הוכרזה הזוכה בפרס ע״ש דוד פרלוב

תחרות היצירה הדוקומנטרית ע״ש דוד פרלוב היא תחרות שפותחת את שעריה בפני כל הסטודנטים המתמודדים באופן שווה. סרטה הזוכה של מורוזוב, חדר משלי, מספר את סיפורה של משפחה שהיגרה ממוסקבה לתל אביב

תחרויות קולנוע לסטודנטים, פעמים רבות מסייעים לנו לשים פוקוס על אמירה מיוחדת של יוצרי העתיד ולכן הן ממוקמות במקום כזה שקשה להתעלם ממנו. בישראל ישנם למעלה משישים בתי ספר ומסלולי קולנוע (!). תחרות היצירה הדוקומנטרית ע״ש דוד פרלוב היא תחרות שפותחת את שעריה בפני כל הסטודנטים המתמודדים באופן שווה.

 קרן פרלוב מייסודם של קשת, קרן רבינוביץ' לאמנויות ומשפחת פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים אשר צילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

לידיה מורוזוב מתוך הסרט צילום  חדר משלי_קרן פרלוב 2020 יחצ

 בסוף השבוע שעבר התקיים בסינמטק תל-אביב, אירוע גמר התחרות במהלכו הציגו חמשת הפיינליסטים שעלו לגמר את רעיונותיהם לסרט אל מול פאנל השופטים שנבחר מבין אנשי תעשייה העוסקים בתחום, ד"ר נועה רגב, מנכ"ל סינמטק ירושלים וארכיון ישראלי לסרטים, דנה גובי, מנהלת שירות הסרטים במשרד התרבות והספורט, אורלי מלסה, מנהלת אומנותית בקרן רבינוביץ' לאומנויות, מיקי פולונסקי, במאי וזוכה קרן פרלוב לשנת 2014, יעל פרלוב העורכת והמפיקה, בתו של דוד.

לידיה מורוזוב_יחצ

 בסיום הפיצ'ינג הכריזו השופטים על הזוכה במענק הקרן לפיתוח והפקת הסרט, העומד על שווי של 40,000 ש"ח לידיה מורוזוב סטודנטית במנשר, בית ספר לאמנות ומרכז תרבות בתל אביב.

 סרטה הזוכה של מורוזוב, חדר משלי, מספר את סיפורה של משפחה שהיגרה ממוסקבה לתל אביב. חמש נשים בדירת שלושה חדרים, מגוללת פורטרט של נשים חזקות וצבעוניות שעלו לבדן למדינה חדשה וניסו להשריש שורשים, כשהן מלאות בפחד, תסכול, געגוע והרבה תקווה.

 נימוקי השופטים: ״ההחלטה הייתה קשה, ההצעות היו טובות מאוד ובסופו של דבר החלטנו לבחור בסרטה של לידיה מורוזוב. מדובר בפורטרט משפחתי המכיל בתוכו דיאלוג בין דורי המאפשר מבט עמוק לנפשה של היוצרת המתעצבת. הסרט מתרחש בחלל קולנועי אינטימי של שלושה חדרים בלבד בו גרה משפחה של נשים בלבד, מהגרות ממוסקבה. בנוסף – אנחנו רוצים לציין לשבח את הצעתה של שי-לי עטרי בחלומות שלי אני רואה אותן.

לידיה מורוזוב מתוך הסרט חדר משלי_קרן פרלוב 2020_יחצ (2)_634

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון, מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני, עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב  ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

מרלין וניג
יוצרת וחוקרת בינתחומית, מרצה במוסדות להשכלה גבוהה וחברה במועצת הקולנוע הישראלי