שלטי הפרסום לסדרה "פאודה" הפחידו אתכם? תתמודדו

ראש עיריית קרית גת הורה להסיר את השלטים בערבית שקידמו את הסדרה המצליחה לאחר ש"עוררו אי נוחות" וקיבלנו עוד תזכורת לכך שאנחנו חיים במדינה גזענית וחצופה

רוב הסיכויים שנתקלתם בימים האחרונים בשלטים בערבית שנתלו בכל רחבי הארץ ותהיתם מה פשר העניין הזה. ובכן, כולם כבר יודעים שמדובר בשלטי פרסום עבור העונה השנייה של הסדרה המצליחה "פאודה" אבל דבר נוסף התגלה דרכם – הצביעות והפאניקה שמשתלטות על תושבים רבים בישראל כשהם רואים את השפה הערבית מקבלת ביטוי ובמה רחבה.
תושבים רבים בנשר וקריית גת אף התלוננו ואברהם דהרי, ראש עיריית קרית גת, הורה להסיר את השלטים מאחר והם "עוררו אי נוחות". מה שבעיקר מעורר אי נוחות זה כיצד אנשים מגיבים לערבית, אותה שפה שלמדנו בבית הספר בצעירותנו, אותה שפה השגורה בפיהם של חלק נכבד מהאוכלוסייה בארצנו. אותה שפה שאם חלקנו מעוניינים בדו קיום רצוי שנדע אותה. מה חשבו אותם מתלוננים? שנציגי דעאש בדרך אלינו? אם ישנם אנשים שלא מבינים מה אומר הטקסט, שיגלו סקרנות וישאלו מישהו שמבין ערבית. ואם לא מצאתם אחד כזה נגלה לכם שפשוט כתוב "בדרך אליך", "עוד רגע האקשן מתחיל" ו-"תתכוננו".
שלט בערבית
השלטים עוררו סערה ברשתות החברתיות, אזרחים שלחו מכתבי תלונה, בכל כלי התקשורת סיקרו את הקמפיין ובגדול, איש לא נותר אדיש. "הבהלה הציבורית מחייבת התייחסות", היגג חבר מועצת נשר. לא, היא לא. תושבי העיר אינם בני 4 שצריך להרגיע אותם כאילו מפציצים אותנו, לא מדובר בחיידק מסתורי שמדביק אנשים וגם לא מדובר במפלצת דו ראשית שמאיימת לתקוף בערים. כולה טיזר. בערבית.

פאודה צילום רונית הבר

דהרי הסביר בתקשורת את כניעתו להיסטריה שהשתלטה בעירו. "שלט הפרסומת לסדרה המצליחה והאהובה 'פאודה' גרם לתושבים רבים תחושה לא נוחה. לאור העובדה שתושבים רבים התלוננו על כך ולאור העובדה שהפרסומת למעשה מיצתה את עצמה בקריית גת הוריתי להקדים בכמה ימים את הסרת שלט הפרסום". ההיסטריה והתגובה הגזענית שקיבלה לגיטימציה על ידי ראשי ערים מביכה שמאוד ואני לא אופתע אם בשיחות הסלון שלהם הם מאוד מתגאים ש"פאודה" הפכה לאחת הסדרות המצליחות שיצאו מפה וכבשו את נטפליקס ואת רשימת הסדרות הטובות של 2017 ב"ניו יורק טיימס".
צילום מסך
משרד הפרסום מקאן, החתום על השלטים, קיבל את מה שרצה: באזז. לא משנה איזה, העיקר שאין אדם בישראל שלא יודע שהשלטים קידמו את "פאודה". אבל לצערנו, לצד הבשורה המשמחת שסדרת המופת תשוב לעוד עונה קיבלנו תזכורת מהדהדת לכך שהגזענות בשיאה ונתמכת על ידי ראשי ערים. האם לאחר שאותם תושבים הבינו שמדובר בפרסום לסדרה ולא קריאה לחטיפת חייל, השלטים עדיין עוררו "אי נוחות"? האם ידע לא אמור להיות הנשק האפקטיבי נגד בורות ולהשתיק היסטריה? מתברר שלא. קודם מסירים, אחר כך חושבים, אם בכלל.
נכון, אי ודאות יכולה להלחיץ כל אחד אבל כאזרחית ישראלית שלא דוברת את השפה הערבית, איני רוצה שיסירו את השלטים. אני רוצה להבין מה כתוב. לי אין בעיה עם השפה ואם כבר, היה זה מרענן לראות סופסוף שלט יוצא דופן, מסקרן ולוכד תשומת לב ולא רק את פרצופו של גידי גוב מנפנף בחרב כדי לשמור עלינו מאויבי הגלקסיה של האינטרנט (או משהו כזה, מי התעכב כדי להבין). אגב, שלטי הפרסומות בכיכובו של גוב אמורים אם כבר לעורר אי נוחות ולרדת מרוב דביליות. נראה אותו נלחם עם החרב מול האויב האמיתי של תושבי ישראל – הם עצמם.