בית חנה: קחי חופשה מחופשת הלידה

בית חנה, המבנה האיקוני התל אביב פתח לאחרונה את שעריו כבית לתרבות וכושר. עכשיו מציעים שם תכנית לאימהות טריות באווירה אחרת

צילום: גלית סבג"מתאימים לתינוק ומתמקדים באמא" תמונה מתוך פעילות משותפת לסלונה והאגיס בבית חנה (צילום: גלית סבג)

חופשה לידה, אותה תקופה קצרה שבה את חופשייה לעשות מה שאת רוצה, מיד אחרי שתסיימי להלביש, להניק, לחכות לגרעפס, לחתל, להרדים ואז שוב להניק, ואז שנייה לפני שיוצאים מהבית לחתל שוב תינוקת קטנה וחמודה. כן, כמו שכבר הבנת בדרך הקשה, חופשה הלידה היא לא בדיוק הזמן שבו תוכלי לממש את כל הסעיפים בטו דו ליסט החלומי שלך. ובכל זאת, יש לא מעט ימים יפים בחוץ ולא מעט זמן להעביר עם תינוקת (או תינוק) רכה. את סעיף הבילויים בחופשת הלידה שלך ימלאו סדנאות לאמהות ותינוקות, שיעורי פילאטיס בסטודיו שמספק בייביסיטר או מפגשי אימהות.
בשנה האחרונה עבר מבנה הבאוהאוס הממוקם בפינת בן גוריון ואד"ם הכהן בתל אביב, שיפוץ ונפתח מחדש כ'בית חנה', מרכז קהילתי לתושבי השכונות הסמוכות שבתוכו פועלת רצועה ייחודית לנשים בחופשת לידה, "בית חנה זה בית ספורט ותרבות וברוח הזאת אנו פונים גם לאימהות. לצד הדברים הפרקטיים שכולן אוהבות ורוצות, אנחנו תמיד מחפשים את הטוויסט, כמו סדנת סקס לאחר לידה, סדנת מיינדפולנס ואפילו צפייה בסרט", מפרטת חן נבו, מנהלת תחום אימהות וחופשת לידה בבית חנה.

מבנה היסטורי בלב תל אביב

צילום: אוהד קוב בית חנה המחודש כולל שתי גינות אורגניות, מרפסות שמש, חללי סטודיו וקליניקת טיפולים. (צילום: אוהד קוב)

אי אפשר לדבר על 'בית חנה' בלי להזכיר את ההיסטוריה המפוארת של המבנה. הוא הוקם בשנות ה-20, כבית לפועלות שגרו במקום וניהלו משק חקלאי ונקרא על שם חנה צ'יזיק, פעילה ציונית שהייתה מייסדת ומנהלת המבנה ומשק הפועלות שפעל בו. לאחר מכן שימש הבית כבית מחסה לנערות ולבית יתומים עבור צעירים שברחו ממלחמת העולם השנייה. לרובנו הוא יזכר כמקום בו פעל בית הקפה אפרופו וכבית דיאדה. לקראת הפתיחה המחודשת, קיבל המבנה את שמו ההיסטורי הישן חדש 'בית חנה' ועבר שיפוץ מקיף בתכנון ועיצוב סטודיו דן טרוים וכולל גם שתי גינות בהן מגדלים ירקות אורגניים לשימוש הקפיטריה המגישה מנות בריאות, מרפסת שבה מתקיימים שיעורי טאי צ'י ומדיטציה, חללי סטודיו לאימונים וחדר להרצאות ומפגשים, קליניקת טיפולים, מיטות שיזוף הממוקמות בגינות, ועוד.

חופשת לידה באווירה אחרת

צילום: דורון סרירצועת הבוקר לנשים בחופשת לידה, מתאימה לתינוק אבל מתמקדת באמא. המטרה: לצאת מהשדרה (צילום: דורון סרי)

הקונספט שמוביל את תכנית למנויות הרצועה הוא "חופשה מחופשת הלידה", הפעילויות מותאמות לתינוק אבל מתמקדות גם באמא והמטרה היא להוציא מהשגרה, לרענן את המחשבות, ליצור מפגש חברתי נעים לנשים שנמצאות בתקופה מאתגרת וליצור שיח בריא וגם הנאה. ההתאמה לאימהות טריות היא בפרטים הקטנים, צוות מטפלות קבוע שנמצא בכל יום ומכיר את האימהות והתינוקות ותוכן שמדבר לנשים לא רק בתחומי ההורות אלא גם בשביל עצמן, "בשום מקום אין את כל החוגים והבילויים במקום אחד. מצד אחד גם שיעורי ספורט שמותאמים לנשים אחרי לידה, גם סדנאות ומפגשים, וגם מלא מקומות שכיף לשבת בהם עם התינוק", מוסיפה נבו.

צילום: בועז לביאמרכז קהילתי שמתאים את עצמו לחיים המודרניים ולצרכים העדכניים ביותר (צילום: בועז לביא)

בשעות אחר הצהריים והערב בית חנה מציע פעילויות ספורט ותרבות מקומית ולמנויות רצועת הנשים הכניסה חופשית. בחודש דצמבר למשל, תוכלו להגיע להרצאות על בודהיזם, למסיבת החורף השנתית של הבית או למפגשי מיינדפולנס. בית חנה הוא מרכז קהילתי שמתאים את עצמו לחיים המודרניים ולצרכים העדכניים ביותר שלנו, ובהתאם גם רצועת הנשים וחופשת לידה מתאימה את עצמה לאמא המודרנית, כי כמו שאומרת הקלישאה וצודקת – אמא שמחה תינוק שמח.