10 זנים של פרחים ענוגים לחג

מה יכול להיות יותר יפה מפרחים בחג? אם זה בסידור השולחן או כמתנה למארחת? שום דבר. הנה 10 זנים מעלפים, שתמצאו בשוק הפרחים המתקיים שוק הנמל, שישרגו את שולחן החג ויהוו מתנה מושלמת למארחת

אם יש משהו אחד שתמיד יחמם את הלב וישמח את הנשמה, זה לראות פרחים. בארץ ישנם כמה זנים נפלאים וענוגים במיוחד, שישמחו כל אדם בחג או בסתם יום רגיל. אספנו 10 פרחים מופלאים מתוך שוק הפרחים בשוק הנמל, שאיגד את הכמות הגדולה ביותר של מגדלי פרחים וצמחי נוי מכל הארץ, שוזרים מקצועיים ואפילו דוכנים לכלים מיוחדים ולגינון ביתי –  והכל תחת קורת גג אחת.

השוק הססגוני, בדומה לשווקי פרחים בכל העולם, יציע משך יומיים, בין ה-9-10/4, לקהל הרחב מתחם בין עשרות דוכנים ובהם מגוון עצום של פרחים, זרים מעוצבים, צמחי נוי ועציצים – במיוחד לשולחן החג או כמתנה לכל חלל בבית.

בשוק הפרחים תוכלו למצוא  עשרות דוכנים ובהם מגוון עצום של פרחי קטיף כמו ורדים, ליזיאנטוס, אלסטרומריה ובבונג ממושב שחר שבחבל לכיש, גרברות בשלל צבעים ממושב פורת שבשרון, כלניות, נוריות ופרחי בר מקומיים מנתיב העשרה שבנגב הצפוני, קאלות וחמניות ממושב עזריאל שבלב בשרון, "עצי ירקות" מעמק יזרעאל, צמחי יסמין ושיחים ריחניים מכפר הנגיד שבמישור החוף הדרומי, צמחי אוויר ממושב עולש שבשרון, עצי נוי ננסיים וקקטוסים מהגליל, הדרים ננסיים ממושב בני ציון, סחלבים ממושב שחר, צמחי תבלין ממושב בני ראם בשפלה, סוקולנטים וצמחי אוויר ועוד ועוד.

שוק הפרחים יתמקד בטרנד המוביל כיום – חקלאות אורבנית, ויימכרו בו מוצרים חדשים שניתן לקבע על קירות חיצוניים או פנימיים של מבנים ומאפשרים ליצור גינות מוריקות גם בדירות קטנות וחללים סגורים ומצומצמים. וכן, שלל אביזרים לגידול ביתי של צמחים וירקות.  בנוסף, תמצאו בשוק עמדות מיוחדות ובהן שוזרות ושוזרים מקצועיים שיכינו סידורי פרחים מרהיבים לשולחן החג, מהפרחים השונים שניתן יהיה לרכוש בשוק, כלים לבית ולגינה, סדנאות שתילה ויצירה, פעילויות לילדים ואפילו עמדה ליצירת זרים מעוצבים לראש, צמידי פרחים וסידורים מעוצבים לדש הבגד.

לצד שווקי האיכרים המפורסמים, שתמצאו בהם תוצרת חקלאית מובחרת וטרייה בערים רבות ברחבי העולם, התפתחו שווקי פרחים שמציעים שפע של פרחים וצמחי נוי. שווקים אלו הלכו והתעצמו והפכו בחלקם ליעדים ססגוניים עבור תיירים מכל העולם. כך תוכלו למצוא את שוק הצבעונים המפורסם שבאמסטרדם, שוק הפרחים הצף שבבנגקוק ושוק הפרחים שב-'קובנט גארדן' בלונדון.

 "זוהי הפעם השנייה שאנו מקיימים את שוק הפרחים הישראלי, שמסתמן כאחד משיאי הענף החקלאי המקומי", אמרה שיר הלפרן, מהבעלים של שוק הנמל ויזמית שוק הפרחים. "ענף חקלאות הפרחים הוא אחת מהגאוות הגדולות ביותר של החקלאות הישראלית ומדי שנה, אנו מייצאים למגוון עצום של מדינות בעולם פקעות, זרעים, פרחים ושתילי נוי ונחשבים לחוד החנית גם בכל הקשור לפיתוח ויצירה של זנים חדשים, עמידים וחסכוניים. השנה, הקהל הרחב יוכל להגיע ולבקר בשוק פרחים גדול אף יותר מקודמו, ובו עשרות דוכנים צבעוניים עם שפע אביבי של פרחים, צמחי נוי ומגוון עצום של עציצים. מתנה מושלמת לשולחן החג, כמתנה או להאיר איתם כל חלל בבית".

