6 טיפים של קוקו שאנל לחיים נוחים יותר

מדמואזל שאנל התפרסמה בעיקר כמי שהכניסה לאופנה הצרפתית והבינלאומית את השמלה השחורה הקטנה. לא רבים יודעים, אבל תרומתה של שאנל היא הרבה מעבר לכך. שאנל, היא זו ששחררה את הנשים מהבגדים הכובלים, הכבדים, והלוחצים

ספק אם מישהו מכיר את גבריאל שאנסל, שמה המקורי של האופנאית הצרפתית הידועה בשמה המסחרי, קוקו שאנל. אל האגדה של שאנל התוודעתי הרבה לפני שעברתי לגור בפריז, אבל שמה בהחלט שגור בפי כל פריזאית מצויה ברזי האופנה והשיק.

מדמואזל שאנל התפרסמה בעיקר כמי שהכניסה לאופנה הצרפתית והבינלאומית את השמלה השחורה הקטנה. לא רבים יודעים, אבל תרומתה של שאנל היא הרבה מעבר לכך. שאנל, היא זו ששחררה את הנשים מהבגדים  הכובלים, הכבדים, והלוחצים, והפכה אותן לנשים משוחררות ונינוחות. שאנל, נחשבת אופנאית כה חשובה, שהיא מופיעה כמעצבת האופנה היחידה ברשימת מאה האנשים המשפיעים של המאה העשרים של מגזין "טיימס".

קוקו שאנל

גבריאל קוקו שאנל, נולדה בעמק הלואר. היא התייתמה מאימה כשהיתה בת 12 וגדלה בבית יתומים במנזר קתולי, שם למדה מהנזירות תפירה בסגנון פשוט שאפיינה את אותה תקופה.

כשהיתה בת 18 עזבה את המנזר והפכה לזמרת מועדונים. אז דבק בה הכינוי "קוקו". כשהיתה בת 28 ״אימצה״ שני מאהבים, שניהם אנשי עסקים, שפתחו עבורה חנות כובעים בפריז. שלוש שנים מאוחר יותר היא פתחה שתי חנויות בגדים בערי היוקרה ביאריץ ודוביל, שהן ערים פופולריות בצרפת, בהן מבקרות בחופשות בעיקר נשות החברה הגבוהה. אז החלה שאנל להכיר את נשות הצמרת של אותה תקופה, ולעצב עבורן בגדים בעלי יחוד משלה.

מאיה גז בשמלה שחורה

בפריז, שאנל החזיקה דירה אך לא ישנה בה מעולם, משום שלא היתה בה מיטה. היא התגוררה במלון הריץ בכיכר ואנדום בפריז, צמוד לחנות ברחוב קמבון שבבעלותה, שנשאה את השם שאנל. מאז נפתחה החנות ועד היום, היא נמצאת באותו מקום, בסמוך לבניין בו כתב בנימין זאב הרצל את "מגילת היהודים".

במלחמת העולם השנייה סגרה שאנל את עסקיה וב-1940, בעקבות רומן עם קצין בכיר באס.אס, ניצלה מגירוש ממלון הריץ (עד היום יש במלון סוויטה הנקראת על שמה). לאחר סיום המלחמה ובעקבות הרומן שניהלה עם הקצין הנאצי, נאלצה שאנל להמלט לשוויץ, שם נשארה במשך עשר שנים. כשחזרה לפריז, פתחה מחדש את עסקיה, והלבישה את כוכבות הוליווד כדוגמת גרייס קלי וקתרין הפבורן, לטקסים שנערכו בארצות-הברית.

קוקו שאנל, הכניסה בתחילת המאה הקודמת פריטים לעולם האופנה, שמלווים אותנו עד היום. לא תמיד אנחנו משתמשות בהם ויודעות ששאנל היא זו שעומדת מאחוריהם, אבל זו הזדמנות לעשות למעצבת הידועה והמורכבת הזאת הומאז' שיוקיר את פועלה.

1. שחרור האישה – שאנל היא חלוצה בתחום האופנה המודרנית. היא תרמה רבות לתנועת הפמיניסטיות (למרות שלא היתה פמיניסטית) כשהוציאה מהאופנה את המחוך הלוחץ והמחייב של תקופת הבל אפוק, והכניסה לאופנה בגדים נוחים, אווריריים ומחמיאים. שאנל הפכה את חליפת בד הטוויד, בעלת שני החלקים, עם ז'קט בעל רכיסה כפולה וחצאית באורך הברך, לתלבושת נשית מחמיאה, מתוחכמת, ומכובדת ששומרת על פשטות. היא זו שהטביעה גם את הסיסמא "לבוש מותרות חייב להיות נוח, אחרת אלה לא מותרות".

2. בושם – בשנת 1922 הוציאה קוקו שאנל את הבושם "שאנל 5" והפכה למעצבת האופנה הראשונה שיצרה בושם המרכב מ-50 ניחוחות שונים של פרחים ולא רק ניחוח אחד. מי שפרסמה את בושם שאנל 5, מבלי שהתכוונה לעשות זאת, היא מרילין מונרו. כשנשאלה מונרו מה היא לובשת כשהיא הולכת לישון, ענתה "רק שאנל 5".

3. שיזוף – שאנל, שהקימה חנויות בערי החוף של צרפת, הכניסה את השיזוף לאופנה. עד שהתחילה להטיף לנשות פריז שחשוב שישזפו את גופן, שלט באופנה הגוון החיוור. בצרפת, עור שזוף נקשר לפועלים ודייגים שעבדו בשמש, אבל שאנל חשבה אחרת ושיכנעה את מעריצותיה שעור שזוף מקרין חיוּת ונינוחות.

4.  חולצת פסים – שאנל ראתה על החוף דייגים לבושים בחולצות פסים פשוטות. בחושיה האופנאיים היא זיהתה את מה שהפך תוך זמן קצר ללהיט. הייתה זאת היא, שהכניסה את סגנון חולצות הדייגים למלתחה השיקית של הצרפתיות ובכך הוכיחה שאופנה אינה צריכה להיות מתוחכמת, אלא פשוטה ונוחה. כיום חולצות הפסים הן חלק מה"מדים" הבלתי רשמיים בארונה של כל פריזאית שלא שוכחת את שאנל ומכבדת את עצמה.

5. חיוך וקמטוטים – אחד החסדים שעשתה שאנל לנשים הוא לגרום להן לאהוב את מה שהחשיבו בעבר לפגם. שאנל אמרה בכל הזדמנות "חייכו, עלמותיי", משום שגרסה שחיוך וקמטוטי החיוך לצד העיניים, הם הוכחה לכך שאישה מאושרת ושמחה בחלקה.

6. רווקה לנצח – שאנל החזיקה מאהבים רבים (בין השאר המלחין איגור סטרווינסקי) ולא גילתה שום רצון או כוונה להתחתן. חלק מהשחרור שלה היה בכך שנותרה רווקה, ולא רצתה לכבול את עצמה בחוזה לגבר אחד בלבד. שאנל היתה אמנם אישה קפדנית וקשה, אבל עד יומה האחרון הציגה את עצמה, וגם דרשה שיפנו אליה בתואר "מדמואזל"- ופירוש התואר שאימצה לעצמה: עלמה שלא התחתנה מעולם ולא ילדה ילדים.

** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, מומחית לתרבות צרפת, התגוררה 10 שנים בפריז, מרצה במסגרת סדרת "הסודות הצרפתיים". החל מתחילת חודש מרץ 2017 היא תרצה על צרפת ועל הצרפתיות בסינמטק תל-אביב במסגרת "מכללת השחר". 

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית