קרן אור שלי

בין הסרטים, שיוקרנו בערב קולנוע נשי ב"סינמטק", נמנה הסרט התיעודי "קרן אור" אשר זכה בפרס ראש עירית ירושלים לסרט הטוב ביותר. לכבוד המאורע ביקשנו מכוכבת הסרט, מיכל, אם חד הורית שהתמודדה עם מצב כלכלי קשה, לכתוב מכתב פתוח לבתה

ב-22.1 ייערך בסינמטק תל אביב ערב קולנוע נשי מטעם בית הספר לקולנוע "מעלה", במסגרתו יוקרנו שבעה סרטי גמר, אשר שישה מהם בוימו על ידי נשים, ובכולם הדמויות הראשיות הן דמויות נשיות. בין הסרטים נמנה הסרט התיעודי "קרן אור", אשר זכה בפרס ראש עירית ירושלים לסרט הטוב ביותר.

הסרט מתחקה אחר מיכל חיימי, בחורה צעירה שצמחה מתוך רקע כלכלי קשה, לא השלימה את לימודיה ולא רכשה מקצוע. בגיל 18 היא הפכה לאם חד הורית, ומאז היא מגדלת לבדה את בתה, קרן אור. מיכל מאמינה כי אביה של קרן אור הוא הרמיס, בחור עמו הייתה בקשר ואשר שימש אב לבתה במשך תקופה. כאשר התקבלה תוצאה שלילית בבדיקת אבהות שהם ערכו, הרמיס החליט לנתק את קשריו עמן.

הסרט המתחקה אחר מיכל מציג כיצד ברקע הצרות הכלכליות, המשפחתיות והבריאותיות עמן היא מתמודדת, מיכל מצליחה להתעלות מעל קשייה ולכונן לבתה בית ומשפחה.

לקראת הקרנתו של הסרט התיעודי המלווה אותן, מיכל משתפת במכתב שכתבה לבתה.

אם ובתה

קרן אור שלי,

רציתי לספר לך קצת על היום שבו הבנתי שאני הולכת להיות אמא. הייתי אז בת 17 והבשורה הפתיעה אותי. הרגשתי הרבה דברים באותו הרגע, אבל בעיקר פחד. פחד כי מעולם לא גדלתי אצל אמא שלי ולא ידעתי איך אצליח להעביר את הרגש האמהי הזה שיש לכולן, כי אני בעצמי לא חוויתי אותו. ידעתי דבר אחד, להיות אמא זה תפקיד מאוד גדול ומלא אחריות, וחששתי שלא אהיה אמא מספיק טובה עבורך.

 בתור ילדה חלמתי שכשאתחתן ואקים משפחה אני אתן לילדים שלי את כל האהבה והדאגה שאני אף פעם לא קיבלתי, הבטחתי לעצמי שלילדים שלי לא ייחסר דבר . אני לא אשכח את המבט הראשון , כשראיתי אותך בחדר הלידה. הרגשתי ממש שקרן אור חודרת לי לחיים, לנשמה, ידעתי שאת זו שתביא לי את האור בחיים.

אני זוכרת שכשהרופאים לקחו אותך לעשות כל מיני בדיקות, כבר בדקות האלה פחדתי כל כך שיקרה לך משהו. הרגשתי את הדאגה העצומה הזאת כלפייך, והבנתי שמהרגע הזה הדאגה תלווה אותי לכל החיים, עד הנשימה האחרונה שלי. מיהרתי לחפש איזה סימן שיזכיר לי אותך, שאוכל לזהות אותך. הבחנתי בכתם לידה שיש לך על יד ימין ורק אז הסכמתי שתלכי לבדיקות.

כל מי שהכיר אותי ניסה ללמד אותי איך להיות אמא טובה, איך להניק אותך נכון, להחליף לך טיטול, ועוד המון דברים שאין להם סוף, אבל את היחידה שהצליחה ללמד אותי מה נכון בשבילך, ומה עושה לך טוב. עם הזמן, כשגדלת, הבנתי חד משמעית שלא אתן לאף אחד להתקרב אליך בכדי לפגוע בך או לעשות לך רע!

כשהגיעו התשובות השליליות של בדיקת הדנ"א, שבהן סיפרו לי שהרמיס לא האבא שלך, האדמה רעדה תחתיי. העולם כאילו חרב עליי, כל מה שהכרתי וידעתי עד אותו הרגע התערער. בדיקת דם אחת שמשנה סדרי עולם. היה חשוב לי לעשות את הבדיקה, למרות שאני יודעת בוודאות שהרמיס הוא האבא שלך, כי רציתי לכונן לך זהות, שתדעי מאיפה הגעת. הניצוץ שיש לך בעינייים כשאת רואה אותו גורם לי לקנא, ובעיקר להבין שיש קשרים שהם חזקים יותר מבדיקת דם שעברה עשרות אלפי ידיים. המבט בינך לבין הרמיס אומר הכל גם אם הבדיקה מראה אחרת.

הרמיס ניתק את הקשר איתנו, וסיכוי לבדיקה נוספת לא נראה באופק. אין לי ספק שככל שתגדלי כך יגדלו איתך השאלות והתהיות על החיים ובעיקר על הזהות שלך. לא תמיד יהיו לי הסברים, ולא תמיד יהיו לי תשובות לכל השאלות. אני מאמינה שנפלה טעות בבדיקה, ואלך עם האמת שלי עד הסוף. במלחמה של הלב אל מול המדע אני מפסידה כרגע, אבל אולי עם הזמן, אם נעשה בדיקת דנ"א נוספת, האמת תצא לאור.

אולי אין לי את היכולת לשכור עו"ד, ואין לי מספיק כסף כדי לעשות בדיקה נוספת, אבל יש לי אהבה עצומה ובלתי נגמרת אלייך. יש לנו קורת גג שהיא הממלכה הפרטית והקטנה שלנו ואת הכלב "שוקו" שרק מחכה לשחק איתך כל יום. אני מאמינה שכל דבר בא בעתו, ויודעת שגם היום הזה יגיע, ובדיקה נוספת תיעשה בכדי שתוכלי להיות שלמה עם עצמך – כי אני מאמינה שאדם שלם זה אדם שיודע מאיפה הוא מגיע ומהי הזהות שלו.

ילדה יפה שלי, אני רוצה לספר לך שלפעמים יש דברים נסתרים, לא נוכל תמיד להבין את הכל, אך אני מאמינה שלכל דבר יש סיבה בחיים, גם אם אנחנו לא רואים זאת. יש אלוקים שמכוון הכל מלמעלה, ותמיד תיזכרי שבסופו של דבר אנחנו פסיפס אחד קטן מתמונה גדולה של החיים. חיים של אמא, אני כותבת לך את המכתב הזה בעודך ישנה ועטופה לך בשמיכה שאת אוהבת ומרגישה בטוחה. הלוואי שאוכל תמיד לתת לך את תחושת הביטחון השלווה והרוגע בחיים.

 אוהבת עד השמיים, ללא גבולות,

אמא.

קרן אור

ליהי סבג, במאית הסרט התיעודי "קרן אור", אשר מתחקה אחר סיפורן של מיכל ובתה: "את מיכל פגשתי לראשונה במוסד שבו הדרכתי כבת שירות. מספר שנים לאחר מכן, כשגיליתי שיש לה ילדה ושהיא מגדלת אותה לבדה בעפולה, הרחק מכל מי שהיא מכירה, הופתעתי ותהיתי אם היא תצליח לעשות זאת.

מאז, אני מתעדת את מיכל, בפרויקט שנמשך כבר ארבע שנים – עוד מהשנה הראשונה שלי בלימודי הקולנוע. היא פתחה בפניי את עולמה ואת ליבה, והכניסה אותי עם המצלמה למקומות הכי משפחתיים ופרטיים שיכולים להיות. מיכל היא אמא מרגשת שתעשה הכל למען הבת שלה, גם כשהחיים מזמנים לה אתגרים שבוחנים את כוחותיה בכל פעם מחדש. סרט הגמר שלי מגולל את סיפורה של מיכל בנסיון לכונן זהות משפחתית לקרן אור ולהעניק לה את כל מה שהיא עצמה לא קיבלה. ההתמודדויות שלה בסרט מעוררות הערכה והשתאות אל מול המציאות המורכבת והמאבק היומיומי והכמעט הישרדותי שלה".

הזמנה לקרן אור

הסרט יוקרן במסגרת אירוע "גיבורות", ערב קולנוע נשי בהשתתפות רמה בורשטיין, ליאור אלפנט, יבגניה דודינה ואליאנה תדהר בהנחייתה של נירית אנדרמן. במסגרת הערב יוקרנו סרטי הגמר של בית הספר לקולנוע "מעלה" ויתקיים שיח על יצירה נשית. האירוע יתקיים בסינמטק תל אביב ביום ראשון, ה-22.1.17, בשעה 17:00. הכניסה חופשית בתיאום מראש בכתובת: shlomi@maale.co.il

הטריילר ל"קרן אור"

[youtube H75kqFdMNgA nolink]

צילום: יחצ, ליהי סבג