קירסטן דנסט: "לא ארזה בשביל תפקיד"

השחקנית התבקשה על ידי הבמאית סופיה קופולה לרדת במשקל עבור תפקיד בסרט חדש אך היא סירבה בנחישות והמשיכה לזלול ג'אנק פוד על הסט. "אכלתי עוף מטוגן ומקדונלדס לפני העבודה"

השחקנית קירסטן דנסט עומדת לככב הקיץ בסרט המסקרן "The Beguiled", אותו ביימה סופיה קופולה ובמסגרת קידומו, סיפרה השחקנית שהבמאית ביקשה ממנה להוריד במשקל אך תגובתה הייתה "אין מצב".

במסגרת צילומי הסרט, העוסק בחייל פצוע שמגיע לפנימיית בנות, בילתה דנסט (המגלמת מורה) בדרום ארצות הברית לצד השחקנים ניקול קידמן, אל פנינג וקולין פארל. השחקנית סיפרה שעל הסט ומחוצה לו היא נחשפה ללא מעט ג'אנק פוד. "זה הרבה יותר קשה לרזות כשאת בת 35 ושונאת להתאמן", סיפרה דנסט, שלא עמדה בפני המנות שהוגשו לה במהלך שהותה בלואיזיאנה. "אכלתי עוף מטוגן ומקדונלדס לפני העבודה. מבחינתי, לא היו לי אופציות אחרות והבהרתי לבמאית שאני לא יכולה לרדת במשקל עבור התפקיד הזה".

קירסטן דאנסט

קופולה קיבלה בהבנה את עמדתה החד משמעית ולא התעקשה על דיאטה. זהו נצחון סימבולי מאחר ובהוליווד זה לא מובן מאליו בכלל ששחקנית עומדת על שלה בגבורה ולא נכנעת לדרישת הבמאי. אמנם במקרה הזה, דנסט וקופולה אינן זרות אחת לשנייה והשתיים שיתפו פעולה בעבר באופן מוצלח למדי ("The Virgin Suicides", "Marie Antoinette'). הקשר ביניהן הוגדר על ידי דנסט "כמו אחיות" וספק רב אם במאי גבר היה מגלה הבנה כזו. שחקניות מתמודדות עם לחצים גדולים להוריד במשקלן, רק כדי להיראות חטובות על המסך הגדול.

מעטות הפעמים שכוכבות קולנוע מקבלות את ההזדמנות להשמין עבור תפקיד, כפי שעשו רנה זלווגר ב"בריג'יט ג'ונס", גל גדות ב"וונדר וומן" ושרליז ת'רון ב"מונסטר", שאף זיכה אותה בפסלון האוסקר על תפקידה בסרט המבוסס על סיפור חייה של איילין וורנוס, שרצחה שבעה גברים. הביקורות היללו את משחקהשל ת'רון אבל גם את העובדה שהיא "כיערה" את עצמה למען התפקיד. בשלושת המקרים הנדירים האלה, הדיון סביב משקלן היה סוער ו"ההשמנה" שלהן נחקקה כהישג.

קירסטן דנסט

אין זה סוד שהוליווד אוהבת את הכוכבות שלה רזות ולא מעט שחקניות סיפרו בעבר איך הן שרדו על עלה חסה בשביל סצנות עם בגדי ים או שכמעט התעלפו בתוך המחוך. השחקנית ג'ניפר לורנס סיפרה איך איימו לפטר אותה אם לא הסכימה לרדת במשקל. "היה מקרה בו הביאו לי תמונות שלי בעירום כדי לעודד אותי לפצוח בדיאטה", סיפרה בראיון. גם קייט וינסלט חשפה איך המורה שלה לדרמה הכין אותה נפשית לקבלת תפקידים של "בחורה שמנה" וגרם לה לחוש חסרת בטחון.

הבעיה האמיתית היא ששחקניות רבות יעשו הכל כדי לעמוד בסטנדרט היופי המקובל וירעיבו את עצמן למען תפקיד. מאחר ומלהקים מעדיפים בהרבה מקרים לבחור דוגמניות שדופות על פני שחקניות מקצועיות, התחרות הפכה לבלתי נסבלת וגרמה לשחקניות לנסות כל דיאטה שיוצאת לשוק. כאשר שחקנית מבוקשת כמו דנסט, אומרת "לא" בלי למצמץ, היא מעניקה לגיטימציה לכך שאפשר גם אחרת. היא אולי לא שינתה את כללי המשחק אבל היא הזכירה לנו ולקולגות שלה, שלא חייבים לפעול על אוטומט ושחובה לעמוד על שלך. כן, לפעמים אפשר פשוט להגיד פשוט "לא" ולראות מה קורה.