איך קרה שהפכתי מסופר וומן לאישה שבורה

תמיד האמנתי שלכל בעיה אהיה הראשונה למצוא פתרון שלא ידרוש לשלם שום מחיר יקר. היום ברור לי שכדי להצליח לגדל את השלישייה שלי אצטרך לוותר על החלום להיות רופאה

פרוליידי משמורת משותפת
פרוליידי משמורת משותפת

יום הולדתי השלושים ושבע היה יום שגרתי עד שחזרתי הביתה ממשמרת כפולה בבית חולים. בדרך ביקרתי ביום הורים בכיתה של אחד מילדיי, קניתי נעלי כדורגל לאחיו ועצרתי בסופר.

בבית חיכתה לי מסיבת הפתעה שארגן ערן בעלי, על אף שבחמש עשרה שנות הנישואים הוא שמע לא פעם את דעתי על מסיבות כאלו: עונש למופתע ועונש למפתיעים.

בחרתי להיות גרושה ושלמה עם עצמי ולא שחקנית בהצגה"משפחה מאושרת לתפארת" (צילום shutterstock)

כשהילדים זינקו עלי בחיבוק, זרועותיהם מסגרו עבורי את תמונת חיי המבלבלת: בית מפואר מדי, אורחים מלאים בעצמם וערן שמוזג יין לחיי 'גליה אשתי המתמחה בכירורגיה'. זה היה יין איטלקי שהחזיר אותי בשנייה אל המריבה שרבנו כשערן הודיע שנוסעים לטוסקנה ואני הצעתי חופשת בטן גב על חוף מכמורת, שמחירה לא יהיה שעות של עבודה בהן ערן יפספס את גידול הבנים. זו הייתה עוד מריבה מנומסת של בני זוג ששואפים למטרות שונות כל כך עד שגם המטפלת הזוגית הרימה ידיים אחרי שנתיים בהן ישבנו מולה: ערן גאה ובצדק בקריירה אינטנסיבית ובכיבוש יעדים כלכליים ואני שנשבעתי לעצמי שגם אם בחרתי מקצוע תובעני, הילדים לעולם יהיה לפני הכל.

בסוף אותו ערב בחרתי להיות גרושה ושלמה עם עצמי ולא שחקנית בהצגה"משפחה מאושרת לתפארת".

אם הדברים היו תלויים בערן היינו נשארים נשואים. למרות זאת הסכמנו בפגישה אצל מגשר שאין יותר טעם להישאר יחד והתחלנו בתהליך פרידה מהסוג שרוב המתגרשים יכלו רק לאחל לעצמם.

בתקופה הזו נראה היה שערן חזר בתשובה לעולם "האבות הטובים", צמצם שעות עבודה ונכח בבית כפי שמעולם לא קרה. הייתי בעננים מרוב אושר והסכמתי בשמחה למזונות צנועים ולמשמורת משותפת שתאפשר לי לסיים ואפילו בקלות רבה יותר את ההתמחות.

משמורת משותפת תאפשר לי לסיים את ההתמחות (צילום: shutterstock)

חצי שנה הסידור עבד נהדר, אבל בהדרגה ערן היה עסוק מכדי להגיע לבית ספר באמצע היום כשהילד חלה ולא פנוי להסיע לחוג ועסוק מכדי לקחת את הילדים חצי שבוע כפי שסוכם.

תחילה ערן הבטיח שזה רק חודש עמוס, אבל החודש הפך לשנה והקשר החברי עם ערן הלך והפך מרוחק ככל שדרשתי שיעמוד בהסכם. לעיתים הילדים לא ראו את ערן למעלה משלושה שבועות. האכזבה שלהם הייתה עצומה ונתנה את אותותיה בהתנהגות ובלימודים. ערן חזר לשגרתו העסוקה ואני אל שגרת ההדחקה והשקרים הלבנים שעוטפים אותו בעטיפה חיובית.

רק מי שמגדל שלישייה יכול לדעת שהאושר המשולש הזה גוזל גם פי שלושים זמן. בתקופה הקצרה שהמשמורת המשותפת אכן הייתה משותפת, הייתי פנויה לעבוד, לסיים התמחות, לפגוש חברים וגם לתפקד כאמא במשרה מלאה. אבל כשהדברים חזרו לקדמותם מצאתי את עצמי בניסיון חסר סיכוי לסיים התמחות. מרוץ ההישרדות לא השאיר לי זמן  לכלום

הייתי צריכה להגיע אל הקצה של עצמי כדי לחזור ולהיות הסופר וומן שהייתי פעם. זו שמוצאת פתרון לכל בעיה. במשך שבוע חיפשתי עו"ד, אם לדייק,  במשך שבוע ערכתי "ראיונות קבלה" לעורי דין עד שמצאתי את האחד שסמכתי עליו, וידעתי שכשהוא יפנה לערן הדברים יתחילו לזוז.  וכך היה. בסופו של דבר שינה בית המשפט את הסכם המשמורת ואת גובה המזונות והחיים חזרו לשגרה. שגרה אינטנסיבית, בכל זאת מדובר בשלישיית בנים. אבל יכולתי לחזור לעבוד, ולשכור מטפלת שתעזור בתחזוקת הבית. בעוד שבועיים אני אסיים התמחות, הילדים יצאו לחופשת קיץ ואני לא סיפרתי לאף אחד שעכשיו יש לי זמן לאהבה חדשה.

