איך לשחרר את המועקות?

לאחר 35 שנות מגורים בפריז, בלונדון וגם בישראל, 17 שנות נישואין, ניהול חנות מיתולוגית לקליעת קש והעברת סדנאות למודעות עצמית לאלפים, גליה גדליהו מאמנת גברים ונשים וזוגות במשבר להתחבר אל הרגשות ולשחרר את המועקות

מאת: גליה גדליהו

כאשר חיי עלו על שרטון, החלטתי להתגרש אחרי 17 שנות נישואין. כל המילים והמשפטים היפים מהסדנאות למודעות עצמית שהעברתי בעצמי לאלפי אנשים לא עזרו לי אישית כשהייתי במשבר. כך, בחודש אחד עזבתי בעל וגם מקום עבודה קבוע. למרות שאני בחרתי בזה והייתי שלמה עם צעד זה, הכאב שלי היה כל כך גדול וחוויתי תחושת כישלון. בבוקר הייתי שולחת את הילדים לבית הספר ובוכה בבית. בשנים האחרונות, לאחר שמצאתי זוגיות מאושרת עם אהבה מהסרטים, אני מסייעת בעצמי לנשים ולגברים רבים לצאת ממשברים, להרגיש תחושת סיפוק בעבודה, לחזק את הזוגיות ולהתאהב מחדש, והכל באמצעות אבחון ואימון רגשי בשיטת התדר.

במקור אני תל אביבית, אך במשך 35 שנה לא התגוררתי בעיר ללא הפסקה, אלא בשתי בירות אירופאיות: פריז ולונדון, וגם במושב כפר מרדכי. במשך שנים רבות העברתי סדנאות להתפתחות אישית, שמספר המשתתפים בכל אחת מהן הלך וגדל עד ל-50 איש ואף יותר. לפריז הגעתי במסגרת הטיול אחרי השירות הצבאי כפקידה של מח"ט הצנחנים מתן וילנאי, לימים סגן הרמטכ"ל ושר התרבות, אך עיר האורות כל כך מצאה חן בעיניי עד שנשארתי בה חמש שנים. מאז ומתמיד הייתי מחוברת לאנשים, ולכן במהלך שהותי בחו"ל שמרתי על קשר טוב עם חברים וחברות מילדותה.

לישראל חזרתי בעקבות פטירתו מדום לב של אבי אהרון, שכל חייו עסק בקליעת קש ומוצריו בחנות המיתולוגית "קשקלוע" בתל אביב. בישראל שהיתי פחות משנה, התחתנתי ולאחר החתונה נסעתי לבירה אירופית אחרת – לונדון, בה ילדתי את שני ילדיה. אחרי עשר שנים חזרתי עם משפחתה לארץ, למושב כפר מרדכי. במקביל לגירושיי באותו חודש הפסקתי להעביר את הסדנאות שכבר לא דיברו אליי. הצטרפתי לעסק המשפחתי – חנות למוצרי קש הפועלת בחלל קטן מזה 72 שנה בשדרות בן ציון בתל אביב, ולמדתי קליעה אמנותית מקש של מוצרים שונים. פעמים רבות היו מגיעים לחנות לקוחות, מתיישבים על כיסא הקש, שופכים בפניי את ליבם ופשוט שוכחים ללכת הביתה.

גליה גדליהו צילום אלבום פרטי

רק לאחר ששני ילדיי עזבו את הבית לטובת הצבא והאוניברסיטה, התחלתי לחשוב על זוגיות. רק אז – שלוש וחצי שנים אחרי הגירושין – יצאתי לדייט ראשון. אז פגשתי גברים שקופצים מבילוי לבילוי, ממיטה למיטה ומזוגיות אחת לשנייה – העיקר לא להרגיש את הרגשת הריקנות והתהום השחורה. לי זה לא התאים, ולאט לאט הסכמתי להרגיש את תחושת הריק בלי לפחד או לברוח ממנה, להיות עם עצמי, להקשיב לרצונותיי וליהנות מחברת עצמי.

