פרשנות: למה התכוונה המלכה אליזבת בהצהרה שלה לגבי הארי ומייגן?

המלכה אליזבת שחררה הצהרה רשמית ואצילית לגבי החלטה בעניין הארי ומייגן אבל מה שבאמת מעניין חבוי בין השורות ויכול לפגוע בעתיד הזוג

אתמול נפגשו בכירי משפחת המלוכה על מנת לדון בקרייסיס שיצרו הארי ומייגן בכל הנוגע לרצונם לרקוד על שתי חתונות, להיות בני מלוכה אבל לחיות כסלבריטאים. כידוע, לא מדובר בשילוב מומלץ או מתקבל על הדעת, לפחות לא מבחינת הבריטים הזועמים שמרגישים נבגדים ורוצים לראות כיצד המלכה מעיפה אותם לכל הרוחות. רוצים עצמאות? לכו לקנדה, תבנו צימר, תגדלו כלב ים ותפרנסו את עצמכם. אבל את הטייטלים תשאירו בדרך החוצה, תודה.
אתמול המלכה שחררה הצהרה רשמית לאחר שנפגשה קודם עם הארי בארבע עיניים ומיד לאחר מכן ניהלו דיון בו השתתפו גם בנה צ'ארלס והנסיך ויליאם, שהיחסים בינו לאחיו עלו על שרטון. אגב, מרקל הייתה אמורה לצלצל ולהיות נוכחת כאילו זו שיחת ועידה אך המלכה אסרה זאת. כנראה בחושיה המחודדים חששה שמישהו יאזין או יקליט והרי כשזה נוגע למרקל, אין זה מופרך. הדבר האחרון שהמלכה רצתה הוא להתמודד עם הדלפות. צעד זה העמיד את מרקל במקום והוכיח שהמלכה היא זו שבשליטה ושהיא לא תיתן לשחקנית ליגה ז' לשעבר, שאמנם כישפה את הנכד האהוב שלה אבל לא מגיעה לקרסוליים של הוד מעלתה, לתת לה פקודות או להגיד לה מה לעשות.

מייגן מרקל והמלכה אליזבת צילום: Jeff J Mitchell/Getty Images

עצוב לראות עם מה נאלצת המלכה האצילית, בשנות התשעים לחייה, להתמודד בימים אלה לאחר שהיא טרודה סביב בעלה החולה, פיליפ ומהפרשה אליה נקלע בנה אנדרו, אותו נאלצה לפטר בגלל הבושות שיצר סביב סקנדל ג'פרי אפשטיין. התזמון של הארי ומייגן לא היה יכול להיות יותר גרוע, קר ואגואיסטי. במיוחד לאור העובדה שהמלכה ניהלה יחסים טובים עם הנכד במשך שנים ותמיד הייתה שם עבורו, גם בזמנים קשים והיו לא מעט. הבריטים ההמומים כועסים על מפגן הזלזול ואף מחפשים "נקמה" קרה. על התזמון הבריטים לא יסלחו, גם אם המלכה כן. לפחות ניתן להתנחם שמייגן נותרה מחוץ לשיחות הגורליות, מה שאיפשר להארי לדבר בשם עצמו (או לפחות כך אני מקווה כי הוא די איבד את עצמו) אבל אני בטוחה שהג'ינג'י יעדכן אותה בכל הפרטים.
ובכן, מה הפרטים? שום דבר דרמטי – על פניו. המלכה לכאורה זרמה עם הרצון הבסיסי של הטראבלמייקרים ולפחות על הנייר, אינה מתכוונת להקשות עליהם בשום צורה. מדובר לכל הדעות בהחלטה נבונה מבחינה תדמיתית וכל מילה שמופיעה בה מדודה ושקולה אבל דווקא בגלל שמדובר בהצהרה מאוד מחושבת, ראוי לתת את הדעת על הפרטים הקטנים.

מייגן והארי צילום: Jack Hill – Pool/Getty Images

ההצהרה הרשמית:

"היום משפחתי ואני ערכנו דיון פורה בנוגע לעתידו של הנכד שלי ושל משפחתו. משפחתי ואני תומכים לגמרי ברצונם של הארי ומייגן להתחיל חיים חדשים כמשפחה צעירה. למרות שהיינו מעדיפים שיהיו פעילים באופן מלא כבכירים בממלכה, אנחנו מכבדים ומבינים את רצונם לחיות בצורה יותר עצמאית כמשפחה, בזמן שיישארו חלק חשוב במשפחתי.
"הארי ומייגן הבהירו כי הם אינם רוצים להסתמך על כספי הציבור בחייהם החדשים והעצמאיים. לכן סוכם כי תהיה תקופת מעבר בה הדוכסים מסאסקס ישהו בקנדה וגם בבריטניה. אלה עניינים מורכבים שהמשפחה שלי צריכה לפתור, ויש עוד עבודה שצריך לעשות, אך ביקשתי שנגיע להחלטה סופית בימים הקרובים".
מה שכן תפס את עיניהם של הבריטים, שעוקבים אחרי הפרשה כאילו מדובר בפרק הסיום של "הכתר", הוא שהמלכה לא כתבה בהצהרה "הדוכס והדוכסית מסאסקס" בשני המקומות הראשונים ששמם מופיע. יש לכך משמעות כבירה, שרומזת שאולי היא מתכוונת להסיר את הטייטלים שלהם. למהלך תהיה השפעה ניכרת על עתידם מאחר ושניהם זממו להתפרנס בלמסחר את הטייטלים למוות ולעשות הון על גב התארים הללו. אם המלכה תפשוט אותם מהטייטלים, הם יתקלו בקושי רב והמותג שמרקל כל כך רצתה לבנות לא יתקיים למעשה ויהיה עליה למצוא דרך אחרת לקדם את עצמה בעולם הגדול. קשה להאמין שהמלכה באמת תעשה את זה אבל לכנות אותם "הארי ומייגן" הופכת אותם לשני אזרחים רגילים.

המלכה אליזבת צילום מסך

אמנם בפיסקה השנייה היא מכנה אותם "הסאסקסים" אבל רק בהקשר למה שהגדירה "תקופת ההסתגלות" של הזוג. במילים אחרות, כל עוד אתם עדיין פה ומבצעים את ההתחייבויות שלכם כבני משפחת המלוכה, אתם יכולים לראות עצמכם כדוכסים. העתיד הרבה פחות בהיר וצלול לגבי מעמדם. דבר נוסף שבולט לעין זה מספר הפעמים שהמלכה כתבה "משפחה". 6 פעמים, לא פחות. ניכר כי המשפחה הוא ערך עליון עבור המלכה. המשפחה היא הפירמה. המשפחה היא הכוח והמשפחה היא ההמשכיות. הארי ומייגן יטפחו את משפחתם הקטנה אי שם אבל לנצח יהיו שייכים למשפחה הגדולה וארצ'י "שייך" למלכה על פי החוק הבריטי. בשלב זה נראה כי המלכה רצתה לפזר מילים מנחמות ומחבקות ולהזכיר לבריטים שהכל בסדר ובשליטה. לנצח הארי יהיה משפחה. מדובר במהלך טקטי ונבון וביום שמייגן תבעט בו, יהיה לו לאן לחזור.
המלכה בחרה את המילה "פורה", בהקשר לדיון שניהלו, כדי להראות שהלך הרוח היה חיובי במהלך השיחות ושבסופו של דבר, כולם שם בוגרים (חוץ מהארי, הילד-המבוגר המפונק) ושמטרת ועידת הפסגה הייתה למצוא פתרון פרודוקטיבי ולא להטיח עלבונות או להסתער על השולחן עם האשמות. המלכה היא אשה פרגמטית, יעילה וכזו שיודעת לנהל משא ומתן באופן מבריק ולפתור משברים על הצד הטוב ביותר. לא סתם היא נחשבת למלכה אהובה כל כך ששלטה על ארמון המלוכה למשך דורות. בעברה המלכה כבר התמודדה עם מספר משברים והיא מגיעה לשולחן המשא ומתן במטרה להעלות פתרונות חיוביים לכל הצדדים. המלכה תמצא פתרון מוחשי שיצא לפועל בקרוב. סביר להניח שהוא יהיה ברור ותחום היטב.

הארי ומייגן Photo by Chris Jackson Getty Images for the Invictus Games Foundation

הוד מעלתה יודעת היטב שעליה לתת דין וחשבון שקוף למשלמי המיסים, לבריטים שדורשים ממנה לנהוג ביד חזקה במשבר ולא לתת להארי ומייגן לצאת עם היד על העליונה. כשהיא מבהירה ש"בימים הבאים" היא תציג את ההסדר עימם, היא יודעת שעליו לרצות גם את העם ולא רק את הזוג. אם לא תעשה זאת, הצהובונים לא ירפו ממנה ועתיד המונרכיה תהיה בסכנה, לפחות בכל הנוגע לאמון הציבור במוסד ארכאי זה. כדי לזכות בתמיכתם של האזרחים, עליה לוודא מספר דברים:
1. שהארי ומייגן לא ימשיכו לקבל כסף מצ'ארלס כאוות נפשם וללא הגבלה. בתקופת ההסתגלות הגיוני לסייע להם בכמה עניינים אבל לא מדובר בזוג שיוצא אל העולם בלי ממון. צ'ארלס אף הבהיר, לטענת מקורות, שהוא "מאוכזב מאוד" מבנו ושהוא שילם על לא מעט הוצאות מכיסו על מנת לשמח את השניים (בחתונה למשל). הוא הבהיר לקרוביו שלא ימשיך להזרים לכיוונם סכומים בלתי מוגבלים.
2. על המלכה למצוא הסדר סביב בית פרוגמור, אותו היא העניקה להם במתנה. הבית הוא עילה למשבר בפני עצמו. משלמי המיסים שילמו על השיפוצים המופרכים שעלו כמה מיליונים. לא הגיוני שימשיכו להחזיק בית שבקושי יחיו בו.
3. הבריטים לא מוכנים לראות כיצד הזוג ימסחר את הטייטלים ולמעשה, יוזיל את בית המלוכה. אמנם הארי ומייגן מרגישים "פרוגרסיביים" אבל בית המלוכה נשען על מסורת ופרוטוקול במשך דורות ולא כדי שיום אחד יקומו שני מרדנים באגו טריפ שכל רצונם הוא לגזור קופון על חשבון בית המלוכה. המלכה תיאלץ לנווט סוגיה זו מבלי לפגוע בעצמאותם של הזוג ומבלי לעורר את חמתם של הבריטים.
4. עלויות האבטחה של הזוג. אם השניים יחיו על קו אנגליה-קנדה, המצב המורכב יהפוך לנטל כלכלי רציני ולוגיסטי בכל הנוגע לאבטחה ולפיצול האחריות בין משטרת אנגליה למשטרת קנדה. הציבור ממש לא מעוניין לשלם על האבטחה אם החליטו לחיות כאזרחים רגילים.
בינתיים בממלכה הרוחות לא נרגעות וכולם דרוכים לראות כיצד הסיפור יתפתח. מדהים לראות כיצד הארי, שהיה בן משפחת המלוכה הפופולארי ביותר, התדרדר לתחתית הרשימה והפך לפרסונה חלשה, נשלט, מדוכא ולא אהוד. לצל חיוור של עצמו. בעוד שהבריטים מפנים את עיקר זעמם לעבר מייגן ומכנים אותה "היוקו אונו של בית המלוכה", הם כן יקבלו את הארי ויסלחו לו אם אי פעם יחזור חזרה ויודה שהוא היה עיוור וטיפש ושחבל שלא הקשיב לאף אחד סביבו. מבן אדם אהוב, עם משפחה קרובה וחברים ישנים, הוא הפך לצעצוע מבודד, הנשלט על ידי אשה גחמתית שלא יודעת שובע. זוכרים איך הוא פעם קשקש בגאווה "אנחנו המשפחה שלא הייתה לה"? ובכן, הם עצמם הפכו למשפחה שלא תהיה לה. תתעורר הארי, תתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי.