פסטיבל הקולנוע ירושלים 2017

באירוע התרבות המדובר של השנה, שייפתח ביום חמישי הקרוב, יוקרנו למעלה מ-180 סרטים ישראלים ובינלאומיים והוא כולל הרפתקאות רבות לשוחרי הקולנוע

אחד הדברים האהובים עלי בפסטיבלים, זה שאפשר להתפרע. לנדוד עם תחושת הבטן, להשקיע זמן וקצת כסף ביום אחד מרוכז או יותר ופשוט להיכנס ולצאת למה שבא. אני כותבת את זה כי אל תתנו שיטעו אתכם, אין דבר כזה מדריך לפסטיבלי סרטים. כל היופי בפסטיבלי סרטים זה לתת להם לבלבל, לתת להם להפתיע. אין סדר, אין שיטה ויש הכל, כשהכי כיף זה לפגוש סרטים ישראלים שלא יצאו עדיין לאקרנים או סרטים דוקומנטריים איכותיים שלא תמיד מגיעים לאקרנים ואף פעם אין זמן להשקיע וראות ברצף. הבונוס הנוסף של הסרטים הדוקומנטריים בכלל ובפסטיבלי קולנוע בפרט, שהם מרחיבים את ההשכלה, מרחיבים את האופקים ולפעמים זה כמו לתפוס קורס מזורז על החיים.

פסטיבל הקולנוע ה-34 מצליח השנה כמו בכל שנה, גם להתפרע וגם להפתיע והוא כולל הרפתקאות רבות לשוחרי הקולנוע. בפסטיבל שייפתח ביום חמישי הקרוב ( 13.7 ויימשך עד ה-23.7) יוקרנו למעלה מ-180 סרטים ישראלים ובינלאומיים. את אירוע הפתיחה יכתר סרטו של מישל הזנוויציוס ״יוצא מן הכלל״ , סרט שהוא מחווה לבמאי הצרפתי האהוב ז׳אן לוק גודאר. הסרט שמשחזר את פריז 1967, יוצא למסע כמעט אוטוביוגרפי, המתבסס על רומן שכתבה אן ויאזמסקי, בעקבות האירועים האישיים והקולנועיים שהפכו את גודאר למי שהוא.

פסטיבל ירושלים 2017

אחרי עיון בתוכניה ומפגש חשיפה אישי עם חלק מהסרטים, כלל לא מפתיעה הבחירה ב״יוצא מן הכלל״ כפותח. השנה שובצו בתוכניה סרטים רבים שעוסקים בקולנוע – קולנוע על קולנוע. ולצד זה, תוכלו למצוא פנינים של סרטים קצרים וסרטים ישראלים חדשים, לצד סרטים בינלאומיים זוכי פסטיבלים מששים מדינות שונות, אורחים חשובים כמו מוחמד מחמלבף (במאי ״סאלם סינמה״ שזו הפעם השלישית שהוא אורח הפסטיבל), קלוד לנצמן (הדוקומנטריסט הידוע שיציג בפסטיבל את סרטו החדש ״נפאלם״), פיליפ גארל (מדמויות המפתח של תעשיית הקולנוע הצרפתי) ועוד. יגיעו גם אורחות חשובות (צלמת הקולנוע אנייס גודאר, עורכת הקולנוע שרה פלאק ובמסגרת פרוייקט ״הרבעים״, במסגרתו הוזמנו במאים נודעים לכתוב ולביים סרטים קצרים ברבעים השונים במזרח ירושלים, העיר העתיקה; אנה מוליארט (האמא  השנייה) ארסינה חנג׳יאן (״אררט״,״אחותי״).

