עזבו, זה קאלט!

משהו טרגי קרה למונח "קאלט" בימינו. אם פעם הוא אפיין יצירות ראויות, נצחיות ובאמת אהובות כיום אנשים משתמשים בו כדי לתאר כל דבר בזוי, מעצבן, מטופש ומביך

תופעה חדשה ומטרידה רוקמת עור וגידים לאחרונה והיא השימוש במילה "קאלט" לתיאור כל דבר מחריד, מזעזע, מטופש ובזוי. אתם צופים ב"אח הגדול"?, הריאליטי הרדוד, הפח הגדול, הזבל הטלוויזיוני הזה? נהדר, כי זה קאלט! אתם לא יכולים בלי הבור ועציץ הסייד קיק שלו, "אופירה וברקוביץ'"? מעולה כי זה קאלט! מירי רגב מרגיזה אתכם שוב? אתם סתם טרחנים כי היא הרי, קאלט! אסי ורותם בלתי נסבלים לדעתכם? לא, לא, הם קאלט! נניח.
כן, המילה קאלט מתאימה לכל דבר שאתם מתביישים בו בתוך תוככם ומתענגים עליו במקביל או פשוט איבדתם כל תא אפור בסוף יום עבודה ושימות העולם. למעשה, כל גילטי פלז'ר טראשי להחריד עונה להגדרה קאלט. אם פעם המילה הזאת אפיינה סרטים בלתי נשכחים כמו "מציאות נושכת" עם וינונה ריידר או "מופע האימים של רוקי", כעת היא מאפיינת מופעי אימה נקודה. הישראלי המכוער לא אוהב להודות שהתפריט התרבותי שלו ניזון בעיקר מאביבית בר זוהר וליהיא גרינר והוא מאמץ מילים אחרות בעלות צליל חו"לי קליט כדי לתת לעצמו לגיטימציה. למעשה, המילה מעולם לא סבלה מיחסי ציבור מביכים כמו היום. תשאלו את הצל. גם הוא קאלט.

רותם סלע. צילום מתוך יוטיוב

מהו קאלט? "יצירה ההופכת ליצירת פולחן ומושכת אחריה קהל קבוע החוזר אליה שוב ושוב ויודע לצטט ממנה", מתואר במילון. לצערנו, בישראל אוהבים לצטט כל אדם שלא ראוי היה לדבר (יאיר נתניהו) ונהנים להפיץ כל סרטון עילג עד כאב. מושאי הקאלט שלנו לא ראויים לזמן מסך אבל מקבלים יותר מדי ממנו. כברת דרך ארוכה עברנו מלראות יצירה ראויה ונחקקת למצב בו רף הגירוי שלנו הוא לראות את תגובתה של סתיו שטרנקו מול הבורות המפליאה של אייל ברקוביץ', כשהיא נשאלת על האיבר המיני שלה. לקאלט הישראלי אין סטנדרט אבל יש לו רייטינג וזה הרי, מה שחשוב.

אופירה וברקוביץ' צסך

פעם קאלט הפך לקאלט עם הזמן ולא באותו רגע. הפרספקטיבה, משהו ביצירה שהיה נצחי והעונג שהיא הסבה לנו (מי אמר "הנסיכה הקסומה"?) הצדיקו את התואר. כיום אנשים מכתירים כל מה שמעורר באזז שלילי כקאלט תוך 24 שעות. למעשה, יוצרים, פרסומאים וכל מי שידו מעורבת בעשייה חושב מראש איך הוא יוצר קאלט. לאיש אין סבלנות לתת למשהו להפוך לקאלט. זה יצריך זמן, סבלנות, כל מה שאין לנו בדור הכלום. חלילה להמתין לטבע לעשות את שלו. כולם רוצים קאלט כאן ועכשיו. קצת כמו המונח "ויראלי", שהתדרדר לתהום מזמן. וקאלט זאת מילה מגניבה יותר, תודו.

שרת התרבות מירי רגב (צילום: noamgalai / Shutterstock.com)

לאן פני הקאלט מועדות? אל תשאלו. אין למילה גבולות. אבל כשיגידו לכם בפעם הבאה "זה קאלט" תבינו שפשוט מדובר במילה מקבילה ל"שיט". כן, ישנם הרבה מחדלים נוראים שמתגלגלים מול עינינו מיום ליום וצריך אומץ לקרוא לילד בשמו. אל תפלו במלכודת. תפקחו עיניים ותודו בפה מלא: "זה נורא, פשוט נורא" כי מילא אתם צופים לפעמים בדברים עלובים אבל אל תסבנו את המודעות שלכם עם המילה קאלט. מגיע לה יותר.