לפני כמה שנים הזמין אותי בני ג'וליאן להתלוות אליו לבאר שבע, בה התגורר במסגרת שירותו בגרעין הנח"ל של החברה להגנת הטבע, בו עסק בהדרכת בני נוער שאמורים להתגייס לצבא ולילדים בסיכון. ראיתי כיצד בני ג'וליאן, שהילדים מעריצים אותו, ובתי ג'ייד, מורה לחינוך מיוחד, מצליחים מתוך תחושת שליחות לשנות את חיי הילדים מסביבם, ואז התחזקה בי התובנה שזו שליחותי האמיתית – לקדם אנשים ולעזור להם. חיפשתי שיטה שתתאים לתהליך שעברתי, והבנתי שאני חייבת להמשיך לעזור לאנשים להתחבר לעצמם וליכולותיהם. לאחר שאובחנתי בשיטת התדר, אליה הגעתי במקרה, למדתי אותה ואז התחברתי עוד יותר לייעוד האמיתי שלי. במהלך הלימודים הכרתי את בן זוגי מאיר, וזה היה ממש נס להגיע לגילי ולחוות חיבור של אהבה, תשוקה ואינטימיות.

 אבחון השיטה מגלה את מהותו המולדת של האדם שנקראת: תדר, ומהווה מעין טביעת אצבע שיש רק לו. כשהאדם מחובר וקשוב לעצמו, הוא יכול לבנות זוגיות מטיבה. אנשים מחפשים זוגיות כדי להשלים את מה שחסר להם, אבל זה לא עובד כשזה בא ממקום של חוסר. קודם כל, אתה צריך להבין מי אתה ומהי המהות שלך, לעשות עבודה עם עצמך כדי לחיות את מי שאתה ולאהוב את עצמך, ורק אז מגיעה הזוגיות הראויה לך.

בני זוג ביחד צילום שאטרסטוק Manu Padilla

שיטת התדר, שהאבחון שלה נעשה באמצעות הרחת תמציות אתריות (חוש הריח עוקף את הרציונל ונחשב לחוש הקדום ביותר שאינו תלוי תרבות, מעמד או אינטליגנציה), מלמדת את האדם שרוב הסבל והתקיעות שלו נובעים מהרמה הרגשית בה הוא נמצא באותו הרגע. המתאמן בשיטה זו לומד שרגשות כמו: עצב, כעס ואשמה מונעים מאיתנו להגיע לתוצאות טובות בתחומים רבים כמו: עבודה, לימודים, זוגיות, יחסים עם אנשים ועוד, ואף מקבל כלים כיצד להיות מודע למצב ההישרדות, להרגיש ועדיין לא לתת לרגש לנהל אותך.

אני מודה שלולא הייתי לומדת אימון, לא הייתי זוכה לזוגיות מוצלחת עם בן זוגי שאיתו יש לי תקשורת מצוינת, אינטימיות ותשוקה בוערת. מזה מספר שנים אני עוסקת באימון בשיטת התדר באחד על אחד ואימון זוגי המיועד לזוגות במשבר, ומנחה בשיטת התדר להכשרת מאמנים ומוסמכת מטעם לשכת המאמנים בישראל. בימים אלו אני מעבירה סדנה לאימון רגשי בקבוצות המיועדת לאנשים שרוצים לשפר את מערכות היחסים שלהם: בין הורים לילדים, בזוגיות, בעבודה, בלימודים, ולכאלה שמעוניינים לדעת מה מיוחד בהם, רוצים לצאת ממשברים, להרגיש תחושת סיפוק בעבודה, לגרושים/ות שמחפשים זוגיות או לחזק את הזוגיות ולהתאהב מחדש.

התפקיד של המשבר בחיינו הוא לקדם אותנו בתהליך ההתפתחות. משבר זאת הזדמנות מצוינת לרפא חלקים בתוכנו, לשחרר מהמרתף את השדים שהחבאנו ולהתקרב יותר אל עצמנו. לקבל ולאהוב את עצמנו זה חלק קריטי מאוד בזוגיות, כי זוגיות טובה מגיעה כתוצאה מפנימיות טובה. אני יכולה להעיד על כך מניסיוני האישי.

** הכותבת, גליה גדליהו, היא מאמנת בשיטת התדר באחד על אחד ואימון זוגי המיועד לזוגות במשבר ומנחה בשיטת התדר להכשרת מאמנים