באופן טבעי, כבכל פסטיבל, גם השנה יהיו סרטים שיימשכו יותר תשומת לב וכותרות, לעומת סרטים מעולים שישקעו בקרקעית רק בגלל שאין סביבם את הטיזר הנכון. בין השאר צפויה התחרות הישראלית למשוך תשומת לב, בייחוד עם סרטו החדש של שבי גביזון (״געגוע״) וכן התחרות הבינלאומית שתבלוט גם השנה, בייחוד עם סרטה של לאב דיאז, הזוכה הגדולה של פסטיבל ונציה (״האשה שעזבה״) וגם ״מאהב כפול״, סרטו של פרנסואה אוזון (סרט מקסים, שעבר את שלב היחסי ציבור, ומככב לצד הפסטיבל באקרנים). לצד אלו, אני צופה הצלחה גדולה לקומדיה המדוברת שיצאה השבוע לאקרנים; ״פריז יכולה לחכות״ בבימויה של אלינור קופולה ובכיכובם של אלק בולדווין ודיאן ליין. זו כמובן רשימה חלקית בזעיר אנפין, בלי שדיברנו על התיעודיים, הקצרים והתכנית לילדים. סיקרתי 4 סרטים נפלאים שיחכו לכם אם רק תעצרו הכל ותגיעו לנופש קולנועי מהסוג שמציע הפסטיבל. ומכיוון שהתחרות על משיכת תשומת הלב שלי, קשה מאוד הפעם, החלטתי בסקירה שלהלן, להמליץ דווקא על מבחר שעוד לא תפסו כותרות.

סרטים מומלצים מאוד שאסור לפספס:

 

1. לומייר (צרפת 2016, תיירי פרמון)

 

לומייר

אין כיום בוגרים ללימודי קולנוע, סטודנטים ושוחרי קולנוע, שאינם מכירים את פועלם של האחים לואי ז׳אן ואוגוסט מארי לומייר, ממציאי המצלמה הסינמטוגרפית. ההמצאה שנרשמה ב-1895 הובילה את האחים ליצירת סרט הראינוע הראשון ומשם לעשייה קולנועית חלוצית. אלא שלמעט שיעורים על ההיסטוריה של הקולנוע, החלפת מידע אינפורמטיבי וצפייה בקטעי סרטים חרוכים, מעטים פגשו את יצירתם לפרטיה.

אוסף היצירה של השניים כוללים מאות פריטים. בתוכם פריטים נדירים שצולמו בישראל בסוף המאה ה-19 ומתעדים את ירושלים בראשית המאה הקודמת. תיירי פרמון, המנהל האמנותי של פסטיבל קאן בשני העשורים האחרונים, בחר יחד עם הבמאי והיסטוריון הקולנוע, ברטראן טברנייה, 98 מסרטיהם של הלומיירים. הסרטים שעברו שחזור דיגטלי מדוקדק מוגשים בסרט המשלב קריינות שובה לב עם תמונות מהאלבום המשפחתי. זהו סרט מרתק על ההיסטוריה של הקולנוע, על היכולת של בני אנוש לשנות את העולם ובשורה התחתונה זהו סרט חשוב לכל מי שפספסו או נמנמו בחלק הזה של ״מבוא לקולנוע״.

14/7,  10:45, סינימטק 2,

20/7, 18:00, סינימטק 1

 

2. "עתיד הקולנוע", מיכאל פאלם (אוסטריה, הודו, נורבגיה, ארה״ב, 2016)

סרטים עתידניים

"The future is just a kind of past, that hasn’t happened yet"

הסרט שפותח בציטוט הנוגה הזה של סופר המדע הבדיוני ברוס סטרלינג (בתרגום חופשי; ״העתיד הוא מעין עבר שטרם התרחש״), דן במה שמעבר להררי החושך, במובנים של מציאות משתנה ובניסיון להחזיק בהווה החמקמק כשהשאלה הגורלית הנדונה, הוא ״עתיד הקולנוע״.

