רג'ינה ספקטור ואני

תמיד שנאתי לקרוא ספרים ולהקשיב לרג‘ינה זה היה ממש כמו לקרוא ספר טוב שמדליק אותך וגורם לך להסתכל על החיים בצורה כל כך שונה וצבעונית

ההיכרות שלי ושל רג‘ינה ספקטור התחילה דווקא ברגל שמאל.

זה היה בשנת 2007, משהו כמו שנתיים אחרי שציידי כישרונות בניו יורק רצו להופעה שלה אחרי ששמעו שיש מישהי מטורפת שמנגנת בפסנתר ביד אחת וביד השניה מתופפת על כיסא ומאז הכל התפוצץ והגיע אפילו עד לכאן -להופעה שלה בישראל.בתור מוזיקאי בתחילת דרכו שחושב

את עצמו ”איכותי“ וחובב מוזיקת רוק פופ אלטרנטיבית לא הבנתי איך חבריי, בעלי הטעם המשובח, מתלהבים מזה שהזמרת הזאת עם השיר הכל כך מעצבן ומתקתק שמתנגן אפילו בגלגלצ ("and it breaks my ha ha ha ha heart") מגיעה לארץ.

סירבתי בתוקף ללכת לאותה הופעה בבארבי וסירבתי להקשיב.אחרי כל הריקושטים המעולים ששמעתי על ההופעה ולחץ מצד החברים החלטתי לתת לרג‘ינה צאנס. באותה תקופה התחלתי לנגן בפסנתר וחשבתי שחשוב שאקשיב ליוצרים כמוהה לפחות לקבל קצת השראה. התחלתי דווקא לא עם האלבום החדש (שכולל את השיר הדביק) אלא עם האלבומים הקודמים שלה ”Soviet Kitsch“ ו ”Songs“.

ציפיתי לטיפה של השראה אבל לא הייתי מוכן למה שהולך לקרות. רג‘ינה הצליחה לסחוף אותי לעולמות ולסיפורים שבנתה, לקחה אותי למקומות שלא חשבתי ששירים ומוזיקה יכולים לקחת אותך. מעולם לא חשבתי שאפשר לכתוב שירים כל כך מרגשים ועמוקים לא על אהבה אלא על סיפורים, אגדות ומחשבות על החיים.

רג'ינה ספקטור

על אסירים שמחכים שהאדמה תרעד, מהבן ה-32 של המלך שמגדל תסביך אדיפוס, מאמא חולת סרטן שכל מה שמעניין אותה זה למות בסטייל, מדניאל קאומן שמלמד איך להעלם ושמה לעשות – מי שנידון למות בתלייה לא יכול באמת אחר כך לטבוע או להישרף. אז מה הפחד? תחשבו על זה. זה גאוני – איך אנחנוקוברים את המתים שלנו באדמה, קוברים את העצמות שלהם כמו צמחים ומצפים שהם יצמחו מחדש ושום דבר לא עוזר – לא השמש ולא הגשם, על איך רעיונות שנזרקים לאוויר הם כבר לא שלך יותר וכמה שאתה הולך להתגעגע אליהם!

הכל כתוב בצורה כל כך סוחפת, מעוררת השראה ומדויקת, נושאים ורעיונותשלא שמעת באף שיר או אלבום. תמיד שנאתי לקרוא ספרים ולהקשיב לרג‘ינה זה היה ממש כמו לקרוא ספר טוב שמדליק אותך וגורם לך להסתכל על החיים בצורה כל כך שונה וצבעונית. צורת הכתיבה וההלחנה של רג‘ינה ריתקו אותי – מצד אחד שילבו את אחד הכלים הכי עתיקים בעולם – הפסנתר, עם מהלכים קלאסיים לגמרי מצמררים ומרגשים ומצד שני שילבו רעיונות מיוחדים, ביט בוקסינג, שפות זרות, סופים של מילים שהופכים לתופים ואפילו אנחות ויריקות לפי הקצב.

[youtube uhk_S0HyQp4 nolink]

השירים של רג‘ינה ליוו אותי באותה תקופה בכל צעד וצעד עם כתיבת השירים הראשונים שלי שיצאו לעולם בשנת 2008. היה לי חשוב להיצמד לאותו מרשם – אופרות פופ רוק קצרות, רק פסנתר זה מספיק כדי שישמע כמו להקה שלמה, לשלב רגעים קצביים ומגניבים עם רגעים של רגש, קלאסיות ועוצמה וזה עבד נהדר. הופעתי עם הפסנתר שלי והשירים האלה אחר כך כמעט בכל הארץ ועד היום יש אנשים שזוכרים לי אותם ואומרים שאלה השירים הכי טובים שלי שהם זוכרים. בתוכנית הרדיו הראשונה שבה השתתפתי ניגנתי קאבר ל"Apres Moi" כולל החלק ברוסית!

חייב לשתף שלאחרונה אני לא מרבה להתיישב ולנגן, יותר נכון אני לא מנגן בכלל וככל שההופעה הקרובה של רג‘ינה בארץ מתקרבת (וגם זה שהתחלתי לראות ”כתום זה השחור החדש“ עם שיר הפתיחה של רג‘ינה "Time" פשוט גרמו לי לחזור ולפתוח את מחברת התווים הישנה ולנגן את כל השירים של רג‘ינה כמושהייתי מנגן אותם אז עם כזאת התלהבות ואתגר.

רג‘ינה היא היחידה שהצליחה להחזיר לי את העיקצוץ הזה בקצה האצבעות אחרי כל כך הרבה זמן. בעצם תוך כדי כתיבת שורות אלה, תוך כדי זה שאני שומע אחרי הרבה מאוד זמן את השירים האלה שוב אני פתאום קולט שכנראה שרג‘ינה היא האמן שנתן לי הכי הרבה השראה בכל הזמנים! היא שינתה את כל מה שידעתי על כתיבה והלחנה ושינתה את הסגנון המוזיקלי והיצירה שלי לנצח. את ההופעה הנוספת של רג‘ינה בארץ ב2013 שוב פיספסתי בגלל חתונה אבל הקיץ אני ממש לא הולך לפספס אותה שוב. להבא, מבטיח גם להשתדל להקשיב לחברים שלי יותר.

רג'ינה ספקטור בהופעה בישראל – מוצ"ש, 19/8, אמפיפארק רעננה, פתיחת דלתות 21:00, תחילת מופע 22:00, מחיר כרטיס החל מ-209 ש"ח

 ** הכותב הוא צביקה לורבר, חובב מושבע של הזמרת הייחודית