מיכל זוארץ הפכה לאם בגיל 50

לפעמים חלומות באמת מתגשמים ובכל גיל. תשאלו את מיכל זוארץ, שחשפה בתקשורת כיצד לא הרימה ידיים ובאמצעות מסלול פונדקאות בישראל, הפכה לאם בפעם השנייה בחייה

מיכל זוארץ בהישרדות צילום מסך

כשאת צעירה מזהירים אותך ומפחידים אותך בכל דרך אפשרית מפני הריון לא רצוי. כשאת נערה את ממש מאמינה שבפעם הראשונה שתקיימי יחסי מין לא מוגנים כבר תהיי בהריון או שכשתגדלי תתחתני ותפסיקי ליטול גלולות תיקלטי כבר בניסיון הראשון. אבל האמת היא, שזה די רחוק מהמציאות והסיכוי להיכנס להריון בפעם אחת הוא קלוש. לא שזה לא אפשרי, אבל רוב הנשים מנסות לא מעט פעמים עד שהן מצליחות להרות. לחצי היום יום, התזונה, אורח החיים המורכב ועוד לא מעט גורמים סביבתיים ואישיים, מביאים לכך שלא כל אישה נכנסת להריון בניסיונות הראשונים , אם בכלל. אבל האם זה אומר שצריך לוותר על החלום להיות אמא? תלוי את מי שואלים.

כל מי שחלמה להפוך לאם או ניסתה בעבר להיכנס להריון ולא הצליחה, מכירה את התחושה. הרצון העז לחבוק ילד משלך. הצורך להרגיש שהנה, הצלח, הכל תקין אצלך וגם את יכולה לשאת ברחמך ילד וללדת, בין אם מדובר בלהרות באופן טבעי ובין אם מדובר בטיפולי הפריה או אפילו סדרה של טיפולים. הרצון, הצורך, הכמיהה לילד היא זהה. אם את רוצה להרות, את מוכנה לעשות למען מטרה זן המון, אם לא הכל. גם אם זה עולה לך בבריאות, בכסף, ביחסים שלך עם הסביבה, הכל.

ישנן לא מעט נשים, שלא מצליחות להיכנס להריון באופן טבעי ופונות לטיפולי פוריות, לתהליכי אימוץ ואף לפונדקאות, מסלול שאינו נפוץ כל כך בארץ (ויכול להעלות כמה מאות אלפי שקלים). הרצון לילד משלהן לא עוצר אותן באף שלב בדרך "להשיג" את אותו תינוק מיוחל. אבל ישנן גם נשים שבעבר כן הרו וכן ילדו וכאשר הן מעוניינות בעוד ילד הן לא מצליחות. גם אם הכל תקין, גם אם הן היו שם בעבר, הן פשוט לא מצליחות שוב. כזו היא מיכל זוארץ, שלאחרונה חגגה חמישים ולא הצליחה להביא לעולם ילד שני באופן טבעי ותיארה בכתבה שפורסמה בידיעות את התלאות, הייסורים והקשיים שחוותה בניסיון להביא לו אח או אחות.

מיכל זוארץ צילום מסך מפייסבוק

"עם לבקו (בן זוגה), התחלתי לעבור הזרעות והתקדמנו להפריות מבחנה. אני, שאפילו לא בולעת כדור נגד כאב ראש, הייתי חוזרת מבית המרקחת עם שקית מלאה בזריקות בידיעה שכל החומרים האלה ייכנסו לגוף שלי. אני לא זוכרת כמה הפריות מבחנה עשיתי — עשיתי הרבה — ובכל פעם שקיבלתי תשובה שלילית זה היה מאכזב, אבל אני לא בנאדם שנופל לדיכאונות. נשכתי שפתיים ואמרתי 'נקסט'. נלחמתי כמו לביאה. אמא שלי כבר העירה לי בעדינות, 'די, מספיק, את הורגת את עצמך'". (מתוך הראיון שפורסם בידיעות)

במקרים כאלה, כאשר לאישה יש ילד או שניים, הרופאים והסביבה, נוהגים לומר לה "כבר יש לך, תסתפקי בו" או "למה צריך עוד? כנראה שאחד זה מספיק" ועוד משפטים והערות שיכולות להיות פוגעניות, גם אם הן באות ממקום מעודד. כי הרי, אם את לא מצליחה שוב אז את צריכה לוותר לא? אז מיכל החליטה שלא. היא החליטה שדבר לא יעצור אותה מלהביא עוד ילד לעולם ואח לבנה הבכור. בתמיכת בן זוגה, שיש לו ילדים מנישואיו הקודמים, היא יצאה למסע קשה אך חזרה ממנו עם תינוקת בריאה ומתוקה העונה לשם אמה.

לא כל אחת יכולה לבחור את הדרך להביא ילדים לעולם אבל אם יש משהו לקחת מהסיפור של זוארץ זה את כוח ההתמדה, הנחישות והאמונה בעצמה ובדרך שבחרה. בסופו של יום, כשאת חובקת את התינוק שלך בזרועותייך זה לא באמת משנה איך הוא בא אליך, העיקר שהוא בא. במקרה של זוארץ, אמה היא לא רק פרי אהבה אלא תזכורת מהדהדת לכוח הרצון העצום שלה.

נשים רבות מוותרות על החלום לילד או לעוד ילד, נכנעות ללחץ מסביב או לדברים שנאמרים אבל יש כאלה כמו זוארץ שנלחמות, שלא מוותרות. שיודעות שהן רוצות, יכולות ואכן מיישמות. לא סתם היא השתתפה בעבר ב"הישרדות". היא פייטרית אמיתית. נכון, ילד זו לא משימה, זה חיים שלמים ואם את עושה הכל בשביל להביא אותו את יודעת בדיוק למה את נכנסת. את יודעת כמה את משקיעה וכמה זה הולך להיות שווה את ההשקעה. אמה יכולה להיות בטוחה שאמה הכי רצתה אותה בעולם.

 "ידעתי שקיימת אופציה של פונדקאות, אבל לא העליתי בדעתי שהיא יכולה להתבצע בישראל", היא מספרת. "חשבתי שנצטרך לטוס לחו"ל, ובתור פריק קונטרול לא יכולתי להשלים עם המחשבה שאני מפקידה את הדבר הכי יקר בידי אישה זרה מעבר לים. הסכמתי להיחשף רק כדי שזוגות שמשתוקקים לילד יידעו שגם בארצנו זה אפשרי". (מתוך הראיון שפורסם בידיעות)

** הכותבת היא חן קרופניק, מנהלת משרד יחסי ציבור. צילום: יובל חן