באמצעות אפיזודה קולנועית שכורכת יחד ראיונות עם יוצרי קולנוע אגדיים כמו הבמאים מרטין סקורסזה, כריסטופר נולאן ודיויד בורדוול ואחרים, אנו יוצאים למסע ודיון בשאלה שמעסיקה את כולנו בתעשיית הקולנוע, ״לאן מכאן?״ ומה עתיד הזכרון הקולנועי בעולם בו הכל הופך למשומר דיגיטלית. (בדיוק בהקשרים אלו של זיכרון ועתיד הקולנוע, דן ז׳אן לוק גודאר בחלק מכתביו- שוב, הקש יפה, ביחס לסרט הפתיחה של הפסטיבל). זהו סרט בעל נוסטלגיה קולנועית שדורש התעמקות ומחשבה בסוגייה שהיא לא כמעט אלא ממש, פלוסופית.

19/7, 18:00, סינימטק 2

 

3. "בוב המהמר", ז׳אן פייר מלוויל (1956-1955)

בוב המתאגרף

במסגרת רטרוספקטיבה לבמאי היהודי- צרפתי ז׳אן פייר מלוויל (שוב, ההיסטוריה של הקולנוע, מלוויל הוא במאי ״שתיקת הים״ משנת 1949 ומהיוצרים הבולטים בהשפעתם על הגל הצרפתי החדש. קריצה נוספת לסרט הפותח של הפסטיבל: מלוויל הופיע בתפקיד משני בסרטו של ז'אן-לוק גודאר "עד כלות הנשימה״ ואף עזר בעריכתו) יוקרן ״בוב המהמר״ המספר את סיפורו של בוב מונטן, שודד בנקים בעבר שמתפרנס בהווה ממשחקי קלפים מפוקפקים.

למרות שבהווה, הכספים משרתים מטרות טובות, הוא לא נמנע מלתכנן לשדוד את בית הקאזינו. מלוויל ביים 13 סרטים, מתוכם יותר מחצי סרטי פשע והבולט שבהם הוא ״בוב המהמר״ שמצליח להיות אלים במינונים הנכונים ולהוות מקור השראה לבמאים נועזים ולא שגרתיים. סוד של הסרט הוא התסריט המובנה היטב והנה לכם, עוד שיעור קולנוע מרתק.

 21/7, 10:00, סינימטק 2

4. "סיפורה של הדי לאמר",  אלכסנדרה דין (ארה״ב, 2017)

הדי לאמאר

הדי לאמר, היהודייה אף היא (קייזלר במקור. קיבל את שמה ההוליוודי מהפיק לואיס מאייר) נגעה בשנות ה-40 בשמי הוליווד וזכתה לכינוי ״האישה היפה ביותר״. מעבר לכך שהייתה פוטוגנית מרשימה (ובעלת אוסף בעלים מרשים, הייתה נשואה שש פעמים!), היא האישה שהובילה בין השאר לחדשנות טכנולוגית בתקופתה (לאמר היא אחת משני ממציאה של טכנולוגיית שדור גלי הרדיו, המצאה ששימשה לימים את חיל הים האמריקאי), אך באופן תמוה, סיפורה מעולם לא סופר ובאיחור רב, זכה רק לפני שנים מעטות להתייחסות מעמיקה ראשונה, בספרו של ריצ׳ארד רודס ״השטות של הדי״ שהוא מעין ביוגרפיה חושפנית אודותיה.

כעת מגיע הסרט ״פצצה״ שהוא כולו פורטרט לאישיותה של לאמר, ונחשפת לצופים אישה מדהימה (לא פחות), בעלת סיפור אישי נוגע שמשום מה נשכחה מלב. עליה לא תלמדו בקורס ״מבוא לקולנוע״ וגם לא בקורס ״ההיסטוריה של הקולנוע״ ובאמת, איך דוחפים לקורסים האלה את העובדה, שלאמאר הייתה הראשונה שהופיעה בחזה חשוף בסרט שאינו פורנוגרפיה ובין השאר ככבה כדלילה בסרטו המפורסם של ססיל ב׳ דה מיל ״שמשון ודלילה״. יצירתה הדוקומנטרית היפהפייה של אלכסנדרה דין, עושה חסד היסטורי עם אישה, שהיא לא רק אגדה קולנועית יפהפייה אלא גם פורצת דרך שהקדימה את זמנה.

