איך להתמודד עם לב שבור

"עולם האהבה עבר רדוקציה לאפליקציה כזאת או אחרת, שבאמצעותה האדם מתרשם מיופיו של האחר ומהישגיו ועל פיהם הוא מוכן להכיר או לא את השני". פביאן ברויטמן הוציא את ספרו "עת שאהבה נפשי" וחושף מה עלינו להפנים

מאת: פביאן ברויטמן, פסיכולוג שיקומי

אתחיל ואומר כי מי שנשבר לו הלב צריך, מבעד לעצב ולקושי, לשמוח על כך שלבו מרגיש, שהייתה לו הזכות לאהוב, הזכות לחוות חוויה מהיפות והעוצמתיות שנדע בחיינו, חוויה רגשית עמוקה, לעיתים מטלטלת ומאתגרת, אך מהמרגשות שיש. ואיני מדבר רק על לב שבור מאהבה נכזבת, לבנו נשבר גם כשאדם יקר עוזב אותנו, למרחקים, או לעולם שכולו טוב. זה קורה לנו גם – בלי להגיד להבדיל – כשחיית מחמד מתה.

החוויה היא אותה חוויה תמיד, אותה תחושה עמוקה של עצב, זרות, תחושה שהעולם כפי שהכרנו אותו עד האירוע, לא ימשיך להתקיים. ועם שבור הלב הצדק, העולם אכן לא יהיה לעולם אותו עולם. האדם הוא חיה מסתגלת, ואנחנו מתרגלים לדברים טובים כמו קשר טוב, אהבה, ונהנים מהרגשות שאנו חשים, ומצד שני כשזה נעלם, המשבר גדול, לעיתים נדמה שהוא גדול מדי ואנחנו זקוקים לעזרה, ליד מכוונת, לכתף עליו לבכות. אך כחיה מסתגלת, האדם בדרך כלל יוצא מהמשברים אליהם הוא נקלע, וזו הבשורה הטובה, עם עבודה נכונה, האדם אמור לצאת ממשבר כשהוא מבין יותר, חש יותר, ומוכן שוב למסע החדש. והרי אנשים יקרים לנו, גם כשהם נעלמים פיזית מעולמנו, ממשיכים להתקיים בתוכנו, זה בהינתן כי לאדם היכולת להפנים דמויות ולחיות עמם בתוך עולמו הפנימי, תהליך שמתחיל עוד בילדות המוקדמת.

פביאן ברויטמן צילום אלבום פרטי

במילה בלטינית משבר, טמונות שתי מילים, קושי והזדמנות. המילה העברית חוטאת למקור. בכל משבר יש קושי והזדמנות לגדול, להתפתח, להתגבר ולהתחזק. וזה האתגר הגדול, להבין את המשבר כתהליך, שעם סבלנות ופתיחות ועבודה נכונה, יביא אותנו למצב טוב יותר ולמוכנות לאהוב ולהיקשר שוב. אין פתרונות מידיים, למרות שיש כאלה הדוגלים בציפרלקס או דומיו להקלה די מידית של הסימפטומים. וכאן המקום לומר, אינני חסיד של תרופות כשלא צריך, אך הנני חסיד של תרופות כשצריך.

אם האדם נופל למעמקי הדיכאון ותפקודו נפגע, אם האדם פוגע בעצמו ובסובבים אותו מתוך ייאושו, אם הוא מסוכן לעצמו, אז חייבים להתערב תרופתי כדי "להרים" אותו, "לדחוף" אותו להתחיל תהליך אבל נורמטיבי. אבל, אם מדובר בתהליך אבל נורמטיבי, עדיף תמיד לתת לאדם לעבור את התהליך, לבכות, להיות עצוב, להתאבל על האובדן. תהליך כזה יאפשר לנו, בסופו של יום, להיות מוכנים שוב להתרגש, להתקרב, לאהוב.

פביאן ברוטמן צילום אלבום פרטי

כשלבנו נשבר ולא, הוא לא נשבר, אבל הוא בהחלט כואב, איננו מבינים כיצד העולם ממשיך להתקיים. וכפי שכתבתי קודם, התחושה היא שלא מדובר באותו עולם. אז עלינו להסתגל לעולם חדש. ייתכן והאדם כאוב הלב יהיה עסוק בהכחשת האובדן לזמן מה, לבטח הוא יכעס כעס גדול, הן על אהוב שעזב, הן על אדם קרוב שנפטר – הוא ייכנס למשא ומתן עם עצמו ויבטיח דברים – לו רק היא תחזור, אני אשתנה  – לעיתים כאמור הוא ישקע בדיכאון ברמה כזאת או אחרת, עד שלאט לאט יבצבצו אורות השחר של הקבלה, קבלת המאורע כחלק מחייו, כשהוא עצוב אך לא מיואש, כשהוא מתגעגע אך מוכן להמשיך הלאה, כשהוא זוכר, אך הזיכרון לא מנהל את חייו, אלא שמור בכספת הזיכרונות הרגשיים והעמוקים שלו.

עת אהבה נפשי צילום יחצ

ואני חוזר לתחילת הדברים. אשרי מי שנשבר לו הלב, משמע הוא הרגיש ואהב. אוסיף ואומר, אשרי מי שיכול לכאוב, לבו פועם ועובד בצורה תקינה, והוא מוכן לחוות חוויות שמקדשות את החיים.

דומה כי האנושות פחות מתלהבת מלהרגיש לאחרונה. העולם הפך לעולם מהיר מאוד, מידי, עם סיפוקים כל כך מהירים שמוחנו מחפש עוד ועוד כאלה ואינו יודע שובע. ועולם האהבה עבר רדוקציה לאפליקציה כזאת או אחרת, שבאמצעותה האדם מתרשם מיופיו של האחר ומהישגיו ועל פיהם הוא מוכן להכיר או לא את השני. אין סבלנות לתהליכים, והאהבה היא תהליך. התאהבות קורית מהר, אך היא דועכת מהר. אהבה היא תהליך, דבר שנבנה עם סבלנות, שיש לו רבדים שונים ומגוונים, עומקים רבים, ממדים שונים. כמו כל דבר בעל ערך, ערך כזה שמחזיק מעמד לאורך זמן, נבנה לאט, נוגע ברגש, ביכולת שלנו לעשות, להתרגש, לעורר תשוקה של יצירה. ולכן כשמושא האהבה נעלם, לבנו נשבר, אך אם ידענו תהליך של בניית אהבה, נשכיל ונדע תהליך של עיבוד האובדן, ונקום לאחר זמן מה מחוזקים לאהבה הבאה, כשלבנו חזק יותר, חכם יותר, רגיש יותר, ומרגיש ביתר שאת למרות הזעזועים שבדרך.

** הכותב, פביאן ברויטמן, הוא פסיכולוג שיקומי ורפואי. הוא מתגורר בכפר סבא ואב לארבעה ילדים. ספרו 'עת אהבה נפשי' הוא ספרו השני. 'והבית ימלא עשן', ספרו הראשון יצא לאור בשנת 2014.

הוצאת PUBLISH/ 303 עמודים / מהדורה מודפסת מחיר 89 ₪./ דיגיטלית מחיר 41 ₪  לינק לעמוד הספר: http://epublish.co.il/fabianEt