הנה 10 זנים מושלמים לחג:

1. אכילאה

אכילאה

אכילאה הוא סוג של צמח, השייך למשפחת המורכבים והוא גדל באירופה ובמערב אסיה, אך קיימים גם מספר מינים שלו באמריקה. הצמח נקרא על שם אכילס מהמיתולוגיה היוונית. לפי המסופר באיליאדה, חיילי אכילס השתמשו באכילאה אלף העלה כדי לטפל בפצועים וגם אכילס השתמש בצמח זה, לפי הצעתה של אפרודיטה כפי להקל על הכאב בעקבו בעקבות פגיעת החץ של פריס.

2. בוורדיה

בוורדיה

פרח הבוורדיה מגיעה ממכסיקו ושאר מדינות מרכז אמריקה. שמה מגיעה לה מרופאו של המלך לואי ה-13, שהיה גם הגנן הראשי של jardin de rui בפריז, צ׳רלס בוורד. הפרח גבוה ומגיע עד למטר וחצי, כשהפרחים מגיעים בקבוצות וצבירים ושלל צבעים- ורוד, לבן, צהוב ועוד

3. קמומיל

קמומיל

בַּבּוֹנָג, הידוע גם בשמו הלועזי קמומיל, הוא צמח בר חד שנתי ממשפחת המורכבים, הפורח באביב. זהו צמח ריחני, המשמש בין השאר לחליטה, גם כמשקה, אבל גם ברפואה העממית כצמח מרפא.

קמומיל הוא צמח מרפא מרגיע, עדין ובטוח לשימוש לילדים. בגלל פעילותו המרגיעה הוא מומלץ לשימוש במצבי חרדה, מתח ונדודי שינה. כמו כן, במצבים של דלקתיות במערכת העיכול, גזים או בעיות עיכול כגון גסטריטיס ו-IBD, הקמומיל נחשב למרגיע ומחטא. בנוסף, ניתן להשתמש בקמומיל לשטיפת פה במצבי דלקת וכניקוי עיניים במצבי דלקת. הוא טוב גם לבעיות עור ולהורדת חום.

4. בר גביע

בר גביע

פרח בר גביע הוא בהיר במיוחד והפריחה שלו היא באביב עד לאמצע הקיץ. לרוב, הפרח מצוי בשולי שדות בארצות הים התיכון. מין זה מגודל על ידי האדם למטרות נוי בגינות, וכן כצמח קטיף לסידור פרחים. השם האנגלי העממי למין זה הוא "bells of ireland", והוא משמש לקטיף כצמח פורח או יבש.

מין זה מהווה מטרד לחקלאות, בהיותו צמח שמעדיף חום רב לנביטה. בשל כך הוא נובט באביב- בשונה ממחזור חייהם של רוב העשבים החד שנתיים ולכן הדברתו קשה.

5. ורוניקה

ורוניקה סגול

אם ראיתם פרח עם 4 עלי-כותרת בלתי שווים: שניים בינוניים זה מול זה, אחד ניצב להם ורחב, ואחרון מול הרחב והוא צר מכולם – ראיתם פרח של ורוניקה.

ורוניקה הוא סוג של צמחים עם פרחים קטנים וכחולים. במבט מקרוב מתברר שהם יפהפיים ביותר. אפשר לדמות את הפרח לפרצוף של ליצן, שהעלה הצר הוא לשון המושטת בהתרסה. לפרח שניאבקנים ועמוד-עלי אחד, הנושא צלקת בודדת. במינים רבים הפרח כחול, וכך גם במין הנדון. ורוניקה שכיחה בגינות וגדלה ברוב חלקי צפון הארץ ומרכזה ואף בנגב.

6. נוריות

נוריות

הנורית הינה צמח בר מוגן בישראל, הפורח במרבדים אדומים לרוב. במקרים נדירים ניתן למצוא אותו בצבעים כתום עד צהוב.

לנורית כ-400 מינים שלרובם תפוצה קוסמופוליטית. מומלץ לשתול את הנוריות  החל מחודש אוקטובר ועד סוף חודש דצמבר, לאחר הגשמים הראשונים כאשר הטמפרטורה יורדת. מקור שם הפרח הוא ארמי – נוּרִיתָא מהשורש נו"ר המשותף לעברית ושפות שמיות נוספות,  בעקבות  הפריחה של הצמח בצבעי האש.

במהלך המאה האחרונה נעשו ניסיונות טיפוח רבים לצמח הנורית, וזני המסחר כיום הם בחלקם זני מכלוא וצאצאים של זני הטיפוח הראשוניים. זני הטיפוח הביאו ליצירת צמחים הנושאים פרחים מלאים בצבעים ובגוונים שונים. פריחת הנורית בטבע היא בין החודשים פברואר עד מאי, ומושפעת מהטמפרטורה ומהאקלים – הפקעת נובטת עם תחילת גשמי החורף, יוצרת עלים וגבעולי פריחה, ועם תחילת האביב והתחממות הטמפרטורה מתרחשת הפריחה. לאחר הפריחה, באביב המאוחר ובקיץ, הנוף קמל ופקעות חדשות נוצרות ומתמלאות, ממתינות לסתיו הבא. זנים – במסחר העולמי קיימים זנים רבים, ומתוכם משווקים מישראל הזנים: ויקטוריה, פריאנדין, פאולין, חפציבה ואביב – כשהאחרונות הן פרי טיפוח ישראלי.

7. פלוקס

פלוקס

פרחי הפלוקסים, הם עונתיים חורפיים ומגיעים לגובה 30 ס״מ. הפלוקס שופע אשכולות פרחים קטנים עם כלי כותרת פרוסים לרווחה, בשלל צבעים. הפריחה ריחנית מופיעה בצבעים – לבן, ורוד, סגול, אדום, לבנדר. קיטום הגבעולים יגרום להסתעפות והגברת הפריחה.

8. פעמונית

פעמונית

פַּעֲמוֹנִית הוא סוג של צמח עשבוני בעל פרחים. הפעמונית מיוצגת בכל העולם, כולל ביבשות צפוניות וקרות, אך רוב מיניה מצויים במיוחד באזור הים התיכון.

הפעמונית משמשת כצמח נוי וצמח קטיף, אם כי שימוש כזה אינו נפוץ. מספר מיני פעמונית, שאינם גדלים בר בארץ-ישראל, משמשים כצמחי גן, המיטיבים לגדול בתנאים מוצלים למחצה. פריחתם חלה באביב ובתחילת הקיץ. עיקר הערך הקישוטי של הצמח הוא פרחיו הנאים- בצבעי ורוד-כחול, וכן היותם שמוטים בצורה נאה. בשנים האחרונות הוכנס המין הארץ-ישראלי הנדיר פעמונית הדורה לגינון, בהיקף קטן. הפעמונית מכילה מינים בגדלים שונים, החל מחמישה ס"מ ועד שני מטרים.

הצמח לרוב פורח בחודשי האביב. הפרחים מגיעים בקבוצות או בודדים, כולם בצורת פעמון המתחיל בצינורית ומתרחב לשפה המורכבת חמש אונות.

9. פרזיה

פרזיה

הוא סוג  במשפחת האירוסיים בו 14 עד 16 מינים. הפרזיה הוא צמח נוי רב שנתי רב צבעים, בעל ריח בושם חזק ובעל פקעת ומוצאו באפריקה ובעיקר בדרום אפריקה. פרחי הפרזיה נפוצים מאוד בגינות נוי ובזרי פרחים, עם השנים, בוטנאים אספו תכונות שונות ממינים שונים של הסוג והיום קיימים יותר ממאה זנים מסחריים שבולטים בגינות יוקרה ובתערוכות פרחים.

הזנים המהונדסים גנטית בעלי צבעים חזקים ושונים מהמקור (לבן צח, צהוב, ורוד, כתום, אדום וכחול), אך ניחוחם הוא פחות אינטנסיבי מאשר בזנים המקוריים. בזכות הריח העז של פרחי הפרזיה, בשנים האחרונות השימוש בהם גובר גם לייצור קרמים לידיים, שמפו, נרות, וסבונים.

10. קרספידיה

קרספידיה

הצמח קרספדיה (aurantia Craspedia) שייך למשפחת המורכבים ידוע בכינוי "מקלות תופים" ו"ראש צמרירי". מוצאו מאוסטרליה ומניו-זילנד והוא גדל במגוון תנאי אקלים ובתי גידול: מפני הים ועד אזורים הרריים, בשטחים פתוחים ועד אזורים מיוערים. מינים אלה בדרך כלל רב-שנתיים ובעלי כושר התחדשות לאחר שריפה. ניתן לגדל קרספדיה בסוגי קרקעות שונים, למעט קרקעות חומציות.  הקרספדיה מייצרת שושנת של עלים מאורכים ופשוטים, ומתוכה מזדקרים גבעולי פריחה ארוכים, דקים ומעוצים ללא עלווה. הפרח מעוגל, לעתים אליפטי במקצת, פריחתו צהובה, שעירה ואבקתית.