הגיבורות החדשות והלא שגרתיות של 2020

אי אפשר להמנע מלחשוב על הנשים של המאה הנוכחית, שעולות לכותרות ומשנות את העולם. כן, הופכות אותו למקום טוב יותר בעיקר עבורנו ועבור בנותנו. בחרתי 3 הנשים מיוחדות וגיבורות, אחת אחת

את אמא, את בת זוג, את אשת קריירה וגם אשת בית, את ישות במדיה החברתית, את הורה במסגרת החינוכית, את מנסה להיות בסדר עם הילדים שלך, עם בן זוגך, עם הקולגות בעבודה, עם הורים של ילדים מהכיתה ומהגן ועם העולם. את מפרידה אשפה. יש לך חלקה בגינה הקהילתית, את תורמת בגדים, משתדלת לא לרכוש פלסטיק, ממחזרת סוללות. אה, ואת אישה. אל תשכחי את עצמך. מבולבלת? לא ידעת שאת כל אלה ועוד הרבה יותר?

הימים הללו הם ימי תחילת שנות העשרים של המאה העשרים ואחת. זוהי תקופה מעניינת שגרמה לי לחשוב על נשות המערב שהפכו להיות יושבות ראש של קונצרן שנקרא "החיים של עצמן". חשבתי גם על הנשים שחיו לפני מאה שנים, בשנות העשרים של המאה העשרים, ימים בהם היה עידן יפה שכלל התקדמות תרבותית, חברתית, אמנותית, טכנולוגית וכלכלית (שהסתיימה בשפל הגדול). נשים שלא היו צריכות לעשות כל כך הרבה דברים. אמהות שישנו שנת צהרים. רובן לא רדפו אחרי פרנסה או נראות או כבוד. הן רדפו אחרי ילדים. ולעתים רדפו אחרי גברים.

אי אפשר להמנע מלחשוב על הנשים של המאה הנוכחית, שעולות לכותרות ומשנות את העולם. כן, הופכות אותו למקום טוב יותר בעיקר עבורנו ועבור בנותנו. סיכום השנה שלי והמבט לעתיד כולל שלוש נשים כאלה, שתיים מהן ישראליות, אחת זרה. קבלו אותן בתופים ובמצילות:

1. הנערה

גרטה טונברג צילום יחצ

 גרטה תונברג הוא שם שעד לפני מספר חודשים לא היה מוכר. אלא שלאחרונה הנערה השוודית מוכרת כמעט לכל ילד בית ספר ישראלי. תונברג מצליחה לסחוף אחריה מיליוני ילדים ומבוגרים מכל העולם במאבקה למען הצלת כדור הארץ.

היא היתה בת 15, כשהפכה לאישה המשפיעה ביותר בשוודיה, ונבחרה על ידי מגזין  ה-Times  לאחת מ- 25 בני הנוער המשפיעים בעולם. היא נשאה דברים על הבמות הגדולות, השתתפה בכנסים ובוועדות החשובות, הקימה את תנועת "ימי שישי למען העתיד" שגרמה לכמיליון וחצי תלמידים במעל 100 מדינות לשבות פעם בשבוע למען פתרון משבר האקלים, ונעה בין אירופה לאמריקה בסירה עם פאנלים סולריים, כדי לצמצם למינימום את פגיעתה בסביבה. בגיל 16 הוכרזה גרטה תונברג כמועמדת לפרס נובל לשלום לשנת 2019. בבתי הספר ברחבי העולם, ובישראל בכללם, לומדים על גרטה ופועלה. כמעט כל תלמיד בארץ יודע היום לספר מי זו גרטה, ומה היא מסמלת בשבילו. המנהיגים הגדולים בעולם מתמודדים עם הסוגיות שהיא מעלה, חוקים בארצות וביבשות שלמות נחקקים בעקבות פועלה, ואינספור ארגונים ותנועות להצלת הסביבה קמים בהשראתה. לא שמעתן עליה? יש לכן הזדמנות להתאבזר בשני ספרים חדשים שהיא עומדת במרכזם מבית הוצאת "אגם" – "גרטה והענקים" ו- "קוראים לי גרטה וביחד נציל את העולם"  שמנגישים את הרקע המדעי של בעיות האקלים ומעבירים את המסר שאף אחד לא קטן מדי בכדי לחולל שינוי, ושבכוחות משותפים באמת אפשר להציל את העולם.

