מה לא ידעתן על נשים ואופרה?

מארי אנטואנט שחררה את הנשים מהמחוך והכניסה את האופרה לאופנה. אבל אנטואנט היא לא דוגמא מייצגת. בעיני רבים, נשים באופרה זה עניין מסובך ולא תקין מבחינה מגדרית

אופרה אוהבים או שונאים. אין באמצע. זכורה אותה סצינה מהסרט "אישה יפה" בה מטיס ריצ'ארד גיר את ג'וליה רוברטס במטוס פרטי כדי לצפות באופרה. היא עושה שם פדיחה קטנה והוא יוצא ממנה באלגנטיות. מה שחשוב: ג'וליה רוברטס היא מאלה שאוהבים אופרה. בדיוק כמו עוגיות המקרון, האופרה הגיעה לצרפת מאיטליה. מזארין, חבר ממשלתו של המלך לואי ה-14, רצה לשעתק בפריז את רומא. במשך שלושים שנה עלו בפריז אופרות איטלקיות ורק מאוחר יותר עשתה האופרה הצרפתית את הכניסה הגדולה שלה והפכה רשמית כשנכנסה ל"אקדמיית האופרה".

מי שאהבה במיוחד אופרה היתה המלכה מארי אנטואנט, שנהגה להגיע מוורסאי לפריז ולצפות במופעי בלט ואופרה במיטב מחלצותיה. מארי אנטואנט שחררה את הנשים מהמחוך, והכניסה את האופרה לאופנה. אבל אנטואנט היא לא דוגמא מייצגת. נשים באופרה זה עניין מסובך ולא תקין מבחינה מגדרית. הנה כמה דברים פחות ידועים על נשים ואופרה, כפי שמספרת זמרת הסופרן הישראלית והמורה לפיתוח קול, אירית שטרק:

1. בצרפת בשנת 1979 זמרות, מנצחות ובמאיות פתחו בדיון על ייצוג נשים באופרה. הן התקוממו נגד העובדה שדמויות נשיות של התיאטרון הלירי נלחמות לעתים נדירות במאבק למען שוויון המינים.
2. בעלילה האופראית אם אישה מתנגדת לסמכות גברית היא בוגדת. אישה תמיד מאוהבת, ולרוב נשואה לגבר אחר. אם היא אמא ואינה עדינה- היא היסטרית.
3. רוב הכותבים והמלחינים באופרה הם גברים. לרוב הם כותבים לנשים תפקידים שמסתיימים במוות.
אירית שטרק (צילום: אילן בשור)
4. גברים ונשים אינם מרוויחים אותו הדבר בעולם האופרה. זמר אופרה עשוי להרוויח פי ארבע מזמרת אופרה.
5. זמרות אופרה צריכות לשמור על עצמן היטב בעיקר כשהן נוסעות להופיע בחו"ל. אסור להן להיות חולות לכן הן צריכות להקפיד על תזונה בריאה ומלאה בפרוטאינים, לטוס עם מסכות מנתחים כדי לא להדבק במחלות, לעשות פעילות גופנית, מאחר שלרוב הן משחקות תפקיד על הבמה ולוח הזמנים שלהן סגור שנה קדימה.
6. אחרי הופעה זמרת אופרה תלך מיד לישון כדי לשמור על הקול שלה. זמר אופרה לרוב ילך לשתות משהו עם חברים.

זמרת האופרה אירית שטרק תופיע בהופעת "הומאז' לשאנסון הצרפתי" ותשיר אדית פיאף, איב מונטאן, שארל אזנבור ועוד. ההופעה תתקיים ב-17.10.19 בשעה 19:30 בספריה ומרכז ההנצחה בקריית טבעון.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית