בן הזוג פתח במלחמת התשה, מה לעשות?

תקופת הגירושין היא אחת מן התקופות הקשות בחייהם של כל הצדדים המעורבים ולא פעם נפתחת מלחמת התשה בין בני הזוג. איך מונעים זאת ואיך מתמודדים כשזה קורה?

 עו"ד חוה קליין (צילום: עידן מילמן)

המתח הרב המלווה את תהליך הגירושין, לפני, תוך כדי ועד תקופה לא קצרה אחרי, בשילוב החשש הגדול לשלומם הנפשי של הילדים וחוסר הוודאות באשר לעומד לקרות, מובילים לא פעם את המתגרשים להחלטות פזיזות העלולות להסב להם נזק רב.

אין ספק שתקופת הגירושין היא אחת מן התקופות הקשות בחייהם של כל הצדדים המעורבים. לא פעם, ומבלי שבאמת רצית להיות שם, את (או אתה!) מוצאת עצמך מול צד שפצח במלחמת התשה, כשמטרתו העיקרית היא להתיש, לשבור, בגלל האגו או בגלל הכסף. לצערנו, "מומחים" שונים, פעם בדמות אנשי מקצוע ופעם בדמות חברים ומקורבים, ממליצים לא פעם על "שיטות מצוינות" להתשה בתקווה להבסתו של הצד השני. כך לדוגמה, "טקטיקה" מוכרת במלחמות ההתשה היא לייעץ לאחד מן הצדדים להישאר ולהתגורר בבית, על אף שהאווירה מתוחה והצדדים לא מצליחים לשלוט בעצמם, לא פעם אף בנוכחות הילדים, שנחשפים למריבות ולגידופים וכל זאת, רק על מנת להתיש את הצד השני, ולהביאו למצב בו אינו יוכל עוד להתמודד וייכנע בכל תנאי. בין יתר שיטות ההתשה, גם ״מושכים זמנים" כך שביום האחרון להגשת כתבי הטענות, ממנים עורך דין חדש, על מנת שזה יטפל בתיק ומבקשים אורכה בהגשתו כדי שהעורך דין יוכל "ללמוד" את החומר ולהגיב, לאחר מכן מפטרים אותו ומבקשים ארכה נוספת.

מלחמת ההתשה, פעמים שנובעת ממלחמת אגו, מודעת או לא, משכנוע פנימי עמוק כי כך תוכל או תוכלי להשיג עמדה טובה יותר מעמדת הצד השני, גובה מחיר יקר מאוד, יקר מידי.

שאלו את עצמכם מהיכן מגיעה המוטיבציה להתשה, האם התנהגות זו באמת מקדמת את אחד הצדדים ומהו המחיר שתשלמו בדרך? וחשוב מכל: מה המחיר שאתם מוכנים להקריב על ידי הילדים שלכם! שהרי הם אלו שישלמו את המחיר.

לא באמת משנה איך הצד השני מתנהג. כל צד יכול לקחת אחריות רק על מעשיו שלו. מעשי הצד השני לעולם לא יצדיקו עוולות שאת ואתה בוחרים לבצע ומחירים שאתם דורשים מילדיכם לשלם.

אני מאמינה כי רוב עורכי הדין לענייני משפחה, רגישים לסוגיות אלו, מקצוענים ורוצים בטובת הלקוח, אך לצערי הרב, מידי פעם אנו שומעים על עצות של אלו המוסיפים שמן ל"מדורת הנקמה" ומעודדים את לקוחותיהם לפעולות שמסבות נזק לילדים, לבני הזוג ולסביבתם.

פסיקות שונות, אשר ניתנו לאחרונה, מעידות על שינוי ביחס בית המשפט כלפי אלה הנלחמים מלחמות סרק או מסלימים טענות והליכים כשאין צורך אמיתי. רק לאחרונה פסקו בשני פסקי דין שונים, שופטי בית המשפט למשפחה במחוזות שונים: כב' השופט ארז שני (משפחה ת"א) וכן סג"נ, כב' השופט נחשון פישר ( משפחה רשל"צ), הוצאות משפט גבוהות כנגד בני זוג שניהלו הליכים מיותרים כשניתן היה למנוע זאת. זכרו גם, שרוב הסיכויים, שגם בעתיד אם תחזרו לבית המשפט, תחזרו להתדיין אצל אותו שופט שאצלו התנהל התיק בהתחלה וכל התיק מונח לפניו.

לא פעם מתרשם בית המשפט, כי מדובר בהורה הרסני שגורם נזק לילדים – שהם הנפגעים הראשונים, לבן/בת הזוג ולבתי המשפט המוצפים בתביעות קנטרניות. למרות שאיננו רוצים לחסום זכות בסיסית של גישה לבית המשפט, לשופטים כלים שעוצרים מלחמות מיותרות, ובעיקר בשני מישורים:

הוצאות משפט גבוהות –בתי המשפט אינם סבלניים ונענים כיום לחייב צד שיוזם ואפילו שמגיב באופן הרסני, לוחמני ומיותר, בהוצאות משפט גבוהות.

מחיקת תביעות בשלב מקדמי – ביכולתו של בית המשפט, עוד בשלב המקדמי, למחוק תביעה לשינוי משמורת או הפחתת\הגדלת דמי מזונות אם מתרשם כי לא חלים שני תנאים אלו ולפסוק הוצאות גבוהות מאוד כנגד מי שיזם הליך מיותר.

לכן, בין אם יזמת ובין אם נקלעת בעל כורחך למלחמת גירושים חסרת רסן, בחנו מה קרה עד כה , גם מהבחינה הרגשית, גם מזו המשפטית וכמובן מזו הכלכלית. גם לעצמכם וגם לילדיכם, ובחנו שוב ושוב ומחדש, האם כך אתם באמת רוצים לנהל את המאבק.

זכרו, אדם יודע כיצד הוא נכנס לבית המשפט אך אף אחד, לעולם, לא יכול לנבא כיצד יצא משם. אל תניחו לאגו להוביל אתכם והשתדלו להקשיב ולדבר. ואם בן/בת הזוג פועלים בטקטיקות שנועדו רק להתיש, אל תפחדו, החזיקו חזק במוטות רכבת ההרים, גם היא תגיע לסוף המסלול, הרימו ראש ופעלו ביושר, ברוגע ואל תיסחפו למלחמה נגדית מוגזמת. אין ספק שכדי להגן על זכויותיכם, נדרשת לעיתים לחימה, אך זו צריכה להיות במידה הנכונה. וכשאתם שומעים מעורכי דינכם על האפשרויות הקיימות, הפעילו שיקול דעת ושכל ישר, משל עצמכם, ובחרו באפשרות שממצה את זכויותיכם אך אין בה טעמו של דם רע ומיותר.

נסו בתקופה קשה זו לקבל תמיכה נפשית ומקצועית, שיחות עם איש מקצוע יסייעו לכם להתמקד בעיקר ולא בתפל, יתנו לכם כלים להתמודד עם שאלות הילדים, בצורה נכונה ובונה, ויסייעו לכם לעבור את התקופה עם עוגן נפשי יציב. זה קריטי.

בהליכים הללו, מי שמשפיע מאוד על הדרך שבה תעברו את ההליך, ויכול להובילכם בבטחה לסוף הקרב, במינימום נזקים, הוא עורך הדין שבחרתם, ובחירה זו יכולה להיות הרת גורל עבורכם. לכן חשוב שתתרשמו ותרגישו, כי בראש מעייניו רק טובתכם וטובת ילדיכם ולא הרפתקאות שלא קשורות אליכם.