פרוייקט צילום למען ניצולי השואה: "סליחה"

הצלמת דפנה בן-נון תיעדה מפורסמים בסדרת תמונות עוצמתית בשחור-לבן, כשעל זרועם חקוקה המילה "סליחה" המיועדת לניצולים. "את הפרוייקט הזה יצרתי מתוך יאוש", סיפרה הצלמת בכאב

יום השואה מציין את אחד האסונות הגדולים בתולדות האנושות וכמדי שנה, אנחנו קוראים סיפורים כואבים, נזכרים בניצולים האמיצים ובוהים בתמונות קשות מהתקופה החשוכה ההיא. מי שהחליטה לעשות יותר מזה וליזום פרוייקט צילום עוצמתי,  עבור הניצולים שנותרו, היא הצלמת דפנה בן-נון. מילה אחת קטנה וחזקה, שאומרת הכל ומסכמת את יחס המדינה כלפי הניצולים.

בעברה הקדישה חלק גדול מחייה  לצילום בעלי חיים בסכנת הכחדה בעולם. ב-2011 צילום שלה, של ליוויתני בלוגה, זכה בתחרות של ה"נשיונל ג'יאוגרפיק" וב-2012 תמונה שצילמה, של פינגווין קיסר, נבחרה לייצג את התערוכה הגדולה של המגזין הפופולרי בקוריאה. מכאן שלא מפתיע שבן-נון, שמזדהה עם חסרי הישע והזנים הנכחדים, מתעדת פרוייקט יחודי כזה, עבור זן אנושי הולך ונכחד. עניין של זמן ולא ישארו כבר ניצולים בארץ.

"את הפרוייקט הזה יצרתי מתוך יאוש", סיפרה בן נון. "כצלמת רציתי לנצל את היכולות שלי ולהשתמש בהן כדי לעזור ולו במעט לכאלה שמצבם לא פשוט ולצערי יש המון אנשים כאלה. בחרתי בניצולי השואה מכיוון שמספרם הולך ומתמעט מדי יום, יש כאלה שחיים בתנאים לא הגיוניים ומכעיסה אותי מאוד העובדה, שבכלל צריך לעזור להם. החלטתי ללכת על כיוון אומנותי ביקורתי ולא תיעודי ובחרתי במילה 'סליחה' מתוך תסכול, על כך שכל כך הרבה מתים לפני שקיבלו את מה שמגיע להם ואני מרגישה שמגיעה להם לפחות התנצלות".

הצלמת הצליחה לגייס טאלנטים רבים מתחומים שונים, כגון מיקי חיימוביץ, ששי קשת, יונה אליאן, עינת שרוף, אלי פיניש, ישראל אהרוני, רן שריג, דביר בנדק ועוד. העבודה על הפרוייקט נמשך כ-3 חודשים, בהם בן-נון פנתה להמון אנשים מוכרים והציגה להם את הרעיון של הפרוייקט, מתוך תקווה שירצו להשקיע מזמנם ולהצטלם. הצלמת שכרה סטודיו בתל אביב, ארגנה צוות הפקה והתחילה לתעד אותם. עמותת "אביב" חברה אל בן -נון על מנת למקסם את הפוטנציאל של הפרוייקט, כדי שיעזור לכמה שיותר ניצולי שואה לקבל את מה שמגיע להם, אם זה במיצוי הזכויות שלהם או בקבלת תרומות.

בעוד שהפרוייקט עצמו חודר מעביר רגש חזק, קשה לי עם העובדה שהסלבריטאים עצמם מתנצלים. הרי, הם עצמם לא עשו דבר כדי לפגוע בניצולים. הם פה כי הם מפורסמים וזהו. מי שבאמת אמור לבקש מהניצולים סליחה לא מצולם וספק אם בכלל אכפת לאחראים על העוולות הנגרמים לניצולי השואה מדי יום.

ברור לי שמפורסמים תמיד יעוררו תשומת לב והבחירה בהם עוזרת להעלות מודעות אבל כאן הנקודה העגומה – לא משנה כמה כוכבים יבקשו סליחה, אי הצדק ימשיך. אפשר להעריך את בן-נון הרגישה על היוזמה והביצוע אך נדרש שינוי חברתי-כלכלי עמוק שלא באמת קורה ולא נעים להגיד, רוב האנשים נזכרים בניצולים בפעם בשנה וממשיכים הלאה. מה ששבסוף יהרוג את הניצולים היא האדישות. שלנו, כחברה.

מיקי חיימוביץ'

אלי פיניש בשחור

ישראל אהרוני

דביר בנדטיקט

נתי רביץ

אוהד חיטמן

רן שריג

ששי קשת

שרון דוראני

סיגל שחמון

טל מוסרי

דפנה בן-נון

הנה הסרטון:

[youtube 1-wJDra-TLk nolink]

והצצה מאחורי הקלעים:

[youtube fqZTN08Y0kg nolink]

 ** הצלמת, דפנה בן-נון, מעבירה הרצאות בנוגע למסעות שלה בעולם ותערוכה שלה הוצגה במקומות שונים בארץ ובקרוב גם בעולם.