15/7, 20:00, סינימטק 3

18/7, 15:45, קולנוע לב סמדר

21/7, 16:00, סינימטק 2

 

 *******************************************************

פסטיבל הקולנוע בירושלים יתקיים בין התאריכים 23.7-13.7. סקירה מלאה:

אירוע הפתיחה יתקיים במעמד במאי הסרט מישל הזנוויציוס (זוכה האוסקר על סרטו "הארטיסט") וכוכב הקולנוע הצרפתי לואי גארל ("החולמים"), המגלם בסרט את דמותו של הבמאי ז'אן לוק גודאר. בפסטיבל ישתתפו יוצרים מובילים שיציגו את סרטיהם ויקיימו מפגשים עם הקהל, ביניהם:

קלוד לנצמן, הדוקומנטריסט הענק שיציג סרטו החדש "נפאלם", שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן האחרון וכן ישתתף בהקרנה מיוחדת של סרטו הארוך הראשון "ישראל, למה".

פיליפ גארל, מדמויות המפתח של הקולנוע הצרפתי בחמשת העשורים האחרונים, שיציג את סרטו החדש "מאהב ליום אחד", שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן האחרון.

במסגרת פרויקט הקולנוע "הרבעים" (The Quarters), במסגרתו מוזמנים במאים נודעים לכתוב ולביים סרטים קצרים ברבעים השונים בעיר העתיקה – יתארחו בפסטיבל טוד סולונדז ("אושר", "ברוכים הבאים לבית הבובות"), אנה מוילארט ("האמא השנייה"), מוחסן מחמלבאף ("ליקוי חמה בקנדהאר", "סלאם סינמה") וארסינה חנג'יאן ("אררט", "לאחותי").

שרה פלאק, עורכת הקולנוע האמריקאית המוערכת, שעבדה רבות עם סטיבן סודרברג וסופיה קופולה, ותציג בפסטיבל את סרטה החדש של קופולה "הפיתוי".

אנייס גודאר, צלמת הקולנוע המצליחה, שעבדה עם במאים נודעים כמו אלן רנה, פיטר גרינאווי וקלייר דני, המגיעה לשפוט בתחרות הישראלית.

בנדק (בנץ) פליגוף, הבמאי ההונגרי המוערך, זוכה הפרסים הגדולים בלוקרנו (Milky Way) ובברלין (Just the Wind), המשתתף בצוות השיפוט של התחרות הישראלית.

סרז' טוביאנה, מי שניהל את הסינמטק הצרפתי בשנים 2003-2015, ומונה בשבוע שעבר לנשיא יוניפראנס, יגיע להשתתף באירוע השקה מיוחד לרטרוספקטיבה לז'אן-פייר מלוויל. בתמיכת המכון הצרפתי בישראל.

סעיד בן סעיד, מפיק הקולנוע הצרפתי שעבד עם רומן פולנסקי, בריאן דה פלמה ודייויד קרוננברג, וזכה השנה בגלובוס הזהב על הסרט "היא" של פול ורהובן, יגיע להשתתף בצוות השיפוט של התחרות הישראלית.

פרנץ טורוק, במאי הקולנוע ההונגרי, יגיע להציג את סרטו "1945" המשתתף בתחרות הבינלאומית של הפסטיבל.   

פליפה ברבוסה, במאי הסרט "גבריאל וההר" (ברזיל), שזכה בשני פרסים בפסטיבל קאן האחרון.

