ממי מפחד נפתלי בנט?

פניה עוז-זלצברגר, בתו של הסופר עמוס עוז ז"ל, צייצה כיצד משפחתה לא קיבלה מכתב, ביקור ניחומים או זר קטן ממשרד החינוך בכלל ומנפתלי בנט בפרט

נפתלי בנט והתמונה החינוכית (צילום: שאטרסטוק / Roman Yanushevsky)

פניה עוז-זלצברגר, בתו של הסופר עמוס עוז ז"ל, צייצה בטוויטר:

"תמה השבעה על אבא. הקפדנו לסור מרע ולדבר טוב. ובכל זאת:
משר החינוך וממשרד החינוך לא שמענו דבר. לא השתתפות בטקסי האשכבה והלוויה, לא זר, לא ביקור ניחומים, לא מכתב למשפחה ואפילו לא הודעה לתקשורת.
אני יודעת, השר עסוק.
והמשרד? אחרי הבחירות הבאות אבא יסולק סופית מתכנית הלימודים?
אפשרי".

ציוץ של פניה עוז צילום מסך

אחר כך הוסיפה פניה:

"אשלים את התמונה. לפני זמן מה נפתלי בנט ביקש מאד לבוא לפגישה אצל אבא. הוא נענה בנימוס, התקבל בחיוך. שוחחו. אבא נתן לו ספר. בנט אמר תודה.
לא מדובר כאן בכבודו של עמוס עוז, או של המשפחה. אנחנו בסדר, תודה.
אבל מי ישמור על כבוד הספרות העברית ומערכת החינוך הישראלית?"

פני עוז עם אביה עמוס ז"ל צילום אלבום משפחה

נפתלי בנט, מה קרה, ממי אתה מפחד, מבצלאל סמוטריץ' ומאורי אריאל? מה קרה, לא מצאת דקה אחת, אחת, כדי להביע תנחומים על לכתו של אחד הסופרים הדגולים שצמחו בישראל? אותה ישראל שאתה לכאורה כל כך אוהב. המשרד שלך לא מצא דקה, דקה אחת כדי לנסח כמה מילים חמות  עבור בני משפחתו הכואבים של עוז? מדהים לאן הגענו.

איש רוח רחב אופקים היה עוז ואתה? פחדן קטן. "הבית היהודי" עלק. ממה חששת בדיוק, שאם תצלצל לבתו האבלה תידבק במחלת השמאלניות? שיראו בך… הממ.. חלילה, איש מכבד, אצילי, רגיש ומלא הוקרה לאדם שדעותיו שונות משלך אבל שתרם רבות ליצירה הישראלית, לעולם הקריאה ולחינוך? לא שאי אפשר להמשיך הלאה בלי מילות הנחמה שלך אבל אתה עומד בראש משרד החינוך וככזה, אתה אמור לשמש דוגמה לאחר.

נפתלי בנט והתמונה החינוכית (צילום: שאטרסטוק / Roman Yanushevsky)

גדולתו של אדם נמדדת ברגעים כאלה בדיוק. ברגעי האנושיות הבסיסיים. אם אדם מאמין בצדקת דרכו באמת הוא יודע שלא מילים חמות למשפחתו האבלה של הצד השני או הנחת זר קטן על קברו של המנוח יערערו את אמונתו או יפחיתו מכוחו. הוא יודע גם שאם חבריו הקיצונים יעירו לו על כך, הוא יגיד: "בעיה שלכם. אני קודם כל בן אדם וממליץ גם לכם להיות".

כמה מביך שזה שר החינוך שלנו, מי שאמור יותר מכל לסמל את קבלת האחר. כמה מדכא שבדרך לצבירת קולות איבדת את היכולת לצאת מעצמך ולכבד. שר החינוך, ספק מי יזכור אותך בתמונה הרחבה של הקיום, בניגוד לעוז שנחקק בסלע התודעה שלנו.