי הרבנות הראשית ולא להתפתות לבחור מוהל שאינו מורשה.


.

** הכותבים הם עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, ממשרד בר-און כהן, עורכי–דין, אשר דורג, כולל בשנת 2015, כמשרד מוביל בישראל בעריכת דין, ובכלל כך בתחום הליטיגציה – התדיינות בבית המשפט (מובילים בולטים), דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין, כולל רשלנות רפואית

עו"ד ורד כהן ורענן בר-און