10 דברים שלא ידעתם על בריז'יט בארדו

האישה שנחשבה ליפה ביותר בעולם, חגגה לפני שבוע יום הולדת 85. מותו של נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, גנב את הפוקוס מהאישה שכל העולם רצה להכיר, והיא? רק רצתה שיעזבו אותה בשקט

בריז'יט בארדו, מי שנחשבה לאישה היפה ביותר בעולם, חגגה לפני שבוע יום הולדת 85. מותו של נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, גנב את הפוקוס מהאישה שכל העולם רצה להכיר, והיא? רק רצתה שיעזבו אותה בשקט.

אלוהים ברא את האישה היפה ביותר בתבל וקרא לה בריז'יט בארדו. לא נדלג על זה ככה מבלי מספר אזכורים מעניינים ופחות ידועים על הבלונדינית שהכניסה את מרילין מונרו לכיס הקטן.

היה לי הכבוד לראיין פעמיים את בריז'יט בארדו. היו לה התבטאויות בעייתיות, היא תמכה במפלגתו הימנית קיצונית של לה פן, בעלה התפקד למפלגה שלו, היא נשפטה והורשעה על מה שכתבה בספרה על מוסלמים ואף שילמה קנס. בכל זאת, אני זוכרת שלפני הריאיון הראשון רעדתי מפחד.

באותה תקופה לא היה גוגל להמונים, אז ניסיתי להשיג כל בדל מידע שניתן היה להשיג עליה בזמנו. בראיון עצמו היא היתה כל כך נחמדה ופנתה אלי בדחילו ורחימו, ניסתה למצוא חן, וידאה שהיא מספקת את הסחורה, כך שלראיון השני, מספר שנים מאוחר יותר, הגעתי כחברתה הפריזאית האבודה והיא שיתפה פעולה.

בריז'יט בארדו צילום Silver Screen Collection/Getty Images

הנה מספר דברים שאולי לא ידעתם על בריז'יט בארדו:

1. בריז'יט בארדו היתה דוגמנית, שחקנית, אקטיביסטית חברתית וגם זמרת. היא התקנאה בשאנסונרים הגדולים של צרפת ושיתפה פעולה עם סרז' גינסבורג. שיתוף הפעולה כלל גם רומן קצרצר אך אינטנסיבי במסגרתו גינסבורג הקדיש לבארדו אלבום שלם "ראשי תיבות BB".
2. גינסבורג ובארדו הקליטו ביחד את הגרסה הראשונה לשיר האנחות "Je t'aime… moi non plus" אבל מאוחר יותר בארדו חטפה רגלים קרות וגינסבורג הקליט את אותו השיר עם זוגתו ואם בתו, ג'יין בירקין.
3. אחד הבמאים לא היה מרוצה מהמשחק שלה אז הוא דרך על רגלה כדי שהבכי שלה יהיה אותנטי.
4. בארדו שיחקה בסרט "חיים פרטיים" של לואי מאל. הסרט מבוסס על חייה והסצינה בה הקונסיירז' יורקת עליה ומכנה אותה "זונה" התרחשה במציאות.

בריז'יט בארדו צילוםKeystone/Getty Images

5. במסגרת משבר אמצע החיים (בגיל 40) היא פרשה ממשחק והחליטה לחלוק את חייה עם בעלה ועם בעלי חיים.
6. מפריע לה הכאב והסבל של החיות – לא ההרג שלהן (שיחות רבות שלנו נסובו על הדרך בה הורגים את החיה כדי להכשיר את בשרה לפי ההלכה היהודית או המוסלמית).
7. בשנת 1982 היא פירסמה שצרפת היא המדינה השניה באירופה בה אוכלים הכי הרבה בשר סוסים ויצרה סקנדל. היא אמרה: "הצרפתים חושבים רק על אוכל. הם שמנים, ומתים  מאוטם שריר הלב והנשים עושות דיאטה. שיאכלו פחות ושיתחילו בלהפסיק לאכול סוסים. זה מגעיל".
8. בשנת 1984 היא גילתה שיש לה סרטן שד וסרבה לטפל בו. בארדו חשבה שזה גורלה והתייחסה לסרטן כאילו אין לו חשיבות. חברה שלה שיכנעה אותה לטפל בסרטן ברצינות והיא הבריאה.
9. בשנת 1986 היא מכרה את התכשיטים והשמלות שלה כדי לגייס 3 מיליון פרנק במטרה להקים את קרן "בריז'יט בארדו" להגנה על בעלי חיים. בעלה לשעבר ואבי בנה רכש טבעת יהלום ענקית שהעניק לה בזמן נישואיהם. הוא נשמע אומר שחשב לתת לה אותה שוב אבל הוא יודע שתשוב למכור אותה כדי לגייס עוד כסף והוא לא רוצה שזה יקרה.
10. מדונה ביקשה לעשות סרט על חייה. כשבארדו סירבה, מדונה, כנקמה, נצפתה לובשת מעיל פרווה.

מזל טוב, לבלונדינית שמסרבת לטפח את עצמה ומעבירה את חייה בסיפוק ובמראה הכי טבעי שנתן לה הטבע.

מאיה גז (צילום: אלבום פרטי)

הכותבת ד"ר מאיה גז, היא מומחית לתרבות צרפת ומרצה על אורח החיים הצרפתי. מאיה תקיים הופעת "הומאז' לשאנסון הצרפתי ". בריז'יט בארדו לא תגיע אבל אדית פיאף תהיה גם תהיה. המופע יתקיים בליווי זמרת האופרה אירית שטרק ונגן ב- 17.10.2019 בשעה 19:30  בספריה ומרכז הנצחה בקריית טבעון.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית