נשים חזקות שולטות על המסך ובמציאות בישראל

בתקופה האחרונה ניתן לראות יותר ויותר נשים עוצמתיות בסרטים ובסדרות של נטפליקס והיופי הוא, שהן לא רחוקות מהמציאות הישראלית. אספנו 5 דוגמאות מעצימות

לקראת יום האשה הבינלאומי המצויין ברחבי העולם ב-8/3 ובעקבות קמפיין Metoo# אשר שטף את העולם וישראל בתוכו ב-2017 תוך הוצאת האמת לאור על הנעשה מאחורי הקלעים של תעשיית הבידור, אספנו עבורכן הנשים (וגם עבורכם הגברים!) 5 סדרות וסרטים של נטפליקס שבהן מוצגות דמויות נשים חזקות, עצמאיות, אסרטיביות אשר עומדות על שלהן, יודעות מה הן רוצות, מנווטות את עצמן להצלחה, משפיעות ומהוות מודל לחיקוי והשראה דרך הסרטים על דורות שלמים של נשים, נערות וילדות.

בנוסף, ויצו, שהינה תנועת נשים ציונית בינלאומית המובילה שינויים למען שיפור פני החברה בישראל, תוך שימת דגש על קידום מעמד האישה לשוויון מגדרי מציגה את חמשת ההישגים הבולטים בתחום מעמד האישה בישראל בשנת 2017:

1. "בית הקלפים", 2017, עונה 1-5

רובין רייט צילום יחצ

קלייר אנדרווד: דרך ארוכה עשתה השחקנית רובין רייט אשר גילמה את הנסיכה השברירית בסרט הקאלט "הנסיכה הקסומה"; (הנסיכה אותה האביר צריך להציל מהשבי של המלך שאילץ אותה להתחתן איתו ולחזור לידיו של אהוב נעוריה) ,ועד תפקיד אשתו של פרנק אנדרווד. הפאוור קאפל של הבית הלבן אשר חתר כל הדרך עד תפקיד נשיאות ארה"ב. העונה האחרונה של סדרת נטפליקס מעצימה עוד יותר את דמותה של קלייר ואת המסע שלה לכבוש את כס הנשיאות. מסע כוחני, אגריסיבי ופמיניסטי בו בעת.

הישג נשי בולט בישראל 2017:

בכנסת ה-20 מכהנות 34 נשים, שהן 28.3% מכלל חברי הכנסת. שיעור הנשים בכנסת זו הוא הגבוה ביותר עד היום. קפיצה זו במספר חברות הכנסת העלתה את ישראל מהמקום ה-70 בכנסת ה-18 בשיעור הנשים המכהנות בפרלמנט אל המקום ה-56 בעולם. העלייה בשיעור הנשים בכנסת היא חלק מתופעה המתרחשת במערכת הפוליטית בעולם כולו ב-20 השנים האחרונות: שיעור הנשים בפרלמנט באזורים שונים בעולם עולה בהתמדה מאז אמצע שנות ה-90, בעיקר בשל אימוץ שיטות שונות של שריון מקומות לנשים בבחירות.

2. The crown, 2017, עונה 1-2

קלייר פולי הכתר צילום יחצ

תחי המלכה: לקלייר פוי, שחקנית אלמונית יחסית היו נעלים גדולות להיכנס אליהן בתפקידה הראשי כמלכת בריטניה אליזבת ה-2 בסדרת המקור של נטפליקס "הכתר". הסדרה מגוללת את תולדות חייה של מלכת בריטניה, מיום נישואיה לנסיך פיליפ דרך תהליך ההכתרה ובין נקודות ציון חשובות בחייה. בגיל 25 צנח על כתפייה כובד הממלכה כשהפכה למלכת בריטניה, מבחינתה השבועה שלקחה בטקס ההכתרה הינו מחייב לכל תקופת חייה ארוכים ככל שיהיו. המהפך מאישה צעירה ללא ניסיון חיים למנהיגה חזקה מאפיין את הסדרה, אין ספק שכאישה היא מהווה דוגמא ליציבות, חוסן ומקור השראה לרבים מאיתנו.

הישג נשי בולט בישראל 2017:

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון שמונתה ב-2017, הינה השופטת השלישית אי פעם שמונתה לתפקיד זה בישראל. היא החליפה בתפקידה את הנשיאה מרים נאור. המינוי הראשון לתפקיד הנשיאה התרחש בשנת 2006 אז מונתה לנשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש.

