אזהרת צפייה: עד כמה משמעותיים נזקי הפורנו?

בתקופה בה אפשר לצפות בפורנו מכל מקום ובכל זמן ובחינם, וכשגיל החשיפה הולך ויורד, הנזקים המצטברים מצפייה בפורנו ממושכים ומשמעותיים. איך מתמודדים עם התופעה?

shutterstock\ casimiro PT

סרטי פורנו הם סרטים המציגים סקס מפורש ושלל סטיות שלא תמצאו בקולנוע המסחרי. תעשיית הפורנו היא אחת התעשיות הרווחיות והמשפיעות בעולם כיום והיא חייבת את כוחה, במידה רבה, למהפכת האינטרנט, שהביאה לעלייה עצומה באפשרות להפיץ סרטי פורנו להמונים, לרוב בחינם. לא רק סרטים מבוימים הם חלק מהתעשייה, אלא גם סרטי סקס ביתיים ופרטיים שלעיתים מצולמים ללא ידיעת המעורבים בהם מה שמוסיף אלמנט של ניצול ושיימינג. תעשיית הפורנו משרתת קהל עצום של צופים ברחבי העולם וחלק לא מבוטל מהם אלו בני נוער וצעירים.

מה שפעם הייתה חווית נעורים מזדמנת, מלווה בהמון מבוכה ובוודאי לא זמינה ומיידית, הפכה לטקס חניכה כמעט וודאי של מרבית בני הנוער, בנים ובנות. על פי מחקריה של ד"ר אביגיל מור, מומחית לפסיכולוגית קלינית ומגדר, גיל החשיפה לפורנו כיום הוא בין 9-11. "הבעיה היא רחבה יותר", מסבירה לי ראובני בר דוד, מטפלת מינית מוסמכת ומחברת הספר 'מיטה וחצי- מדריך מיניות למתבגרים'. "אנחנו חיים בתוך תרבות היפר סקסואלית וסקסיסטית שבה המסרים אודות מיניות, אינטמיות, זוגיות, אהבה ויחסים הם מאוד דכאניים וקשים, אחת ההשלכות היא שגם צריכה של פורנו היא לגיטימית ואיננה מזעזעת או מפחידה הורים ומחנכים", ואכן, הנתונים מצביעים על כך שיותר מ-80% מבני הנוער בגילאי 14-18 צופים באתרי פורנו באופן קבוע. "באופן מעניין ופארדוקסלי מחקרים מראים שהתגובות הראשונות לחשיפה לפורנו, בכל גיל, הן גועל, אבל בהמשך החרדה וגם הדחייה יורדים ונכנסת הסקרנות, העוררות וההתרגשות". מפרטת ראובני בר דוד.

כשהפנטזיה משתלטת על המציאות

עבור מבוגרים מנוסים המקיימים יחסי מין, סרטי הפורנו מציגים פנטזיה ותו לא, לעיתים קרובות נרגיש אפילו חוסר יכולת להזדהות עם האשליה שמוכרים לנו מבעד למסך, נשים רבות מעידות כי הן חשות דחייה מרמת האלימות וההחפצה כלפי נשים בתעשיית הפורנו. אבל ילדים ובני נוער, שאינם מקיימים יחסי מין ואינם יכולים לזהות את הפער, מתמכרים לפנטזיה, "ככל שאנשים יותר צעירים נחשפים לפורנו, הפוטנציאל להתמכרות גבוה יותר. באופן עקרוני התמכרות איננה פוגענית חברתית, אדם שמכור, פשוט לא מסוגל לייצר קשרים אינטימיים ללא פורנו". אולם יש מקרים קיצוניים יותר, בהם מכלול של תכונות וגורמים נסיבתיים ואישיותיים, בשילוב חשיפה לפורנו, עלול להוריד את העכבות בכל הנוגע לפגיעה באחר ובייחוד לפגיעה מינית, לדוגמה חיקוי תופעות של אונס קבוצתי, 'גאנג באנג', שהיא סצינה מוכרת מאוד בעולם הפורנו ואחת ממילות החיפוש הנפוצות יותר באתרים אלה, או לחילופין צילום והפצת סרטונים אינטימיים בהשראת ז'אנר דומה בתעשייה. בהקשר זה נמצא  כי פחות מ-30% מבני נוער שהשתתפו במחקר שנעשה בנושא במכללת תל חי, סברו כי אישה המקיימת מין קבוצתי נמצאת במצוקה.

ההתמכרות לפורנו עלולה להשפיע במספר מישורים, כאשר ההשפעה המיידית היא ההרגל להגיע לפורקן באמצעות צפייה בפורנו, מה שעלול לפגוע בתפקוד המיני ובקושי להגיע לאינטימיות. "בני נוער מפתחים תפיסה מעוותת לגבי יחסים ואינטימיות מתוך צפייה בפורנו, אבל גם תפיסה מעוותת ביחס לעצמם, ביחס לגוף שלהם, ביחס ליכולת שלהם לגרום עונג לאחר. פורנו זה כמו לראות סרטים של סופרמן ולהתאבל על העובדה שאתה לא יכול לעוף, זה מאוד מאוד לא מציאותי. חוש של הראייה משמעותי למיניות ואם אין אפשרות לדמיין ולשחק במיניות, וכאשר הגירוי הויזואלי הופך לאמצעי הגירוי העיקרי במקום דימיון, אז קשה להתרגש וליהנות מיחסי מין כפי שהם במתכונת זוגית לאורך זמן". כמו בכל התמכרות, אלמנט נוסף הוא עלייה מתמדת בצורך ובצריכת הפורנו בכל פעם, כדי להגיע לסיפוק, "בהתחלה זקוקים רק ל-10 שניות צפייה, ובהדרגה זקוקים לדקה, שתיים ויותר, וגם התוכן צריך להיות יותר פרוע, מופרע, קשה, פוגעני ואלים כדי שמוח ירגיש עוררות בעוצמה גבוהה יותר מאשר בעבר, כמו התמכרות לסוכר או לאלכוהול, כך גם בפורנו, אנחנו צריכים יותר כדי לחוות את מה שפעם היה ממש מספיק".

הפיתרון: שיח פתוח ופיקוח

תעשיית הפורנו היא תעשייה פוגענית ונצלנית, התכנים המוצגים בה מעוותים את תפיסת המיניות ופוגעים בנערים ובנערות, אך לצד תרבות סקסואלית שמעודדת צרכנות פורנו, החשיפה כמעט בלתי נמנעת. לכן חשוב לבצע את עבודת התיווך והאזהרות המתאימות לכל גיל. בגילאים צעירים החשיפה עלולה להיות טראומטית ועדיף לנקוט במניעה מכוונת באמצעים טכנולוגיים כגון חסימת אתרים מועדים או ניטור מילים שעלולות להוביל לאתרי סקס. בגיל הנעורים לא נוכל לשלוט בהרגלי הגלישה של המתבגרים, אבל באמצעות שיח פתוח לגבי מין ומיניות ותיווך הפערים העצומים בין אשליית הסרטים למציאות נוכל למנוע את הסקרנות הטבעית שלא פעם מביאה בני נוער לחפש תשובות באתרי מין מפוקפקים, "לדבר על מיניות בריאה, אוהבת, נורמטיבית שנותנת אפשרות אחרות להנאה, לקשר, לעודד קשר עין, אינטימיות, הנאה מהגוף באמצעות ספורט וריקוד כך שהם לא ירגישו שהדרך היחידה לחוש הנאה זה באמצעות אוננות פאסיבית מול מסך", מסכמת ראובני בר דוד.

צילום: shutterstock