אימהות, ילדים, דאגות ורגשי אשמה

מהם הקשיים בפניהם עומדות נשים שחוזרות לעבודה אחרי לידה ומה מדאיג נשים ששוקלות להביא לעולם ילד נוסף ומה אפשר לעשות כדי לצלוח בקלות תקופה מאתגרת במיוחד?

הקמת משפחה והבאת ילדים לעולם מעניקה אושר אדיר אך גם מהווה אתגר לא פשוט להורים ובייחוד לאימהות. מלבד החוויה הפיזית הלא פשוטה שהן עוברות, הן לרוב גם אלו שלוקחות הפסקה מהעבודה ומהשגרה אליה היו רגילות ולצערנו, רבות מהן גם חוות קשיי התאקלמות בחזרה לעבודה אחרי חופשת הלידה בשל מספר גורמים שונים. בין אם מדובר במעסיקים לא הוגנים או בהתמודדויות רגשיות ואישיות של היפרדות מהתינוק. ההצפה של המשימות החדשות, חוסר השינה, תחושת הכאוס הכללית והרצון לסיוע מלווים את האם לאורך כל שעות היממה.

אז למרות אינספור הספרים, הכתבות והטיפים שהאימהות מקבלות, רצינו להבין מה הן באמת מרגישות.

חברת אבוט, יצרנית סימילאק, ערכה סקר בקרב 350 אימהות טריות המגלה מהן החוויות, התחושות והקשיים הבולטים ביותר עבורן.

 25% מהאימהות מעידות כי הן חוששת שלא יתחשבו בהן בעבודה בעקבות הלידה. הקושי השני בדירוג הוא החשש מתחושת אשמה תמידית גם במקום העבודה וגם בבית (מעל 20%), לאחר מכן שהילד ירגיש מוזנח (18%), שהילד יגדל רק עם מטפלות או עם הסבא והסבתא (16%), 13% העידו כי הן חוששות שייאלצו לוותר על הקריירה שלהן או על קידום בעבודה.

סקר אמהות אבוט

ההחלטה להביא ילד נוסף לעולם ולתא המשפחתי שנוצר יכולה להיות מלווה בלבטים ושיקולים רבים, אז מה השיקול הכי משמעותי בקרב אימהות? 39% מהמשיבות העידו כי הן חוששות מהבאת ילד נוסף למשפחה בשל ההתמודדות הכלכלית כאשר 86% מהן חיות במרכז, 26% באזור הצפון וכ-25% מאיזור הדרום. 17% מהמשיבות חוששות שיזניחו את האחים הגדולים, 3% חוששות שיאהבו אחד מהם יותר ואילו 1% בלבד חוששות שהאח החדש לא יהיה מוצלח כמו אחיו הגדולים. בין האימהות שציינו תשובות אחרות עלו הקשיים להישאר עם כמה ילדים לבד, קנאה בין אחים, התמודדות נפשית, חלוקת האהבה בין כל הילדים, פחד מהלידה.

סקר אמהות אבוט

סקר אמהות אבוט

דמות סמכותית או חבר, התעקשות על גבולות ומשמעת או גמישות – דילמות רבות צפות בכל הקשור לחינוך ילדינו. אז מהם האתגרים הכי גדולים שהאימהות הישראליות מתמודדות איתן? 41% מהאימהות מעידות כי הן מתחבטות בשאלת המשמעת והגבולות, 28% ענו כי הן לא יודעות עד כמה לתת לילדים להתנסות לבד ולטעות וכמה לעזור להם, 17% ענו כי יש דילמה משמעותית בין הרצון להיות חברה של הילד לבין הצורך להיות דמות סמכותית, 13% העידו כן הן לא יודעות באיזה שלב לחשוף את ילדם לחוויות ופעילויות- מתי זה מוקדם מידי ומתי מאוחר מידי.

כמה אנחנו דואגים לילדים שלנו, האם באמת במהלך כל שעות היום אנחנו חושבים על ילדנו, מה הם עושים, האם הם שבעים והאם הכל בסדר איתם? על פי ממצאי הסקר 29% מהאימהות מעידות כי הן דואגות לילדם 24 שעות ביממה לעומת זאת 25% מעידות כי הן דואגות לילדם פעם-פעמיים ביום, במקום השלישי בדירוג הדאגה נמצאו 18% מהאימהות שהעידו כי דואגות לילדם בין 3-4 פעמים ביום, 11% העידו כי אינן דואגות לילדם כלל במהלך היום, 7% דואגות לילדם אחת לשעתיים-שלוש, 7% העידו כי דואגות לפחות אחת לשעה.

סקר אמהות אבוט

כששאלנו את האימהות מה הדבר הכי חשוב להן  בנוגע לילד שלהן מתוך כמה אופציות יותר מ-91% ענו כי בראש סדר העדיפויות חשוב להן שילדם יהיה בריא, במקום השני 2% ענו שלא יהיו לילד בעיות התנהגותיות ובמקום האחרון 1% בלבד ענו שיהיה מקובל חברתית. בין האימהות שציינו תשובות אחרות (5% מהמשיבות) עלו התשובות שהילד יהיה מאושר, שיהיה טוב, שיהיה רגוע ועוד. 

ממצאי הסקר מראים כי לכ-86% מהאימהות לא חשוב באיזה מקצוע יעסוק ילדם אלא רק שיהיה מאושר וטוב במה שיעסוק. בין האופציות שניתנו לאימהות היו מקצועות האמנות, ההייטק, עריכת דין, רפואה, חינוך והוראה, כלכלה או עבודה בחברה ממשלתית. 36% מהאימהות שבחרו במקצוע הרפואה גרות באיזור הצפון, 72% מהאימהות שבחרו בהייטק גרות באיזור המרכז וכ-58% מהאימהות שבחרו בהוראה וחינוך חיות במרכז גם כן. 

