הנפילה הגדולה של אבא בבורסה

"אחרי שנים של עושר אבא שלי נפל בבורסה, מה שהוביל לשרשרת אירועים צורמת בחיי, גירושים מכוערים של אבא ואמא, פרידות, אכזבות וריבים". השחקנית נופר אמירי ("כל נדרי") חושפת איך ילדותה הקשה עיצבה את אישיותה

מאת: נופר אמירי

באתי ממשפחה עשירה, אבא שלי היה קרוב ל-50 שנה יהלומן שהכיר את אמא שלי בבורסת היהלומים. הם התחתנו והביאו אותי ואת אחותי הגדולה לעולם. היינו משפחה שלא חסר לה כלום, בטח שלא מבחינת כסף. אני זוכרת שהמחנכת שלי ביסודי הקריאה שמות וכשהיה תורי הייתי מעדכנת אותה ששבוע הבא לא אגיע כי אהיה בחופשה עם המשפחה. התגובה המצחיקה שלה הייתה: "שוב פעם? אנחנו בקושי רואים אותך". כן, חיי היו קשים להפליא, חופשה משבוע לשבוע במלונות הכי טובים, בסוויטות הכי מענגות.

אבל כמובן שלכל טוב יש מחיר והעונג הזה היה נופל לי על ימי לימוד וחיי חברה, שבדיעבד מסתכלת אחורה, לא היה מזיק לי להישאר.

פעם אחת הלכתי עם המשפחה שלי לחוף הילטון, בילוי קבוע שהיה לנו. נכנסתי לים עם אבא שלי ומולנו עבר מישהו עם גלשן רוח ששט לו על המים. זה היה נראה כל כך מרהיב בעיניי אז. אמרתי לאבא שלי שאני גם רוצה ויום למחרת כבר הייתי בחוג לגלשני רוח. אין לי תלונות על החיים האלו, אין ספק שמי שיש לו כסף יש פריווילגיה למלא דברים שלאחרים אין, אבל גם למדתי שיעור בחיים שלי – שיש פריווילגיות שכסף לא יכול לקנות.

נופר אמירי צילום חיים קמחי

אחרי שנים של עושר אבא שלי נפל בבורסה, מה שהוביל לשרשרת אירועים צורמת בחיי, גירושים מכוערים של אבא ואמא, פרידות, אכזבות, ריבים ופיצול המשפחה. אבא שלי אמנם היה יהלומן מצליח, אבל אני מאמינה שבתוכו היה איש ישר שהשריש לבנות שלו יושרה מהי ולכן לצערנו (או לשמחתנו), הנפילה נבעה מכך שהאנשים הכי קרובים אליו עבדו עליו ומעלו באמון שלו. כתוצאה מכך הוא נקלע לחובות וכך ההוצאה לפועל נכנסו לתמונה. החובות שהיה ערב להם היו בסכומים כל כך גדולים והובילו אותו לפשיטת רגל.

לעולם לא אשכח את הדפיקות החזקות בדלת, שם עמדו גברים שנראים לילדה בת 9 כמאיימים מאוד. הם נכנסו ולקחו מהבית שלנו דברים שהיו יקרי ערך בשבילי. אלה היו חלומות שנלקחו אל מול עיניו, ככה זה הרגיש. הבית שלי, שבו הרגשתי הכי מוגנת כבר לא היה מוגן, החפצים שלי, ששאספתי ואהבתי, כבר לא היו שם. אנשים אומרים שלחיות עם קשיים כלכליים מילדות זה פחות קשה מאשר להתחיל את החיים כעשירים ולהתדרדר לקשיים כלכליים. אני לא שופטת את הצד השני אבל יכולה להעיד על עצמי, שכן, זה קשה. אפילו שהוריי דאגו אחרי פשיטת הרגל לא לתת לי להרגיש חוסר ואני מעריכה אותם על זה, היו רגעים שהרגשתי. הבנתי שלא כל מה שארצה אבל, כמו שהייתי רגילה ושצריך לעבוד כדי לקבל, לפעמים לעבוד קשה בזיעת אפיים.

נופר אמירי צילום חיים קמחי

אחותי הגדולה חגגה בת מצווה באירוע מושקע וגם טסה לצרפת לכבוד החגיגות עם אבי, שהיה אוהב לפנק את הבנות שלו. הבת מצווה שלי היתה אחרי שאבא שלי פשט רגל וכמו שאתם מנחשים, נאלצתי לוותר על החגיגות. להגיד שזה ביאס אותי? כן, זה ביאס. חשבתי לעצמי מלא "למה אני שונה מכולם?", "למה הם כן ואני לא?" ו"למה הכל השתנה?" כי אין. אין יותר מה שהיה. והיו רגעים שהתביישתי בזה, במיוחד בתור ילדה בת 12. אבל לבסוף למדתי שאין ממה להתבייש, שלפעמים להיות שונה מכולם זה דווקא טוב, אז התחלתי להתגאות במי שאני. על הבת מצווה שלי החלטתי שאני לא מוותרת, אז אני ואמא שלי הזמנו את כל החברות הטובות שלי לישון אצלי בבית, לחגוג איתי והתפלאתי לגלות שלא היה מביך בכלל, הן כיבדו אותי ואהבו אותי כרגיל, שום דבר לא היה מוזר. אכלנו, צחקנו, ראינו סרט, ונהנתי מכל רגע. אולי אפילו יותר מאשר אם הייתי חוגגת באירוע גדול, מי יודע? ומכאן למדתי לראות את ההמון במועט.

נופר אמירי צילום חיים קמחי

אני לא אשקר, אני עדיין נופר שיש לה את ההתפנקויות שלהן התרגלה, אבל החלפתי המון פינוקים בעשייה וזה כיף שאין כמותו.

אני שחקנית במקצועי וכולנו מכירים את הסטיגמות על שחקנים. על כמה שקשה להיכנס לתעשייה. אז כן, יוצא לי לחוות קשיים, אבל למדתי להעריך אותם כי אני יודעת שבסוף כשאגיע ליעד שלי אני אסתכל אחורה על כל הדרך שעברתי כדי להגיע לאן שאגיע ואהיה גאה בעצמי. למדתי שדווקא אם אגיע רחוק בקלות, אולי לא אעריך באמת לאן שאגיע. כיום אני משחקת בהצגת "כל נדרי" שמתארחת בתיאטרון הקאמרי ואיך הגעתי לשם? בעבודה קשה וזיעת אפיים, שלמדתי לאהוב ולהעריך ולכן זוהי רק ההתחלה.

** השחקנית נופר אמירי, תשחק בהצגה "כל נדרי" מאת המחזאי הישראלי יהושע סובול שגם ביים, והעלה אותה לראשונה לפני כ-15 שנה, ההצגה מבוססת על סיפורם של חרדים החיים עולמות כפולים. המחזה מתאר את חיי היום של זוג חברים חרדים  הפוגשים את חיי הלילה, על כל תאוות החיים והמפגשים האסורים עליהם.  ההצגות יעלו בקאמרי בתאריכים: 5/2, 17/3