מה לנטע אלחמיסטר ולשיפוט בריאליטי על סטנד-אפ?

השחקנית והקומיקאית מיה דגן ביקרה את הליהוק של נטע אלחמיסטר כשופטת בריאליטי החדש של צביקה הדר והיא צודקת בכל מילה אבל לצערנו, לאף אחד לא אכפת מיכולות, רק ממספר עוקבים

נטע אלחמיסטר לסקארה. צילום יניב אדרי

מפורסמות בדרך כלל נמנעות מלהעביר ביקורת על מפורסמות אחרות כי הביצה שלנו קטנה ואף אחת לא רוצה להיראות כ"לא מפרגנת" תחת מדיניות הליקוק הבלתי כתובה בתעשיית הבידור. אך פה ושם מישהי מעזה לפצוח פה ולחשוף שיש לה דעות. מי שעוררה הדים בסופ"ש האחרון היא השחקנית והקומיקאית, מיה דגן, שמשתתפת בתוכנית "מועדון לילה" כפאנליסטית, לאחר העלתה לאינסטגרם פוסט ובו היא מבקרת את הליהוק (התמוה יש לומר) של נטע אלחמיסטר כלא פחות משופטת בתוכנית הריאליטי החדש בהנחייתו של צביקה הדר על סטנד-אפ.

הנה הטקסט של דגן:

"אז ליהקו את נטע להיות שופטת בתוכנית ריאליטי שמחפשת את הקומיקאי\ת הבא של ישראל. אני אתחיל ואומר שיהיה ברור! אני מאוד אוהבת את נטע, מעריכה אותה מאוד. היא כישרונית וחכמה ואלופה בתחומה. מה שקשה לי בכל הסיפור הזה, זה לראות לאן הטלוויזיה שלנו הולכת, איך תרבות האינסטנט השתלטה על חיינו.

"העבודה של להיות קומיקאי היא עבודה קשה, מפרכת, סזיפית. שנים של ניסיון, ערב ערב על הבמה. וכמו שלא הייתי מצפה שיקחו אותי לשפוט בתוכנית על דוגמניות או בישול, כי באמת אין לי את הידע הבסיסי, הייתי מצפה שיקחו לפאנל השופטים אנשים ששנות הניסיון שלהם במקצוע מספיקות כדי לתת ביקורת בונה, כדי לפתח את הכישורים הייחודיים של המתמודדים.
יש לי קצת תחושה שהבדיחה פה תהיה על חשבונינו, ועל חשבונם של האנשים שבאו להגשים את החלום שלהם".

מיה דגן אינסטגרם

דגן צודקת כמובן אבל זה לא שינה את העובדה העגומה שמרבית התגובות פרגנו דווקא לאלחמיסטר ותקפו את דגן, שלטענתם של גולשים רבים, "לא מפרגנת", "מקנאה", "לא מוכשרת" ועוד.  כמות התגובות ההזויות שאינן קשורות לביקורת שלה מטרידה ביותר. רמת התגובות של גולשים מוכיחה שהבעיה בחברה הישראלית עמוקה יותר מהמחשוף של אלחמיסטר. הרי, דגן מראש כתבה במפורש שהיא מפרגנת לאלחמיסטר בכללי ואפילו ציינה שהיא מוכשרת ואלופה.
אבל זה לא הספיק לגולשים רבים, שלא מסוגלים לעכל ביקורת עניינית בימים חמומי מוח אלה ומצאו הזדמנות פז להיכנס בדגן, שהעזה להשמיע ביקורת נכונה. הרי, סליחה, מה הופך את אלחמיסטר לשופטת ראויה בתוכנית על סטנדאפ? היא קומיקאית? היא מצחיקה? היא מריצה מופע איפשהו? היא אולי אשת עסקים טובה, שיודעת לקדם את עסק בגדי הים שלה כמו שאף אחת לא יודעת ואין מישהי שכנראה מבינה בסלפי ביקיני עם דאק פייס יותר ממנה אבל בחייאת, כולנו יודעים שהיא לוהקה על תקן גימיק ולא סתם, אלא כזה שמביא איתו 1.6 מיליון עוקבים. בהנחה ואלחמיסטר תקדם את התוכנית באינסטגרם שלה, היא תרים את הריטטינג לשמיים ובימים אלה, הדר זקוק לצופים כמו לחמצן. מטעם ההפק נמסר שהיא תשפוט סרטונים שלהם, יעני בקטע של מומחית רשת. בואו, אין קשר בין הסרטונים שהם יכינו לסרטוני העשרים שניות בהם היא עושה פוזות למצלמה.

נטע אלחמיסטר לסקארה. צילום יניב אדרי

לצערנו, מזמן תוכניות הריאליטי הפכו לזבל טהור. פה ושם עדיין מלהקים מנחים ושופטים מקצועיים אך רובם נמדדים על פי כמות העוקבים שלהם ברשתות ומצליחים אם הם חתומים אצל סוכן חזק. אלחמיסטר (שעוד עשויה להפתיע לטובה, כן?) היא עוד סממן לתרבות הפח שהולכת ומתעצמת ולא באשמתה. בסך הכל היא הצליחה להפוך לסלבריטאית-על עם ים של קמפיינים ואין מה לזלזל בכוחה המוכח ברשת. אך הטלוויזיה הישראלית, שאמורה לקדם כשרונות בתחומם, עצלנית, עייפה וחסרת מעוף. אין למפיקים את הרצון לבנות טאלנטים אמיתיים והיא מעדיפה את שיטת האינסטנט ולהעביר את השטאנצ'ים שלה לאורך כל ימי השידורים. כבר שנים שהיא מטפחת את אותם הפרצופים ומעלימה אנשי מקצוע רציניים.
בזמן שאלחמיסטר תשפוט, תצחקק ותנצנץ בשמלת פאייטים, כשעל פניה איפור מושלם ולראשה תסרוקת מושקעת, ישבו בבית עשרות קומיקאים וקומיקאיות מוכשרים שעמלו קשה במשך שנים שיביטו על התוכנית וישאלו את עצמם, "האם הגיע הזמן להחליף סוכן?". התשובה היא כנראה כן.