קובה, אופנה, מחול ואהבתי לאשה אחת – ליז אלפונסו

מי שמכיר אותי יודע שבעשייה היומיומית שלי יש שני נושאים שקל לרגש ולגרור אותי אחריהם – נשים ואופנה ישראלית. שילבתי ביניהן בקובה ופגשתי אשה נדירה ואמיצה – ליז אלפונסו

לפני חודשיים, במהלך שיא עונת התצוגות והאירועים, התקשר אלי חבר קרוב ולפני שדרש לשלומי הוא שאל “רוצה לבוא איתי לקובה?”. עניתי לו “הלוואי, אין לי יום פנוי אחד מהיום ועד סופ השבוע שלפני ראש השנה”. הוא לא ויתר. “זה בדיוק תאריך הנסיעה, חבר שלי מביא לארץ להקת ריקוד מקובה "ליזט אלפונסו דאנס קובה " והוא הזמין אותי להצטרף אליו ולחבורת העיתונאים שנוסעים לסקר את המופע לפני הגעתו. מה אתה אומר, בא לך להצטרף אלי?”.

חשבתי על הצעתו והודעתי לו: "אני בא".

"מה דעתך שתצלם אופנה ישראלית על רקדניות הלהקה?, יש לו מפיק וצלם מקומי, אתה רק צריך להביא את הדגמים". חשבתי שזה רעיון מצוין ורק מחשבה אחת מילאה אותי באושר רב והיא התמונות שאצלם ואעלה לחשבון האינסטגרם שלי.

קובה רקדנית

חמוש במזוודה, עמוסה בעשרות פריטי לבוש של שישה מעצבים ישראלים, נחתתי בשלום בקובה לאחר שינה עמוקה של 16 שעות (כולל קונקשן מרומא). שעות שינה כאלו שלא ידעתי מזה זמן רב. הוואנה הוא מקום שהזכיר לי שאושר לא נרכש בכסף ושמחה לא מגיעה מקניית מותגים. זה מקום בו עדיין הזמן כאילו עצר מלכת והחיים בו הוא מאין מסע במכונת הזמן.

קובה כתום

המכוניות משנות ה-50 וה-60 בכל שלל צבעיהן, הדמויות שרוקדות בפתח כל מסעדה או בית קפה מקומי, צבעי הכביסה התלוייה מכל מבנה מאוכלס, צבעי מי האוקיינוס האטלנטי המתחלפים לאורך כל שעות היום, הזריחות אל מול המבנים הישנים וההרוסים של העיר והשקיעות עוצרות הנשימה שהחליפו את צבען הם לגמרי כל מה שחשבון האינסטגרם שלי חלם והגשים.

קובה רקדנית בשמלה

מי שמכיר אותי יודע שבעשייה היומיומית שלי יש שני נושאים שקל לרגש ולגרור אותי אחריהם – נשים ואופנה ישראלית.

גבר בקובה

כבר בפגישה הראשונה שלי עם מייסדת וכוריאגרפית הלהקה ליז אלפונסו, התרגשתי לגלות שמדובר באשה נדירה שהגשימה את עצמה כנגד כל הסיכויים, במדינה עם משטר קומוניסטי שלא מאפשר לאף גבר ובוודאי לא לאף אשה להביע את דעתו, להעז או לחלום. הרי, הכל נתון בידי המשטר ואין שום דרך לעקוף אותו, אחרת הסוף ידוע מראש.

קובה ריקוד

עשר דקות אחרי המפגש עם הגברת הראשונה של המחול בקובה מצאתי את עצמי דומע ומתרגש מהעוצמות שלה. היא הצליחה בזכות נחישות, חוכמה ואמונה והקימה מפעל מציל חיים, הכולל עשרות אלפי נערות וגם מספר מצומצם של נערי רחוב שזכו לחיים אחרים בשם האמנות.

בנות בכחול ביחד הולילנד

בכל מדינה מערבית סיפור כמו זה של ליז אלפונסו ייחשב להצלחה גדולה ומציג איך אשה היא כוח שיכול לשנות ולהניע את פני העולם.

קובה ריקוד

את שתי מטרות הנסיעה הגשמתי בהצלחה – חזרתי הביתה עם צילומי אופנה ישראלית עם רקדניות הלהקה. צילמתי בתשוקה רבה והן עלו אל חשבון האינסטגרם שלי אבל מעל לכל, זכיתי להכיר אשה מופלאה ומיוחדת במינה שמהווה מודל חיקוי בכל שפה ובכל סוג של חברה.

עיצוב שי שלום

המשלחת הישראלית זכתה לצפות בהופעה המלאה של להקת המחול "ליזט אלפונסו דאנס קובה" שתגיע לישראל בתחילת חודש נובמבר ואם אתן רוצות לשמוע את חוות דעתי על המופע, אז המלצה שלי, אל תחמיצו חוויה רגשית של קרוב לשעתיים. חיבור מושלם של מחול קלאסי ומודרני, המשלב סלסה, פלמנקו ומחול אפרו קובני לצלילי מוסיקה ושירה קובנית חיה. מעל כל זה המפגש עם אשה אחת לא קטנה בכלל אלא גדולה מהחיים, ליז אלפונסו.

ליז אלפונסו

 

להתרשמות מהלהקה לחצו כאן

עוד מידע על המופע

** הכותב הוא המפיק מוטי רייף

צילום: Alberto Morales, Havana, Cuba

סטיילינג: Migue j/ Levya thisisthis, Cuba Mua: Yilian Carus