3. ג'סיקה ג'ונס, 2018, עונה 2

ג'סיקה ג'ונס צילום יחצ

ג'סיקה ג'ונס, המגולמת על ידי קריסטן ריטר, היא בלשית פרטית בניו יורק גיבורת על אנושית פגיעה ועוצמתית כאחד. לא מהטייפ קאסט של אשה מתוקתקת שבמקביל מצילה את העולם. היא מגלמת תפקיד שבמקור נכתב עבור גבר ועושה זאת בצורה נשית ועוצמתית כאחד. יש לה כוחות על שמאפשרים לה להסתובב ברחובות ניו-יורק ולהגן על עצמה מכל מיני טיפוסים מסוכנים ואירועים בלתי צפויים אבל היא לא מנצלת את הכוח הזה כדי להציל את הסובבים אותה, היא לא חושבת שהיא יכולה. במקום זאת היא החליטה להיות בלשית פרטית ולפתור בעיות של אחרים.

באופן ייחודי לסדרה, החברות הנשית בסדרה אינה עוסקת בשיחות על גברים, בגדים ואיפור שהינם הסטריאוטיפים המיידיים. החברות באה לידי ביטוי בסדרה במגוון היבטים, כגון: תמיכה, אמון, קנאה, תחרות, דעתנות, הומור ואמביציה.

הישג נשי בולט בישראל 2017:

גל גדות היא כוכבת הקולנוע הישראלית הגדולה בעולם. במהלך 2017 מלכת היופי לשעבר שברה שיאים עם הסרט "וונדרוומן" בכיכובה, שהפך לשובר קופות בין לילה. היא דורגה כאחת מ- 100 הנשים החזקות בהוליווד, וכאחת מ-25 הנשים המשפיעות בעולם ונבחרה לכוכבת הגדולה של 2017 לפי אתר  IMDB. בדרכה הצנועה, הפכה גדות לאייקון מעצים ולדמות שנשים בכל הגילאים יכולות להזדהות איתה.

4. גלוריה אלרד, פמיניסטית, 2018

גלוריה אלרד צילום יחצ

סרט דוקו בכיכובה אשר נותן מבט על חייה הפרטיים והציבוריים של עורכת הדין האמריקאית למען זכויות אדם גלוריה אלרד שנלחמה בין כותלי בית המשפט מול פוליטיקאים ואנשי עסקים מהבכירים ביותר. לאורך השנים היא ייצגה קורבנות לאפליה על רקע מגדר, גזע, גיל, מוגבלות פיזית או נטייה מינית, וכן קורבנות להטרדה מינית, לאונס, להתעללות מינית בילדים ולאלימות במשפחה. אלרד טיפלה ביותר תיקי הגנה על זכויות נשים מכל משרד עו”ד אחר בארה”ב. אלרד היא מייסדת ונשיאת הקרן להגנה משפטית ולחינוך למען שוויון זכויות, זכתה בפרס הנשיא מטעם איגוד עורכות הדין הלאומי האמריקאי, ונבחרה על ידי עמיתיה לרשימת עורכות הדין הטובות במדינה.

הישג נשי בולט בישראל 2017:

אלופה אחת, טייסות, נווטות, מפקדת דבורה, אלופות משנה לוחמות קרקל תותחנית וסייבר כבר יש לנו בצה"ל. ב-2018 גם מונתה מפקדת הטייסת הראשונה אך משהו היה חסר.מה שהיה חסר זה טנקיסטיות. ב-2017 גויס והוכשר המחזור הראשון של 15 לוחמות שיריון לצה"ל, לקול מחאת ראשי הציבור הדתי לאומי, ראשי המכינות, ישיבות ועוד.

5. מילאדה הוראקובה, 2017 (בכיכובה של איילת זורר)

איילת זורר צילום יחצ

בצ'כוסלוביקיה הקומוניסטית, 1950, מילאדה הוראקובה, בכיכובה של איילת זורר הישראלית אשר מועמדת לאוסקר הצ'כי, היא פוליטיקאית דמוקרטית צ'כית שהפכה לגיבורה וסמל לעוצמה והעצמה נשית, כשהקריבה עצמה למען זכויות אדם וזכויות נשים בפרט והוצאה להורג במשפט ראווה אכזרי בעקבות אישומים כוזבים על בגידה וריגול.

הישג נשי בולט בישראל 2017: 

מיכל גולדשטיין, התפקיד הבכיר ביותר שאישה תאייש בממסד הרבני בישראל. בגץ הורה על המינוי כחלק מעתירה שהגישה קבוצת עותרים בינהם עמותת "מבוי סתום" עמותה הפועלת למען עגונות ומסורבות גט בישראל ויצו ונעמ"ת לפני שלוש שנים- העתירה כללה בקשה לאפשר לנשים להתמודד על למנכ"לות בתי הדין. מיכל גולדשטיין תהיה הראשונה מאז קום המדינה אשר תכהן בתפקיד זה, הינה בוגרת תכנית "מנהיגות סדר חברתי חדש" של ויצו וכיהנה בתפקידה הקודם כמנהלת אגף בכיר למנהל מוניציפאלי במשרד הפנים.

 ** הכתבה מוגשת באמצעות ויצו במסגרת יום האישה