הנסיך הארי על הסכם הפרישה: "לא הייתה אפשרות אחרת"

יממה בלבד לאחר שסוכם הסדר הפרישה בין הארי למלכה, הגיב הנסיך לראשונה והבהיר לכל מי שחשב אחרת שהוא לא רצה שהדברים יגיעו למצב הזה והודה לבריטים על התמיכה שקיבל מהם לאורך השנים

בעוד מייגן מרקל וארצ'י שוהים בקנדה, הנסיך הארי הגיב לראשונה, בנאום שנשא באירוע של קרן הצדקה שייסד, על הסכם הפרישה מבית המלוכה. הארי היה נראה עצוב, בעודו נואם מתחת לסידור פרחים ססגוני שריחף מעל ראשו וצבע הלבנדר של חליפתו רק תרמה לאווירה המלנכולית של כל האירוע. הנסיך היה נחוש להבהיר את הצד שלו "לא כנסיך או כדוכס, אלא כהארי, אותו אדם שרבים מכם ראו מתבגר ב-35 השנים האחרונות, אבל עם פרספקטיבה ברורה יותר".
לדבריו של הארי, ההחלטה של הזוג לסגת ממחויבויותיהם המלכותיות לא התקבלה בקלות דעת אלא לאחר חודשים של שיחות. הארי היה נשמע בנאומו כמי שרוצה לעזוב את אנגליה בראש מורם ובאווירה נעימה והבהיר שהוא רצה להמשיך לשרת את המלכה, את הכתר ואת הצבא ללא מימון ציבורי. "לצערי, זה לא היה אפשרי". הנסיך אמר כי הוא הסכים להסדר "בידיעה שזה לא ישנה את מי שאני או את המחויבות שלי". הודאתו למעשה מסגירה שהוא קיווה באמת ובתמים למצוא תפקיד "פרוגרסיבי" בבית המלוכה ולא למצוא את עצמו בחוץ.
[youtube oQgdloE3GOc nolink]
בימים האחרונים הגיעו בני משפחת המלוכה הבכירים והארי להסדר שאמור היה לספק את שני הצדדים. במסגרתו סוכם שהארי ומייגן יפסיקו לייצג את בית המלוכה באופן מוחלט, יחזירו למשלמי המיסים 2.4 מיליון ליש"ט, שעלה השיפוץ בבית פרוגמור ולא יוכלו להשתמש בתארי האצולה שלהם. בריטים רבים הרגישו שהמלכה העמידה את הזוג במקום  בעוד שאחרים הרגישו שהוד מעלתה הייתה עדינה מדי וצריכה הייתה להסיר מהם את תארי האצולה באופן מוחלט, להסיר מהם את התארים "הדוכס והדוכסית מסאסקס" ולא לאפשר לזוג לגרוף הון מהמותג "סאסקס רויאל".

הארי ומייגן ביגואר (Photo by Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images

בניגוד לדעת הקהל, שמאשימה את מייגן כמי שעומדת מאחורי כל מזימת העזיבה של הזוג במטרה להתעשר בחוץ, הארי לקחת על עצמו את האחריות בקבלת ההחלטה לפרוש. כמה חבל שבמשך שנתיים הוא לא לקח אחריות על כל מעשיהם (הבזבזנות הראוותנית, הצביעות על הצלת הפלנטה ואחר כך טסים לכל חור במטוס פרטי, היחסים הקרים עם אביה של מרקל וכו'), והאשים את הצהובונים שהפכו את חייהם "לגיהנום". הארי אמר כי הוא ומייגן חשו שהצהובונים נוהגים בבריונות כלפיהם, והזכיר את אמו, דיאנה, שנהרגה בתאונת דרכים כשניסתה לחמוק מצלמי פפראצי שרדפו אחריה. כמה חבל שלא הבין שנהג שיכור הוא זה שהרג את אמו, לצד העובדה העגומה שהיא לא חגרה את עצמה במכונית. אי אפשר להאשים את הצהובונים בהכל והנה, הנסיך ויליאם גם איבד את אמו ותראו איך הוא מתנהג למופת.
לפחות הנסיך הודה לציבור הבריטי שדאג לו לאחר מות אמו. "לקחתם אותי תחת כנפכם, דאגתם לי", אמר. "התקשורת היא כוח חזק ואני מקווה שיום אחד, התמיכה ההדדית שלנו תוכל להיות חזקה יותר".

הנסיך הארי וארוסתו Chris Jackson/Getty Images

בניגוד לדיאנה, שהייתה אהובה על ידי העם וכונתה "נסיכת הללבות", מייגן והארי עשו דברים רבים שגרמו לבריטים להביע את מורת רוחם באופן קבוע. קוראים לזה העברת ביקורת והיא לגיטימית וחיונית, בטח כאשר משלמי המיסים מאפשרים לבית המלוכה להתקיים. בניגוד לתמונה העגומה שניסה הארי לצייר, בהתחלה התקשורת הבריטית כן קיבלה את מייגן בידיים פתוחות ואוהדות ותיארו אותה כ"משב רוח רענן" וכמי שיכולה "להפוך את בית המלוכה למודרני יותר".
אי היכולת של הארי להתמודד עם האמת שפורסמה אודותיו ועם הביקורת על התנהגותם מוכיחה שכברת דרך ארוכה מחכה לזוג עד שיתעוררו מהמציאות המעוותת והסלקטיבית בה הם חיים. הבעיה הייתה שהארי ציפה וקיווה שהבריטים יראו את אשתו כדיאנה 2 ולא יכול היה להתמודד עם הידיעה שהבריטים פשוט לא אהבו אותה בגלל מי שהיא התגלתה להיות וסלדו מהאופן בו התנהגה כלפי משפחתה, חבריה, האקס שלה וכלפי הבריטים עצמם. התקשורת לא הייתה גזענית כלפיה ולא אמללה אותה בגלל צבע עורה, כפי שנטען בכמה כתבות שגויות מעבר לים.

הארי ומייגן צילום: Chris Jackson/Getty Images

הנסיך סיכם כי בכך הוא ייקח צעד אחורה ממה שהכיר במשך כל חייו "כדי לצעוד קדימה למה שאני מקווה שיהיו חיים שלווים יותר". בספק רב אם מייגן תרצה "חיים שלווים". מי שחתרה כל חייה לתהילה, פרסום והכרה, אותם השיגה רק באמצעות נישואיה להארי, לא תנוח עד שלא תהפוך למיליארדרית וסלבריטאית עסוקה בהוליווד. אם הארי חשב שהוא הולך לדוג דגים בנחת על שפת הנהר, שישכח מזה. כאחיו של המלך העתידי של אנגליה, ויליאם, העניין בו רק יגבר והפפראצי, ממנו סלד כל כך, יגיע לאן שלא יהיה. האמת המרה היא שהארי נאלץ לעזוב מאחור את כל מה ומי שאהב, כדי לרצות אשה שלא תדע שובע לעולם. הוא יכול להאשים את הצהובונים, את הבריטים, את קנקן התה שלו אפילו אבל בסוף הוא יאלץ להביט על עצמו במראה.