******************

מה היה לנו שם

עו"ד רוני קדמי, מתמחה בדיני משפחה מפרוליידי מסביר:

מיכל התמודדה עם גרוש שלא עומד בהסדרי הראיה כפי שנקבע בהסכם המשמורת המשותפת.

מה קורה כשהגרוש לא עומד בהסכם המשמורת המשותפת?

האישה מגדלת לבד את הילדים, במקום שגידול הילדים והטיפול בהם יתחלק באופן שווה בינה ובין הגרוש שלה. היא מגדלת אותם במשמורת יחידה, מקבלת מזונות נמוכים שלא מאפשרים לה לעמוד בהוצאות השותפות, וכל סדר היום שלה לא יהיה כפי שאמור היה להיות אם הסכם המשמורת המשותפת היה מתקיים.

איך מתמודדים עם גרוש שלא עומד בהסכם המשמורת המשותפת?

ישנם אמצעים משפטיים שיאפשרו הוכחה לבית המשפט שהגרוש מסרב לקחת אליו את הילדים, שדמי המזונות שנקבעו להסכם משמורת משותפת אינם מספיקים ושכל מה שכרוך בגידול הילדים ובטיפול בהם נופל על כתפי האם.

מהו הצעד המרכזי בטיפול בבן זוג שלא עומד בהסכם המשמורת המשותפת?

חשוב לפנות לעו"ד המתמחה בתחום המשפחה, על מנת שיפעל בבית המשפט לפתיחה מחדש של הסכם הגירושין לשם שינוי הסדרי הראיה והמשמורת, ולשם קבלת 'דמי טיפול' (תשלום עבור עלויות הטיפול בילדים) באמצעות פנייה לשרותיו של עו"ד המתמחה במקרים של אי כיבוד הסכם גירושין.

וודאי שלעו"ד יש ניסיון רב בפתיחה מחדש של הסכמי משמורת. כדי שיפעל בבית המשפט ויתבע מזונות שיתאימו למציאות החדשה שנוצרה ובעתירה לקבלת 'דמי הטיפול' בנוסף לתשלום המזונות.

וודאי שלעו"ד יש ניסיון רב בפתיחה מחדש של הסכמי משמורת (צילום: shutterstock)

איך מתמודדים עם החרדה והלחץ שנובעים מתביעה לשינוי הסכם משמורת?

ציפי צאושו מזרחי, יועצת ומאמנת בשיטת 'הדיאלוג', מפרוליידי מסבירה:

בתהליכי גירושין מתוך הסכמה יש לעיתים חווית אופריה, ותחושה שהכל יסתדר, ושבני הזוג ימשיכו להתחשב אחד בשניה ויזכרו למקם את הילדים במרכז החיים. יחד עם זאת, התהליך מצריך ארגון מחדש של החיים. בני זוג צריכים לבנות כל אחד את חייו מחדש. נכנסים משתנים וצרכים חדשים. חשוב להבין שאין כאן יותר מחויבות זוגית לתא משפחתי שלא קיים. מערכת היחסים בין בני הזוג המתגרשים נבנית מחדש ובאופן שונה שמחייב גמישות, והצבת גבולות מדויקים.

1. אם הגרוש לא עומד בהסכם המשמורת, מקמי את טובת הילדים בראש סדר העדיפויות, זה הדבר שיגרום לו להרגיש באופן מוחשי את המחיר שהם משלמים.

2. גם אם בעבר מערכת היחסים היתה אמפתית ומתחשבת, יתכן שבמצב הנוכחי בן הזוג לא יתחשב בצרכים האישיים והמקצועיים שלך, ולעיתים גם אם לא במודע, זו תהיה דרכו לפגוע בך כשתרצי להמשיך הלאה בחייך.

3. חשוב לבדוק האם המשמורת המשותפת נכונה וטובה לילדים. במקרים בהם הגרוש לא פנוי פיזית ורגשית, משמורת משותפת עלולה לגרום לנזק. והילדים יהיו מי שיספגו את הכעס והתסכול של האב.

4. זכרי שמערכת יחסים בין בני זוג גרושים תמיד תהיה נתונה לשינויים, ועל כן יש צורך להתיחס לכל הגורמים המשתנים בכל תקופת זמן.

***************

לשיחת יעוץ דיסקרטית : 072-2440408

המדריך המלא למתגרשת המתחילה נמצא ממש כאן

רוצה ללמוד עוד על הזכויות ודרכי הפעולה שלך בזמן גירושין? לחצי כאן

.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.