הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 120

החל מאוגוסט 2014

אקטובר שלי
בעבור תושבי קויבק שבקנדה , חודש אוקטובר 1970 היה רב תהפוכות ומשמעותי ביותר בחייהם. מלחמת הקיום שלהם ושל שפתם עלו על בריקדות. זו היתה מלחמה לחיים ולמוות.
בכל העולם, מאז ומעולם ישנן קבוצות אתניות השוטמות זו את זו : הפלמים והוולונים בבלגיה, הקתולים והפרוטסטנטים באירלנד, הסונים והשיעים בסוריה, הפרנקופונים והאנגלופילים בקנדה, ועוד רבים.
מעבר לכל החיכוכים ומלחמות הללו תמיד יש אהבות שפורחות בין זוגות הבאים משני לאומים/שבטים/דתות …
אהבות שלעתים מצליחות להחזיק מעמד ולהתעלות מעל הקשיים הכרוכים באהבה “מעורבת” ולעתים האהבה נידונה לאסון ואת המחיר משלמים , איך לא , בני הדור השני.
ב”כל מה שלא סיפרתי” של סלסט אינג, שקראתי לאחרונה הבת משלמת בחייה על נישואי התערובת של הוריה – סיני ואמריקנית .
גם ב”אוקטובר שלי” – המספר את סיפורה של משפחת לווק במונטריאל, ישנו האב לוק – צרפתי בן קויבק סופר ידוע ומוערך הלוחם להפרדת קויבק הצרפתית משאר קנדה האנגלופונית. זוגתו האנה, סופרת המתרגמת את יצירותיו של בעלה לאנגלית היא אנגלופונית שאביה היה מעורב כתובע באירועי אוקטובר 1970 בהם פעלה המחתרת לשחרור קויבק כקבוצת טרור וזרעה הרס , מות וחטיפות .
בנם של בני הזוג לווק הוא הוגו בן ה-14 המזדהה עם הצד האנגלופוני של המשפחה , מאמץ את שם סבו ומורד במוסכמות הנהוגות בבית ספרו הצרפתי. מורה, שהוא גם חברו של אביו מילדות , מנסה לעזור לנער אולם הוגו בוחר בדרך משלו לפתרון מצוקותיו החברתיות , הלשוניות ו-יש לומר – המשפחתיות.
הספר טווה את הסיפור בקורים דקים ועדינים ויוצר מבט מקיף על תרבות וחברה שאנו, בארץ , לא הכרנו אבל אנו מצליחים בקלות להזדהות עם הצדדים.
קלייר הולדן רוטמן הסופרת המוכשרת השתתפה בהשקות ספרה בארץ. היא אשה צנומה, עדינה ודעתנית שסיפרה בין השאר שלא הבינה איזו סיבה יש לישראלים להתעניין בספר בעל נושא כל כך קנדי – לוקאלי.
קנדה ? רחוק ? קר ? – כן ! אבל גם קרוב ודומה , כי קבוצות יריבות קיימות בכל מקום על פני הלובוס, וכי המשפחה הגרעינית היא בכל מקום אותו הדבר, אהבה ודאגת אם ואב לרווחת ילדיהם גם היא דומה בכל מקום.
ספר מצוין.
ומה לקחתי אני מהספר הזה : את המשפט האחרון באחרית הדבר מאת גרשון גירון : “המתח האתני עדיין קיים מתחת לפני השטח, אך לקחי משבר אוקטובר 1970 מונעים ממנו לחרוג מהפסים המקובלים”
הלואי ויכולנו לומר כך (וליישם) גם על המשברים באיזורנו.

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה