תל אביב – כעורה ומנותקת או נשק הסברה אידיאלי?

דוברי הימין מאוד אוהבים ללכלך על "הבועה התל אביבית" אך כשצריך "להציג" את ישראל לעולם, איש מהם לא יהסס לנפנף בפתיחות ובחופש שכל כך מזוהים עם העיר

*מאת תומר פלג, לשעבר הדובר של אמילי מואטי, חברת מפלגת העבודה.  

תל אביב shutterstock_415012924By The World in HDR

"תל אביב היא אחת הערים המכוערות בעולם" צייץ לאחרונה גדול המעצבים האורבאניים יאיר נתניהו בטוויטר ובכך הצטרף לתחביב של רבים מדוברי הימין – השתלחות בלתי פוסקת בעיר ללא הפסקה.
לפני כשלוש שנים היה זה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שקבע בחוצפה אופיינית כי "תל אביב היא לא חלק ממדינת ישראל", על רקע התנגדות תושביה לחוק שקידם לסגירת עסקים בשבת.
לפני כשנה רץ ברשת סרטון שבו נראה ירי של צלף באדם שעמד מאחורי גדר המערכת ברצועת עזה. ברקע הסרטון נשמעו שני צעירים, ככל הנראה חיילים, חוגגים את הירי ומגדפים אנשים שבאו לטפל באדם שנורה. מדובר צה"ל נמסר שהאירוע יתוחקר וייבדק, אך שר החינוך דאז, נפתלי בנט, מצא כבר את מי להאשים: "אי אפשר לשבת בבית קפה בתל אביב ולגנות" אמר בראיון לגל"צ. זה, הרי, מה שתל אביבים עושים 24/7 – מתפנקים בבתי הקפה בזמן שחיילינו מגנים עליהם בחזית.

בית קפה בתל אביב shutterstock_1308408730By Boris-B

הגיע הזמן לדבר על היחס הצבוע של רבים מנציגי הימין לעיר העברית הראשונה.
בכל סרטוני התדמית המיועדים לתיירים/דיפלומטים/מנהיגים זרים תל אביב מככבת כעיר מגניבה ותוססת, על כל מועדוניה, מסעדותיה וחופיה, ומסייעת לשווק את ישראל כמדינה נאורה וליברלית.
לא בכדי תל אביב נבחרה לארח את אירועי האירוויזיון. גם אנשי הימין, שהפכו אותה לשק חבטות, מודעים לעובדה שהיא נכס הסברה אידיאלי.
רבים מ"כוכבי" הימין יתגוללו על "הבועה התל אביבית" ותושביה "המנותקים ולוגמי האספרסו" אך כשצריך "להציג" את ישראל לעולם, הצבועים האלה לא יהססו לנפנף בשוויון, בפתיחות ובחופש שכל כך מזוהים עם העיר ללא הפסקה.
קברניטי הימין ממש מפחדים מתל אביב משום שהיא מגלמת את ההיפך מתפיסת עולמם – פתוחה, ליברלית, לא-גזענית, מאפשרת עצמאות מחשבתית ומקדמת ערכים אוניברסליים.
תהום פעורה (או שמא פעור תהומה, בלשונו של דודי אמסלם) בין הפתיחות וחירות המחשבה התל-אביבית לבין התבדלות בנוסח "העולם כולו נגדנו" המזוהה עם שלטון הימין.
כי עבור קשקשני הימין תל אביב היא רק כלי למירוק תדמיתנו בעולם.
איך אמר המיקי מאוס מהליכוד? "תל אביב היא לא חלק ממדינת ישראל". ובכן, לא חלק אך מספיק ראויה לארח את תחרות השירה הפופולארית בעולם. צביעות, כבר אמרנו?

אירוע קבלת הפנים לאירוויזיון בהבימה Photo-by-Guy-Prives-Getty-Images