בין הישראלים שישתתפו בצוותי השיפוט השונים של הפסטיבל ניתן למנות את אמנית הווידאו יעל ברתנא, השחקנית יבגניה דודינה, הבמאים נדב לפידיובל אדלר ויונתן גורפינקל, המפיקה אסתי מקלברג והבמאית-מפיקה הילה מדליה.

בפסטיבל ישתתפו עשרות דמויות מפתח מתעשיית הקולנוע הבינלאומית, בהם מפיקים, מפיצים, נציגי קרנות קולנוע וערוצי שידור, שייקחו חלק בשלל אירועי התעשייה המתקיימים בפסטיבל, בהם הפיצ'פוינט, חממת הקולנוע של סם שפיגל, והפאנלים השונים. בין האורחים: סגן נשיא Sony Pictures Classics דילן ליינר, מנהל ונשיאת ה-EFM (שוק הקולנוע האירופי) של פסטיבל ברלין מתייס ואוטר-קנול ובקי פרובסט, נשיא וורנר בריטניה לשעבר ומנהל מכון הקולנוע הבריטי (BFI) בהווה ג'וש ברגר, מנכ"ל חברת Protagonist מייק גודרידג', נשיאת חברת Celluloid Dreams הנגמה פנאהי, ראש מחלקת הקולנוע של Arte/ZDF מיינולף צורהוסט, מנהלת המכירות והרכש של חברת Memento טניה מייזנר, מנהלות קרנות הקולנוע של ברלין והמבורג (בהתאמה) קירסטן ניהוס ומריה קופףז'וז'י בנקוטי מחברת Match Factory, מנהל הרכש של Films Boutique גאבור גריינר ורבים אחרים.

לראשונה בפסטיבל יתקיים Think Fest, כנס בינלאומי עבור מנהלי פסטיבלי קולנוע ואוצרי תכניות קולנוע. בין אורחי הכנס:

פרדריק בואייה (Frederic Boyer), מנהל אמנותי, פסטיבל טרייבקה בניו יורק, ארה״ב.

קרלו שטריאן (Carlo Chatrian), מנהל אמנותי, פסטיבל לוקרנו, שוויץ.

קרל אוך (Karel Och), מנהל אמנותי, פסטיבל הקולנוע הבינלאומי קרלובי-וארי, צ׳כי.

אנה הופמן (Anna Hoffmann), מנהלת תכנית הפורום בפסטיבל ברלין, גרמניה.

ברו בייר (Bero Beyer), מנהל אמנותי וכללי של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ברוטרדם, הולנד.

מירסד פוריבטרה (Mirsad Purivatra), מנהל ומייסד פסטיבל הקולנוע סרייבו, בוסניה והרצגובינה.

וונדי מיטשל (Wendy Mitchell), מנהלת תכנית הקולנוע במועצה הבריטית, אנגליה.

סו-וון רי (Soue-won Rhee), אוצרת קולנוע עולמי, פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בוסאן, דרום קוריאה.

הנס הורש (Hans Hurch), מנהל פסטיבל הקולנוע של וינה (Viennale).

קרם איאן (Kerem Ayan), מנהל פסטיבל הקולנוע איסטנבול, טורקיה.

איישטה ראקאייטיט (Aistė Račaitytė), אוצרת התוכנית של פסטיבל הקולנוע בוילניוס, ליטא.

סינתיה ג'יל (Cíntia Gil)- מנהלת שותפה של פסטיבל דוקליסבון, פורטוגל.

קלאודיה לנדסברגר (Claudia Landsberger), אוצרת במסגרת ימי ונציה, פסטיבל ונציה, איטליה.

אליז ז׳אלאדאו (Elise Jalladeau), מנהלת פסטיבל הקולנוע בסלוניקי, יוון.

פרדי אולסון (Freddy Olsson), אוצר בפסטיבל הקולנוע גטבורג, שוודי.

מיחאי קירילוב (Mihai Chirilov), מנהל אמנותי ומייסדו של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי טרנסילבניה בקלוז', רומניה.