מסיורי משטרה ועד לשטיח האדום באוסקר: זה סיפורו של ערן נעים

סיפורו של ערן נעים, שחקן זוכה פרס אופיר שעובד כיום מנהל אזור בחברת האבטחה קבוצת עמישב הוא ייחודי ושונה בנוף. בטור מיוחד הוא מספר על התהליך שעבר ועל מאחורי הקלעים

מאת: ערן נעים

קוראים לי ערן נעים, בן 49, גרוש בשנית, אב ל-5. נולדתי באילת וגדלתי קצת שם וקצת בדימונה ובפנימייה החקלאית בנחלת יהודה. כיום אני מתגורר בחולון ועובד יום יום כמנהל אזור בחברת האבטחה קבוצת עמישב. אה, וגם ממש לאחרונה זכיתי בטקס אופיר (האוסקר הישראלי) בפרס השחקן הראשי על הסרט "עיניים שלי" של ירון שני שמוצג כעת בקולנוע, ולפני עשור צעדתי על השטיח האדום בפרס האוסקר (בהוליווד האמיתית, כן?)  בזכות הסרט "עג'מי" של סכנדר קובטי ואותו ירון שני שהיה מועמד לפרס הסרט הזר, שם שיחקתי בתפקיד דנדו השוטר.

ב"עיניים שלי" אני משחק את רשי, קצין סיור ותיק ומוערך שעבודתו תובענית והוא חשוף למקרים קשים על בסיס יומיומי. גם בבית המצב מתוח, כשהוא אינו מוכן לקבל את התנהגותה המרדנית של בתו החורגת והשניים נמצאים במצב מתמיד של עימות. רשי נאחז בתקווה שהוא ואשתו יצליחו להביא ילד לעולם ועוברים טיפולי פוריות, אבל חייו מתהפכים כאשר נערים החשודים בסחר בסמים, מתלוננים שפגע בהם מינית והוא מושעה מעבודתו וככל שהחקירה בעניינו מתארכת הוא שוקע למקומות אפלים.

כל השחקנים בסרט הם לא מקצועיים, "נון אקטורס", שעוברים תהליך ארוך של היטמעות בדמות, בדיוק כמו ב"עג'מי"'. סיגלנו אורך חיים ומסגרת משפחתית ומקצועית שתואמת את תפקידנו בסרט. בהמשך התהליך מצולמת העלילה באופן כרונולוגי ללא טקסט ובטייק אחד ללא חזרות, כשברבים מהמקרים אנחנו השחקנים בכלל לא מודעים לתסריט ולהתרחשות העלילה שעומדת לקרות ומגלים אותה מול המצלמה תוך כדי צילום הסצנה. בדיוק כמו הקהל שצופה בנו, גם לנו לעיתים לא היה שום מושג מה הולך לקרות.

עיניים שלי (צילום: שי סקיף, ניצן לוטם)

למשל, דפדפתי בעיתון אמיתי של ידיעות אחרונות ונתקלתי בידיעה שהושתלה שם על כך שדמותי בסרט חשודה. ואז ללא התראה מוקדמת, דפקו בדלת חוקרי מח"ש אמיתיים שערכו חיפוש בבית ולאחר מכן לקחו אותי למתקן מח"ש אמיתי, שבו נחקרתי במשך 4 שעות. כאמור לא ידעתי על כך כלום בזמן אמת וחלקים רבים מכל אלו נכנסו לסרט כמובן. הגבתי לכך באופן קיצוני ואמוציונלי במיוחד, כשבסיום החקירה לאחר הצילומים ישבתי ברכב ופשוט פרצתי בבכי. היתה לכך סיבה טובה.

אז בוודאי שמתם לב לטייפקאסטינג שלי שחוזר על עצמו בשני הסרטים האלו. ובמציאות אכן שירתי במשך שנים ארוכות במשטרת ישראל כקצין בתפקידי מודיעין, בילןש, סיור ונוער, ובתפקידי האחרון קצין סיור במרחב דן. נלחמתי בפשיעה, טחנתי את החיים במשמרות, חגים, שבתות ולילות, נתתי את הנשמה, התמכרתי ונשאבתי לעבודה, לריגוש ולעשייה שנלווים לה, והרגשתי שאני זוכה בהתאם להערכה מקצועית רבה.

ובדיוק כמו בסרט, גם אני חוויתי בשירותי במשטרה משבר מקצועי וטראומתי שהשפיע רבות על חיי. במסגרת הפגנה שיצאה משליטה בימי טרום ההתנתקות, נדרשנו להשתלט על מפגין שהתפרע והתנגד למעצר. פעלתי בנוהל אותו למדנו ותרגלנו, כשכל האירוע ארך שניות ספורות בלבד ומבחינתי עשיתי את תפקידי ואת המצופה ממני. בדיעבד הסתבר שערוץ 7 תיעדו ופרסמו את אותן השניות, ובעקבותיו נוצרה מהר מאוד מהומת אלוהים שקיבלה צביון פוליטי ולוותה בלחצים כבדים בהתאם. כמו בסרט גם אני הושעתי מעבודתי, וגם כאן חקירת מח"ש התארכה והתארכה. בינתיים מצאתי את עצמי מתדרדר אל עבר תקופה שחורה. הטלפון שבימי שגרה בעבודתי לא הפסיק לצלצל נון סטופ, נדם עד כדי כך שבדקתי כמה פעמים ביום שהוא בכלל פועל. כל זה השפיע רבות על חיי האישיים והתא המשפחתי, ובסופו של דבר הורשעתי ופוטרתי לאחר שירות של 16 שנה. בום.

ערן נעים זוכה בפרס אופיר לשחקן הראשי (צילום: איציק בירן באדיבות האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה)

ברגע אחד הסתיים לי פרק מהותי בחיים וקריירה שלמה שירדה לטמיון, שבעצם היתה כל מה שידעתי לעשות מאז שחרורי מהצבא. בכל אותו הזמן נותרתי לבד עם עצמי ועם תחושותיי, הסתגרתי, לא רציתי לראות ולדבר עם אף אחד והרגשתי שהחיים שלי הסתיימו, במיוחד כשיצאתי לשוק לחפש מחדש עבודה כעבריין מורשע עם רישום פלילי לרעתו והרבה דלתות נטרקו בפניי אחת אחר השנייה.

ויום אחד באותה התקופה, הטלפון שנדם לפתע צלצל ועל הקו הזדהה איש בשם ירון שני שהציג עצמו כבמאי קולנוע ואיכשהו הגיע אליי דרך חבר. לא ממש הבנתי מה הוא רוצה ומה לי ולכל זה וכמעט טרקתי לו, אבל איכשהו הוא שכנע אותי שניפגש ושם הציג בפניי רעיון שקסם לי על סרט שהוא מתכוון לצלם שעוסק בשכונה ביפו. קצת לאחר מכן כבר מצאתי בהוליווד על השטיח האדום בטקס האוסקר ומכאן היתר היסטוריה.

[youtube zCz8xSfuZ2w nolink]

** ערן נעים הוא שחקן זוכה פרס אופיר שעובד יום יום כמנהל אזור בחברת האבטחה קבוצת עמישב