2. ההשראה

נעמה אתל צילום: עדי אורני

 לפני שנתיים בתי הקטנה היתה חולה. מאוד חולה. בימים בהם הצליחה לראות טלויזיה, הופיעה מולה דמותה של נעמה אתל המוכרת כ"נעמה סופר-על". אותה דמות לבושה ורוד, מצילה את העולם בדגש על הילדים שבו, בעיקר בעזרת שירה, אנרגיה חיובית ואופטימיות. אתל היא ישראלית שמתגוררת בארצות הברית ומנגישה את השירים הישראלים ואת התרבות הישראלית לילדים ומבוגרים בארץ ובאמריקה. היא אינה כוכבת ילדים שגרתית שמתיילדת ופונה לילדים בגובה העיניים תוך שהיא מדגישה את חשיבות הילדות "של פעם", זאת של לפני עידן המסכים. ילדות של משחקים וחברות. מאוחר יותר, הזמינה אתל את בתי להקלטות לקראת המופע החדש שלה וסיפרה לנו שהיא כותבת את שיריה ואת התכנים של המופעים בעצמה. היא גם מפיקה את המופעים לבד. הקשר האישי עם אתל ניתק, אבל לפני כחודש פנתה אלי בתי שגדלה מעט ושאלה: "אם יום אחד אני אלך לאיבוד, תתקשרי לנעמה סופר על והיא תעזור לך למצוא אותי?" נעמה, את וונדרוומן, ולו בעבור תחושת הבטחון שאת מנחילה בלבבות של ילדים.

3. האמא החדשה- mother's day

נועה רבן צילום  אביטל פלצ'י

(יום האם) הוא ספר חדש, שכתבה הבמאית והשחקנית המוערכת נועה רבן. דפדוף מהיר, מהנה-מתסכל, מבהיר שזהו יום בחייה של אם צעירה עם רך נולד. מדוע מהנה-מתסכל? מצד ימין, נגלל יומה של "האם האדומה" והמאושרת, זאת שמקבלת עזרה יומיומית, שהופכת אותה לאמא ולאישה נינוחה ומאושרת. מצד שמאל, נגלל יומה של "האם הירוקה" שנשארת לבד עם תינוק בן יומו. זה נראה כמו שזה נשמע. הספר מיוחד מאחר שרבן הבימאית ביימה ספר, יצרה סטורי בורד והפעילה את העט הצבעוני של המאיירת המוכשרת קרן רוזן לסיפור שמצליח לגעת ברגשות העמוקים ביותר של כל אם (אדומה או ירוקה).

הספר מוצג באנגלית מאחר שהוא מיועד לכל האימהות באשר הן על גבי הפלנטה. "מטרתו להעצים," מספרת רבן. "את אמא? מגיעה לך מדליה ממלכת אנגליה! וחשוב לדעת מה עובר עלייך, כי אם תדעי, תוכלי לבקש עזרה! זאת הדרך היחידה לעבור את זה בשלום. אי אפשר לעמוד בציפייה של להיות אמא מושלמת! זה לא קיים". היא אומרת וכל כך צודקת. לרבן יש ילד בן 12 ותינוק בן שנה וחצי והיא פחות או יותר סגרה את הבאסטה, אך לא שכחה מה קורה כשאת הופכת להיות אמא.

איזו אמא את, ירוקה או אדומה? אני שואלת אותה והיא עונה "לרוב הירוקה. אבל בימים שהיתה לי עזרה הרגשתי את ההבדל המטורף. זה הבדל תהומי. בדרך כלל הבדידות היתה הקושי העיקרי שלי."

כיום רבן מתגוררת בצפון תל אביב, בשכונה מבודדת ולא קהילתית אבל כשהתגוררה במשך שנים בדימונה עם בנה הבכור, היא מספרת שהיתה לה עזרה מתמשכת. "תמיד! אוכל, בייביסטריות בשפע, חברים… דימונה היא מקום מאוד משפחתי/קהילתי. בדימונה הרגשתי כמה נכון הפתגם- It takes a village to raise a child ככה גם רציתי לקרוא לספר שלי אבל אז גיליתי שהילרי קלינטון בדיוק הוציאה ספר ילדים בשם הזה".

צילומים: נעמה אתל צילום עדי אורני/ ספרי גרטה יח"ץ הוצאת אגם/ נועה רבן צילום אביטל פלצ'י פלג

ד"ר מאיה גז היא חוקרת ומרצה במכללת הדסה בירושלים. מאיה היא מומחית לתרבות צרפת. הרצאתה על "סודות מהמטבח הצרפתי" תתקיים ביום חמישי 16.1 בשעה 19:30 בבית השחמט בתל אביב והופעת "פיאף-השאנסון הצרפתי" שהיא מעלה, במרכזה עומדת הזמרת אדית פיאף, תתקיים ביום רביעי 29.1 בשעה 19:30 בבית השחמט. כרטיסים 03-6437921

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית