"שנת היובל" הגיעה

ספר הביכורים של ענת לוי, "שנת היובל" לוהט, נועז, קולח, אמיץ, חכם ונוגע ללב. הרומן המיוחד שוזר סצנות בלתי נשכחות עם תובנות על זוגיות, אהבה, בגידה ואקראיות החיים

מאת: ענת לוי

כתיבת ספר היא מסע. אלא שאני לא יצאתי למסע הזה. יצאתי למסע אחר בתכלית. את "שנת היובל" שלי החלטתי לחגוג במסע להודו. זו היתה הפעם הראשונה שבה לקחתי חופש מהחיים, מהמרוץ המטורף, מהמטלות והאחריות. השלתי מעלי את היותי עבור אחרים וגיליתי מרחב שבו אני עבור עצמי. אני הרפתקנית קטנה מאד. כל חיי הלכתי בתלם, כך שנסיעה לבד להודו היתה רעיון לא טבעי עבורי.

סיימתי את לימודי בתיכון בהצטיינות יתרה והתקבלתי ללימודי המשפטים באוניברסיטה העברית על מלגה. מאד אהבתי ללמוד ואהבתי להצליח בכל מה שעשיתי. כישלון מעולם לא היה אופציה. הקריירה שלי כעורכת דין בתחום הנדל"ן ותכנון הבניה הסתדרה מצויין עם השאפתנות שתמיד גיליתי וגם עם חוש הצדק המפותח בו אני מחזיקה.

המקצוע הזה התאים לי והוביל אותי להישגים מרשימים וגם גרם לי הנאה גדולה כי הרגשתי שאני עושה שימוש הולם בכישוריי ומביאה תועלת. דאגתי גם להרחיב את ההשכלה האקדמית שלי ועשיתי תואר שני במשפט מסחרי באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם אוניברסיטת ברקלי ובנוסף סייעתי בהקמת הפקולטה למשפטים במכללת ספיר בה אני מרצה כבר מספר שנים.

כמובן שבמקביל לקריירה היתה גם ההתמסרות לבית ולמשפחה וההתנהלות בשני הערוצים הללו מייצרת מעצם טיבה חיים עמוסים ולהטוטנות גדולה כדי לנהל את הכל כיאות. אבל המסע להודו איפשר לי להשתחרר מכל העומס היומיומי ולהתפנות לעצמי ולהיות במקום בו אני לא צריכה לדאוג לרווחתו של אף אחד אלא לרווחתי שלי בלבד.

ערב הנסיעה להודו בעלי פתח לי חשבון בפייסבוק.

ענת לוי עם בעלה (אלבום פרטי)

הרשת החברתית נראתה לי עד אז כמקום שאינו מתאים לי. העדפתי חברים בשר ודם אבל חשבתי שאוכל להשתמש בפורום הזה כדי להעביר לידיעת המקורבים לי את רשמי מהמסע להודו. אלא שהפוסטים שהעלתי זכו לתגובות נלהבות ביותר ורבים הפצירו בי להפוך את רשמי לספר. הפיתוי להתמסר לכתיבה ולעשות שינוי מסוים לכבוד שנת החמישים היה גדול כי תמיד נחשבתי כותבת מאד מוכשרת וטקסטים שלי זכו בפרסים בצעירותי. גם כעורכת דין זכיתי לשבחים רבים על יכולת הכתיבה שלי, וההיקסמות מכך, שהכתיבה שלי גורמת אושר והנאה, גרמו לי לחשוב שנכון לי לבחון את האפשרות הזו.

כמובן שגם כאן היה לי ברור שאם אני רוצה להיכנס לעולם הכתיבה זה חייב להיעשות ברצינות. אני חייבת ללמוד ולהכשיר את עצמי. אז נרשמתי לסדנת הכתיבה למתחילים של אשכול נבו ואורית גידלי המופלאים והמשכתי ולמדתי שם גם בסדנת המתקדמים ובכיתת האומן. וקיבלתי ליווי אישי מעלמה כהן ורדי העורכת המוערכת ובתהליך הזה שעברתי הרווחתי לא רק ספר אלא גם המון כוחות נפש והכרה בערך עצמי.

כי יש משהו בלהעז לעשות משהו שמצריך מאמץ והתמסרות שמייצר עוצמה אישית. בתחילת הדרך התביישתי בטקסטים שיצאו תחת ידי. הייתי מאד בטוחה בכישורי כעורכת דין אבל חשתי חוסר ביטחון עצום מול כישרונות הכתיבה של  חברי לסדנה. אבל לאט לאט, כשמצאתי את האומץ להיחשף ולחקור פנימה, גיליתי את היתרונות שלי. הכתיבה איפשרה לי לפענח את העולם ולהסביר אותו לעצמי. לכוון אליו את תדר ההתבוננות ולגלות שהוא יכול להיות מקור השראה בלתי נדלה.

שנת היובל צילום כריכה

הסיפור של "שנת היובל" הוא סיפור על מפגש עם אהבה ראשונה. גיבורת הספר יעלי, מרצה לאומנות, שוהה בניו יורק בשנת שבתון. במהלך ריצה בסנטרל פארק היא פוגשת את יובל, האקס המיתולוגי שלה ששבר את ליבה כשנפרדו במהלך טיול בהודו לפני שלושים שנה. המפגש המקרי עם אהבת חייה שנים ספורות אחרי שהתאלמנה מבעלה אמיר ורגע לפני יום הולדתה החמישים מטלטל את עולמה.

הם מבלים בניו יורק ונסחפים לתוך סערת רגשות ויצרים שמאירים באור חדש את כל מה שחשבו על חייהם ועל הבחירות שעשו. זה שבוע מסחרר, שקסם ההתאהבות כאב הנטישה ופחד האובדן משמשים בו בערבוביה. ואני גיליתי שהעולם שבראתי ב"שנת היובל" היה בלא מעט מקרים מקום לברוח אליו. שהוא סייע לי להשיל מעצמי את גלימת המושלמות ולהתמודד עם החשש שהיצירה שכתבתי לא תתקבל באהבה כי די מהר התאהבתי בה בעצמי ורציתי לחלוק את ההנאה הזו גם עם אחרים.

כי אני מבחינתי פגשתי במסע הזה את האהבה הראשונה שלי – את הכתיבה.

ענת לוי בהודו (אלבום פרטי)

על הספר : בריצת בוקר סתווית בסנטרל פארק נתקלת יעל ביובל, האקס המיתולוגי ששבר את ליבה כשנפרדו במהלך טיול בהודו לפני שלושים שנה. המפגש המקרי עם אהבת חייה, שנים ספורות לאחר שהתאלמנה מבעלה אמיר ורגע לפני יום הולדתה החמישים, מטלטל את עולמה. הוא מצית בה ערגות נשכחות וסוחף אותה אל תוך סערת רגשות ויצרים, המאירה באור חדש את כל מה שחשבה על חייה, על הבחירות שעשתה ועל עצמה. האם תצליח יעל להשיב את מחוגי הזמן לאחור, לתקן את משגי העבר ולזכות בהזדמנות נוספת לחיים שהחמיצה? האם יכולה אהבת נעורים המתלקחת מחדש לבעור מבלי לשרוף את כל אשר נקרה בדרכה? האם המפגש המחודש יחזיר את יעל לחיות בתשוקה ולגלות מה נכון עבורה?

** הכותבת,  ענת לוי, היא מחברת הספר "שנת היובל". לוי, נשואה ואם לשלושה בנים, היא עורכת דין בעלת משרד בתחום הנדל"ן והתכנון והבנייה וכן מרצה וממקימי בית הספר למשפטים במכללת ספיר. כמו כן היא נכדתה של אחייניתו האהובה של המשורר הלאומי ח.נ. ביאליק. שנת היובל הוא ספר הביכורים שלה, ציקליט חכם ומלא תשוקה.