כששאלנו את האימהות האם הן יותר דאגניות מהאימהות שלהן התשובות היו חלוקות בצורה די שווה. 38% מהאימהות העידו כי אמא שלהן הייתה דאגנית כמוהן, 31% טענו כי אמא שלהן הייתה דאגנית יותר מהן וכ-29% השיבו כי הן הרבה יותר דאגניות מאמא שלהן.

הסקר פנה לאימהות טריות שילדו לאחרונה ומתמודדות כיום עם גידול של תינוק צעיר, בשל עובדה זו הממצא הבא מעט מפתיע – כ-59% מהמשיבות סבורות כי התקופה הכי קשה בחיי ילד היא בכלל בגיל ההתבגרות. התקופה שדורגה במקום השני היא תקופת היסודי (17%), בחודשיים השנים הראשונות של החיים (12%), בתקופת הגן (11%).

 דאגות כלכליות בהריון (צילום: שאטרסטוק)

רונית דוייב, מנהלת מדעית באבוט, יצרנית סימילאק: " אנו מבינים שאימהות רבות חוות תקופה לא פשוטה מהרגע שהן יולדות. רבות עוזבות את העבודה ללא קשר והתחשבות בסטאטוס המקצועי בו הן נמצאות דבר שמקשה ומעורר חשש בקרב רבות מהן. כמו כן, גם החזרה לעבודה לאחר חופשת הלידה מלווה בהתמודדות רגשית לא קלה. בין אם מדובר באמא טרייה או באמא ותיקה, ישנן דילמות ואתגרים רבים הן מבחינה כלכלית ומקצועית והן מבחינה רגשית.

האתגרים של נשים רבות שהפכו לאימהות לא תמיד מקבל מענה מיידי אך חשוב להבין שעם הזמן  צוברים ניסיון, הביטחון עולה ובסופו של יום המטרה להיות אמא 'מושלמת' הופכת להיות רחבה ועמוקה בהרבה וכוללת בתוכה את הרצון לחיות חיים מלאים מכל הבחינות ולעודד את הילדים שלך גם לחיות חיים מלאים בין אם מדובר במשחק משותף שמייצר זיכרון נוסף לאוסף או יעד חדש שהצבת לעצמך במקום העבודה ולכן צריך למצוא את הדרך לא לתת לחששות לנהל אותנו.

 אימא עובדת עם ילד ((צילום: שאטרסטוק)

רונית דוייב מציעה כמה טיפים שיסייעו לאימהות לצלוח את התקופה המאתגרת ואף לצאת מחוזקות ממנה:

 אם מציעים לך עזרה – קבלי אותה – זה לא יחליש אותך, להיפך. בין אם מדובר בשירותים כמו הכנת אוכל, ניקיון ובייביסיטר ובין אם בסיוע של קרובי משפחה וחברים. הרגעים האלה יקלו עלייך ויעזרו לפנות זמן.

חשבי ותכנני ביחד עם בן/בת זוגך עוד בטרם הלידה איזה סוג של הורים תרצו להיות ואיך החזרה לשגרת העבודה תיראה- הביטו על אימהות ואבות סביבכם וראו איך אתם שואבים מהם השראה: בין אם זה אבא שלך, חבר קרוב שאת אומרת לעצמך "אני רוצה להיות כזאת עם ילדיי" או בין אם זאת קולגה לעבודה שכבר חוותה את החזרה לעבודה אחרי חופשת הלידה ויכולה לתת לך כמה טיפים. כמו כן שוחחי עם בעלך על התקופה שלאחר חופשת הלידה, איך זה ייראה, מי יעזור ואיך תעבדו ביחד כצוות.

מצאי את מה שמרגיע אותך- מצאי תחום עניין ששייך רק לך ואמצי סגנון חיים בריא ומאוזן. זה יקל עלייך בהתמודדות היום יומית וגם ישמש דוגמא לילדייך.

מצאי חברה/מכרה/שכנה שנמצאת בשלב שלך – מאד עוזר לחלוק, לשתף ולהתייעץ. לפעמים הימים עוברים כמו רכבת הרים. גם שהתחושות לא תמיד נעימות או חיוביות הן לגיטימיות לחלוטין וחשוב לדבר עליהם. בין אם לשתף הורה, חבר קרוב, אחות טיפת חלב או איש מקצוע, קשר עם מישהו שישמע אתכם יקל על העמוס הרגשי ואף עשוי להיות מקור לתמיכה ולעצות מועילות.

חזקי את עצמך דרך המשפחה –  הבית והמשפחה יכול להיות עבורך מקום המפלט, השקט והאהבה בו עוטפים אותך- נצלי את הזמן המשותף לחוויות, בילויים , משחקים ואפילו שיחות משפחתיות עם הילדים ובן הזוג סביב השולחן, גם ארוחת ערב שגרתית יכולה לחזק אותך וליצור זיכרונות בלתי נשכחים.

אל תשכחי שאת גיבורת העל של הילדים שלך- זה נכון שלפעמים קשה לנו לתפוס את עצמנו כמו שאחרים רואים אותנו, אך זכרי שאת מהווה עבור הילדים שלך מודל לחיקוי. תמיד תדחפי את עצמך עוד קצת קדימה ועודדי גם אותם להגיע לעוד הישג ולהתנסות במשהו חדש כדי שהילדים שלך ילמדו ממך לשאוף גבוה ולא לוותר.

אל תחששי לטעות וללמוד תוך כדי תנועה– לא תמיד הכול יזרום חלק, אבל עם הזמן תלמדי לעשות את הדברים בצורה יותר טובה, מהירה או נוחה וזה ייתן לך תחושת ביטחון והעצמה.