מה אומר כיסוי הראש שלי?

"התמונה שלי מבטאת את המקום המורכב שלי בעולם וגם את חוסר ההכלה של השיח הישראלי אלי ושכמותי" לחגית מוריה גיבור יש מסר חשוב לדתיים וגם לחילונים

התפרסם לראשונה בפרופיל הפייסבוק של חגית מוריה-גיבור

חגית מוריה גיבור בתמונה שמבטאת מקום מורכב בעולם (אלבום פרטי)

רואים את התמונה הזו?

היא מבטאת את המקום המורכב שלי בעולם וגם את חוסר ההכלה של השיח הישראלי אליי ושכמותי.

יש לי בפיד אנשים דתיים וחילונים על כל הסקאלה. גם ימנים ושמאלנים בכל הרמות. אני אוהבת את זה כי אני תופשת מעצמי אדם מורכב. אבל לפעמים זה אומר שאני אחטוף אש מכל כיוון.

בתמונה אני לובשת כיסוי ראש אבל די מינימלי. זו בחירה מאוד מודעת שלי שיש מאחוריה חשיבה. אבל לרוב הפיד שלי מימין ומשמאל תהיה ביקורת כלפיי.

אני פמינסטית וגם דתיה. ויש מי שרואה בכך סתירה גדולה.

כשהעליתי פוסט עם כיסוי ראש מלא שלבשתי לפני עשר שנים קיבלתי תגובות מהצד הדתי יותר של הפיד שתהה למה אני מתביישת בכיסוי ראש (אני לא) ונחשפתי להמון תגובות ופוסטים על כך שהכיסוי ראש זה כתר והצניעות ערך עליון ועוד כהנה וכהנה.

גם כיסוי הראש המלא מעלה שאלות (אלבום פרטי)

מהכיוון הזה – אני יוצאת איזה לייטית שלא מבינה שאלוקים דורש ממני לכסות את שערי לגמרי (הוא לא. תאמינו לי)

מנגד- בצד החילוני של הפיד שלי נחשפתי להתנשאות מאוד גדולה וזלזול בכל מי שמכסה את ראשה. הנה כמה פנינים:

"הנשים בסומליה גדלות מגיל אפס עם הידיעה שדגדגן זה איבר רע ומכוער, שאם לא חותכים אותו בזמן הוא גדל וגדל עד שהוא נגרר על הקרקע וגורם לזיהומים ולמחלות. אז את תומכת בזכותן של אמהות לחתוך אותו לבנותיהן?

אני תומך בזכותה של כל אישה ללבוש מה שהיא רוצה, מטורבן ועד ביקיני, אבל הטורבן הוא הרבה יותר מסתם בגד: הוא סמל, והמשמעות שלו היא שאישה טובה צריכה לדעת את מקומה (למטה/מאחורה/במטבח), שהיא צריכה להסתתר, שאסור לה לשיר בפני גברים, ושאם היא נאנסת זה כנראה בגללה. הבעיה היא לא עם האסתטיקה של הבגד אלא עם המשמעות שלו.

מעניין אם כל הפמיניסטיות היו תומכות בה אילו היא היתה עולה עם שמלה שמצויר עליה צלב קרס…"

והנה עוד אחת (מני רבות לצערי):

"ההלכה קבעה כיסוי ראש כדי למנוע מגברים להתגרות כי שיער באישה ערווה. לינור לא נכנסה מבחירה אלא משטיפת מוח שגרמה לה להשתעבד לקביעתם של גברים פוסקי הלכה מתוך שיכנוע עמוק שאלוהים בחר שהם יקבעו עבור נשים. אין בזה שום דבר פמיניסטי או חופשי. חזרה בתשובה זו לא בחירה של סגנון חיים אלא אינדוקטרינציה להשתעבדות."

נפלא נכון? החילונים הליברלים המכילים כל אדם ללא הבדל גזע ומין פתאום לא כל כך מכילים כשמדובר במנהגי חיים שלא מובנים להם.

וכאן יש לי משהו חשוב לומר לשני צדי הפיד שלי. ואני כנראה לא אהיה אהובה על אף אחד מהצדדים אבל מורכבות בעיני זה חשוב:

לצד החילוני אני רוצה לומר:

אתם מתבטאים ואומרים שכל מי שבוחר בדרך חיים אחרת מזו החילונית הוא שטוף מוח. גם אם זו אישה חזקה ומדהימה שעברה בכל העולם לדבר על התקיפה המינית שלה, כזו שעשתה סרט מועמד לאמי. אישה שבחרה בחירה מודעת באורח חיים מסוים.

ואז אתם מתפלאים איך זה שאתם מפסידים בבחירות שוב ושוב – אתם פשוט חבורת מתנשאים שמזלזלים בהרבה מאוד ישראלים (כולל הערבים).

בהצלחה לכם.

ואני אגיד עוד משהו – אני דתיה. שמה סרט מאוד סמלי ובעיני אין לכיסוי משמעות מבחינת צניעות בכלל אבל יש קודים וקהילה – ואם יש סגנון לבוש בקהילה מסוימת (כאמור כמו סארי או תרבוש לגברים או כאפייה אפילו) לפעמים זה לא באמת משנה מה הייתה או לא הייתה הסיבה המקורית אלא זה הפך לסממן תרבותי.

זה כמו שתבואו לאינדיאני בארה"ב שעדיין לובש נוצות על הראש, תסבירו לו שזה מגוחך כי פעם אבות אבותיו האמינו שהעולם יושב על צב גדול והרי ידוע שהכל שטויות ולכן הוא טיפש שהוא ממשיך במסורת.

קצת ענווה והכלה של תרבויות וקהילות לא תזיק.

אם אי פעם אתם רוצים סיכוי להיות בעמדת הנהגה – תתחילו בלכבד באמת במי שבוחר לנהוג מנהגים ומסורות גם אם הם שונים ממכם או לא הגיוניים בעינכם.

קצת ענווה והכלה של תרבויות וקהילות לא תזיק. לינור אברג'יל (צילום מסך)

ולצד הדתי בפיד:

השיח הזה הוא גם אשמתנו.

הקולות ההולכים ומקצינים בחברה הדתית לא מוקיעים ואפילו מוכלים על ידי רוב הציבור הדתי.

רבנים כאלה ואחרים שהופכים ילדה בת 3 ששרה מה נשתנה לאובייקט מיני. רבני מכינות מהמיינסטרים שמדברים על נשים כמו על תת גזע בלי שכל. איך אתם נותנים לזה מקום? זהו חילול ה' הגדול ביותר.

ההלכה שהלכה והתעוותה. החברה שנתנה מקום להזויים מהשוליים. זה כמו הנחש שטען בפני חוה שמותר לגעת בעץ… והוא צדק!

ההחמרה היתרה שלה היא זו שגרמה לבסוף לזלזול בציווי האמיתי.

כיסוי ראש לנשים זו הלכה מורכבת. ההסתעפויות של הדיונים ההלכתיים במרוצת השנים אינסופיים.

האם זו צניעות? סימן הכר? קשור בשיער עצמו? נשים יהודיות לאורך השנים לבשו הכל – ממטפחות, פאות וכובעים. היו גם נשות רבנים עם ראש גלוי. ואין ספק שהלכות לבוש קשורות קשר רב לתרבות ומקום וחברה ומנהג.

מה שאני רוצה לומר – זה שאני לא פחות דתיה אחרי שבחרתי (לאור לימוד המקורות ואחרי שראיתי שיש לי על מי לסמוך) ללכת עם כיסוי ראש סמלי. עיקרי הדת היהודית רחוקים מאוד מהשיח הרדוד סביב לבושן של נשים. בהקשר הזה, כמו שכבר כתבתי, נעשה פה עיוות גדול בשנים האחרונות.

ולכן לחבריי הדתיים אני אומרת – חשוב לכם לא לאבד חלקים מהעם? אנשים חילוניים, מסורתיים או כאלה מזרמים אחרים ביהדות בארץ ובעולם? תוקיעו את ההקצנה וההפחדה.

בפיזיקה יש כלל פשוט: כל כח מפעיל כח נגד.

ככל שהשיח הדתי יהיה קיצוני יותר, חד ממדי וייתן מקום לדעה אחת או זרם ספציפי בלבד – כך הוא יעורר יותר ויותר התנגדות ואנטגוניזם.

בחברה היהודית תמיד היו מגוון דעות, פרשנויות ומנהגים. ותמיד היו אנשים צרים וקטנוניים שהחליטו להיאבק בכל תת מנהג שלא עולה בקנה אחד עם מנהגם שלהם.

רוצים להתחבר לכלל? תלמדו גם אתם קצת ענווה. הכלה של פסיקות שונות או של אנשים שמנהג אבותם אחר.

חברתי תהלה פרידמן כותבת לאחרונה שהיא חרדה לגורלנו. חשבתי שהיא קצת מגזימה. אבל האמת שסערת כיסוי הראש האחרונה הבהירה לי איזה שיח של קצוות יש כאן באופן תמידי.

אנחנו פה רק 71 שנים. רק שנה אחת יותר מכל ממלכת יהודים שאי פעם הייתה פה. אף פעם לא שרדו כאן יותר מזה, והחורבן בדרך כלל קרה בגלל שיח של קיצונים.

אני לא מטיפה. לא מושלמת בכלל בעצמי. רק קוראת ומבקשת מכולנו – בואו נשמור על הקול המתון, המכיל, המורכב יותר ואולי הקשה יותר, זה שיכול להביא לכאן שלום ביננו.