רותם סלע עוררה סערה ברשת

הדוגמגישה הפופולרית העלתה תמונה שמקדמת תרכובת מזון לתינוקות על בסיס חלב והגולשים תקפו אותה. "את לא טבעונית? מה נסגר איתך?", "עלובה, אין לך מה לקדם?" היו בין התגובות הזועמות

כאשר סלבריטאית בוחרת לקדם מוצר זה או אחר, עליה לחשוב טוב טוב אם זה משתלם לה ולא רק מההיבט הכלכלי. לקדם דבר מה יכול לפגוע בך לטווח ארוך – גם אם הרווחת הרבה כסף בטווח הקצר. הדוגמגישה רותם סלע עוד תגלה עם הזמן אם היא איבדה את אמון מעריציה, אחרי שהעלתה תמונה לרשת, המקדמת תרכובת מזון חדש לתינוקות.

התצלום, שעלה לחשבון האינסטגרם שלה, הוליד תגובות זועמות כגון: "מה נסגר עם הפרסומות?", "בעיתון קראתי שאת מניקה אז מה הקטע?", "איך זה מסתדר עם הצהרת ההנקה שלך?", "אז את טבעונית או לא?", "צבועה" וכו'. אוקי, מה כבר קרה, מהיכן נובע הזעם הגדול, המופנה אליה? זה לא שלא ראינו דוגמניות מקדמות מוצרים. הרי, בר רפאלי העלתה לא מזמן פרסומת בהסוואה של תמונה אותנטית, שקידמה שמפו וחטפה לא מעט תגובות כועסות על כך שדחפה מוצר לפנים של עוקביה. אבל בניגוד לרפאלי, סלע חטפה תגובות כועסות מסיבה אחרת.

מי שבחרה לתקוף את סלע, עשתה זאת מתוך תחושה שהיא "בגדה באמון" שלה. התחושה המועברת דרך הפריים הזה היא שכסף קונה אידיאולוגיה. סלע הצהירה בעבר שהיא טבעונית ומתגובות הגולשות, ניתן להבין שהיא אף סיפרה בראיון שהיא מניקה. מכאן העוקבים הרגישו שהיא "מרמה" אותן, על מנת לדחוף להן מוצר חדש לפרצוף. אגב, אפשר להניק ועדיין להאכיל בחלק מהזמן תינוק עם התרכובת הזו. אין פה באמת סתירה.

אולי אנשים שכחו אבל זכותה של אשה לעשות עם גופה מה שהיא רוצה, להניק או לא להניק, להיות טבעונית או לא להיות. זכותה גם לשנות דעה כמה פעמים שהיא רוצה אבל מה לעשות, קשה לאנשים להתעמת עם פרסומת בוטה לפנים שלא מיישרת קו אחד לאחד עם ה"אני המאמין שלה". מבחינת הגולשות, סלע מבלבלת אותן ולא פועלת בעקביות סביב עמדותיה.

רותם סלע

אם יש משהו שאנשים שונאים יותר מפרסום סמוי/גלוי זה שה שהסלבריטאים לא עומדים מאחורי הצהרות. אמנם לא ברור לי עד הסוף מה עמדתה של סלע, לגבי הנקה וטבעונות אבל התגובות של הגולשות היו איומות. חלקן מאשימות אותה כאילו היא גנבה תינוקות מבית החולים או משהו. היו נשים שכעסו עליה בטענה שלא אכפת לה מה קורה לעגל המסכן ששאבו ממנו חלב.

הגולשות לא הפנימו את העובדה שלא כל האימהות בעולם רוצות או יכולות להניק. חלקן סובלות מכאבים ואחרות מגלות שאין להן מספיק חלב. אבל מעל כל זה – זה ממש לא עניינה של אף אחת מה אשה עושה בחייה הפרטיים ואיך היא מאכילה את הבייבי שלה. מדהים אותי עד כמה אנשים מרשים לעצמם לדחוף את האף לתוך החיים של אחרים והרשתות החברתיות מהוות פלטפורמה נוחה להתנגחויות הללו.

עוקבים מרגישים שהם בני בית בפוסטים של סחבריטאים וחיים בתחושה ש"יש להם את הזכות" להעליב, לפגוע ובגדול, להטיל רפש. לראות שנאת נשים כזו, זה יותר מחליא מלהיתקל בפרסומת הארד סל באינסטגרם. לפחות היו כמה תגובות של נשים, שהגנו על זכותה כאשה לעשות כרצונה עם שדיה והזעזעו מרמת הדיון שם. המסר היחיד, שאנחנו אמורות לקחת מפה, זה שכל אחת צרכה להתעסק בחיים של עצמה ולהפסיק להטיף או לכפות את האמונות שלה על אחרות.  סלע עדיין לא עובדת בשביל אף אחת ומי שרוצה להפסיק לעקוב אחריה, שיבושם לה.

אני בטוחה שאם היא תבחר לדבר על הנושא, היא תבהיר את עמדתה באופן ברור כי מהיכרות עם הבחורה, אני יודעת שהיא דעתנית ולא מפחדת ממה יגידו עליה. מה שכן, תמיד מומלץ לסלבריטאית לחשוב מה ההשלכות של הקידום שלה ולדאוג שהמוצר יהיה מזוהה באמת עם אורח חייה. לא נורא, כולם ישכחו מזה עד מהרה ומחר יעטפו את הפוסט הזה עם חיתולים.

צילום: דרך חשבון האינסטגרם של סלע