למה לנו אישה נשיאה?

המרוץ לנשיאות צובר תאוצה ובין המועמדים המובילים יצחק הרצוג ומרים פרץ. עם זאת, בימים האחרונים גוברים הקולות מצד נשים גברים לבחור את מרים פרץ לנשיאה. מבין הנימוקים לבחירה מדגישים כי הגיע הזמן לאחר 73 שנים לבחור באשה ומרים היא המועמדת הראויה להיות האישה הראשונה נשיאת המדינה.

 

נשאלת השאלה האם בגלל שמרים היא אישה, או בגלל שהיא אם שכולה ל 2- בנים, גיבורים, חללי צה"ל היא מתאימה להיות נשיאה?

 

כידוע, לסגנון ניהול נשי יש מאפיינים בולטים ביניהם חמלה, אכפתיות, שקיפות, שיתוף פעולה האצלת סמכויות ההופכים אותו ליעיל ומוצלח. לפני שנה נחשפנו לנשים, ראשות מדינה בעולם כמו ניו זילנד, פינלנד, נורבגיה, אצלנו טל אוחנה בירוחם, שהתמודדו עם משבר הקורונה בהצלחה מרשימה.

 

כמורה לתנך הדגשתי תמיד את התכונות המיוחדות של הדמויות הנשיות במקרא שפרצו דרך וחוללו מהפכה אישית ולאומית. בימים אלה ברוח מבצע "שומר החומות" דמותה של  דבורה הנביאה מעוררת השראה. דבורה מנהיגה צבאית, אדריכלית ההפתעה במלחמה ,מוטטה את צבא סיסרא, הובילה לניצחון מוחץ על הכנענים ולארבעים שנה של שקט. בהיסטוריה שנכתבה ע"י גברים רוב הנשים היו שקופות ולא קיבלו את המקום הראוי בקדמת הבמה.

כיום אנחנו רואים נשים רבות בתפקידי מפתח בתחומים שונים, בעמדות בכירות ובין מקבלי ההחלטות אך עדיין אין ייצוג הולם לנשים.  בחירת אישה לכל תפקיד ובמיוחד בכיר צריכה להיות בזכות כישורים מתאימים ולא בגלל המגדר שלה.

בחירת הנשיא היא ברוב של 61 חברי כנסת על פי שיקולים פוליטיים מפלגתיים. דבר המהווה יתרון למועמד עם ניסיון פוליטי רחב.

נכון, מה שהביא את מרים לקדמת הבמה בכל המדינה היה אובדן שני בניה, אבל גם הטרגדיה הזאת לא הופכת אותה לראויה להיות נשיאה.

מה שהופך אותה להיות מועמדת ראויה היא היכולת, בדומה למרים הדמות המקראית שעל שמה נקראה, לראות מרחוק.

מרים פרץ השכילה להבין כי במקום לשקוע בצערה, עליה להרים את עצמה ולתת לכוחות הטמונים בה לפרוץ החוצה לטובת הכלל.

 

מאז היא מקדישה את חייה להנחלת המורשת הלאומית והציונית

כאשת חינוך היא מדגישה את הערכים החברתיים מוסריים, מרצה בקרב בני נוער וחיילי צה"ל על אהבת הארץ, בפני קהילות בחו"ל ומתרימה לצה"ל. כמו מרים הנביאה שסחפה אחריה את הנשים ואת עם ישראל בשירת ניצחון אדירה ומאחדת. כך מרים פרץ פועלת במרץ, בכל עת, לטובת מדינת ישראל ואף נבחרה לכלת פרס ישראל למפעל חיים- תרומה מיוחדת לחברה ולצבא.

בבואנו לדון במועמד הראוי לנשיאות יש לזכור כי תפקיד הנשיא הוא בעיקר סמלי וייצוגי. על הנשיא להעמיד את האינטרסים הלאומיים בראש, לחבר בין כל המגזרים במדינה. לעמוד מעל לכל מחלוקת פוליטית, אינטרסים מפלגתיים ולשאוף לאחדות ולערבות הדדית בעם, לייצג המדינה בגאווה ובכבוד.

 

מרים פרץ צמחה מן העם. נטולת קשרים פוליטיים. אני מאמינה כי היא תפעל מתוך ראייה רחבה וצודקת ולא מתוך מניעים פוליטיים  צרים.  היא מייצגת את כל השבטים במדינה,את העיר את הכפר, את הפריפריה הגיאוגרפית , החברתית, את ישראל הטובה. מתוך תבנית נוף מולדתה ופס קול חייה היא תדע לבנות גשרים ולחבר בין קטבים, תהיה האמא של כולנו קשובה למצוקות של אימהות, הורים, תגלה אמפטיה וחמלה לכאבים ולצרכים של כולם.

יש לבחור במרים בזכות הערך המוסף והכבוד שתביא כנשיאת מדינת ישראל.

 

צילום: אינגה אבשלום

 

טור דעה של אהובה יצחק עמרם, יועצת ראש עיריית אשדוד לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי על ריצתה של מרים פרץ לנשיאות