5 אמיתות על צרפתיות מתוך הסרט "נורמנדי בעירום"

הצרפתיה אומרת שהיא לא מאוהבת, לא נקשרה, לא מעוניינת (גם כשהמצב הפוך)- אין קומדיה צרפתית ללא סיפור אהבה וגם כאן לא נפקדים הלבבות הפועמים של האוהבים הצעירים

השבוע הפציעה על האקרנים הישראלים הקומדיה הצרפתית הקסומה ממש "נורמנדי בעירום" (סרטי נחשון). הסרט עוסק בסיפורו של כפר קטן בנורמנדי, שמגדלי הבהמות בו סובלים ממשבר תעסוקתי. הבשר שמגיע מחוץ לצרפת נמכר היטב בעוד בשר הפרה הנורמנית, המפורסם כל כך בטעמו, נזנח לטובת גרסאות זולות יותר.

מה עושים צרפתים במצב כזה? הפגנה, כמובן. מאי 68 בפריז הוכיח את עצמו לא רע אבל בימים אלה, חסימת כביש קטן בדרך לפריז משיגה רק 20 שניות בחדשות המקומיות.

הפתרון? ראש כפר קטן בנורמנדי בן 600 תושבים מקבל הצעה מפתיעה מצלם אמריקני- לצלם את תושבי העיירה בעירום מלא. הצלם – כנראה בן דמותו של ספנסר טוניק, שמצלם תמונות עירום רבות משתתפים ובין השאר צילם גם בים המלח – מתאהב בשדה קטן. הוא אמן אמיתי, הצלם, ומצווה על השוליה שלו לעשות הכל כדי להשיג את התמונה הנכספת.

מאיה גז צילום אנה ביטייב

הצרה היא שמאז ימיה של בריז'יט בארדו הצרפתים הגרילו פוריטניות והם כבר לא מוכנים להתפשט בכזאת קלות. ראש הכפר שויתר כבר לפני שנים על חייו האישיים עושה הכל כדי לגייס 200 חתימות של בני המקום שיסכימו להיחשף לפני עדשת המצלמה כדי להעלות את הכפר הקטן לתודעה. כי הצרפתים יודעים כבר מאות שנים שעירום הוא הפרסום הטוב ביותר.

תוך כדי צפייה בסרט המהנה הזה הבליחו להן כמה אמיתות, היסטוריות בחלקן, על צרפתיות, צרפתים והתרבות הצרפתית, שכנראה לא תשתנה לעולם.

1. הצרפתיה אומרת שהיא לא מאוהבת, לא נקשרה, לא מעוניינת (גם כשהמצב הפוך)– אין קומדיה צרפתית ללא סיפור אהבה וגם כאן לא נפקדים הלבבות הפועמים של האוהבים הצעירים. בן הכפר, תכול עיניים ועם שוקיים שריריות ממסעות אופניים, ערק לפריז. הוא חוזר כדי למכור את חנות הצילום של אביו ולהסתלק בחזרה לעיר הבירה. סיפור אהבה לא מחייב שנרקם בינו לבין בת כפר צעירה, מרסק את לבבות הצופים, כשמודיע הבחור שעוד שבועיים הוא עוזב. באולם הקולנוע נשמע קול לבה של הנערה מתרסק אבל מגרונה יוצאות המילים הבאות: "ברור. מי אמר שנקשרתי אליך, או התאהבתי בך? זה היה סתם סיפור לא משמעותי. נסיעה טובה". ואז היא יוצאת החוצה וממררת בבכי. ככה, דרך אגב, עושים את זה. כמובן שהוא נשאר בסוף.

2. שביתות (כבר) לא תמיד משיגות את המטרה– בעבר שביתות, הפגנות, מחאות השיגו את המטרה בצרפת. למעשה, עד היום חוקי להפגין ולמחות וזו אחת הדרכים להשיג דברים. אבל בסרט הזה, אליו חודרים אמריקאים של ממשל טראמפ, בתקופה של רשתות חברתיות שמנהלות את העברת המידע, ההבנה היא ששביתות זה פאסה. הכי טוב לעשות פרובוקציות-עדיף כאלה שמעורב בהן עירום.

נורמנדי צילום יחצ

3. פריז זורמת בדם ולא קל לעזוב אותה– הסרט נכנס לביתם של כמה מבני המקום ובהם זוג פריזאים ובתם הקטנה (שמספרת את הסיפור). עד כמה שהאם משתלבת במקום עם האויר הצח, הצמחיה הירוקה, מזג האויר הקפוא והלח והשקט והרוגע שמשרים כל אלה, האב מפתח אלרגיה לטבע. בריאותו כל כך מדרדרת כשהוא אינו קרוב לפיח האגזוזים, הבל רכבות המטרו, אפרוריות הבניינים וחוסר הירק. זה נגמר במסוק שמגיע לאסוף אותו לפריז רגע לפני שהוא מחזיר את נפשו לבורא עולם.

4. סולידריות תמיד הוכיחה את עצמה– הכוח של הצרפתים (ובעיקר של הצרפתיות) טמון בסולידריות שלהם.

5. זה בסדר לצאת עם האקס של חברה שלך (וגם להתאהב בו) אחד הדברים המדהימים בתרבות הצרפתית (שמופיעים בסרט) הוא שאחרי שבחורה מאסה בבחור, ולא משנה כמה זמן הם היו ביחד, חברתה הטובה ביותר רשאית לפצוח איתו במערכת יחסים. יצא לי לראות את זה מול העיניים (ולצערי לחוות את זה על בשרי פעם אחת), ובואו נאמר שלא מדובר במחזה מרנין. כששאלתי חברה שעשתה את המעשה, אם העניין לא מפריע לחברתה, היא ענתה "ממש לא. היא סיימה איתו את העניינים והוא כבר לא מעניין אותה. מה זה משנה עם מי הוא נמצא עכשיו?" מכל המנהגים המופלאים בתרבות הצרפתית, זהו אחד מהמוזרים בהם.

 ** הכותבת, ד"ר מאיה גז, היא מומחית לתרבות צרפת, מרצה, חוקרת ומארגנת טיולי בוטיק פרטיים לצרפת. כתבו לה: Mayaguez.co.il