לכבוד שבועות: תגליות השנה בתרבות 2017

לכבוד חג הביכורים בחרנו להציג 10 נשים פורצות דרך בתחום התרבות והאמנות. הן מוכשרות, הן נועזות ולכל אחת מהן אמירה ייחודית משלה. שווה לעקוב אחריהן

מי הן 10 התגליות בתחום התרבות שהצליחו לרגש אותנו השנה במיוחד? אמנם חלקן פעילות כבר מספר שנים בתחומי אמנות שונים, אך נדמה שרק השנה הן הצליחו לפרוץ בגדול ולממש את הבטחתן. במהלך 2017 הן צברו עוקבים ומעריצים רבים, גרפו שבחים והן חתומות על הישגים פורצי דרך שיצרו באזז בתקשורת וברשתות החברתיות.

כל אחת מהנשים הללו היא ייחודית ובעלת אמירה אישית, אותה היא מעבירה דרך עשייתה. שווה לעקוב אחרי פועלן ולראות לאן עוד יגיעו. אם לא שמעתן עליהן, זה הזמן להאזין, לקרוא, לצפות ולהתרשם. ההנאה מובטחת.

1. הדס בן ארויה

הדס בן ארויה

לפני מספר חודשים יצא לאקרנים סרטה הראשון של הדס בן ארויה, "אנשים שהם לא אני" והותיר את קהילת המבקרים פעורי פה. בן ארויה הצליחה ליצור באמצעות עולמה שלה, יצירה מתוחכמת ולתעתע בין המרחב האינטימי למרחב היצירה הקולנועית, במובן השמרני המקובל. בן ארויה בעטה בפרות קדושות, לא שמה פס והביאה המון ניו אייג' לסרט שהפך מהר מאוד מיצירה סטודנטיאלית לסרט ביכורים. היא בלבלה את כולנו (אפילו אותי) והיה בזה הרבה חן. משהו באישיות שלה כבש בשיא הסערה את המסך ורבים תהו לאן כל זה יוביל ומה יהיה הסרט הבא שלה. רק על הבאזז האנרגטי, החוצפה הסקסית והבלבול המרשים, מגיע לה להיות מסומנת כתגלית השנה בתחום הקולנוע. (מרלין וניג)

[youtube 3NHx7l0FBrs nolink]

2. מיקה בן שאול

מיקה בן שאול

מיקה בן שאול היא הבטחה שמתממשת בימים אלה ממש בתחום המשחק, הכתיבה והיצירה.  בוגרת "בית צבי", יזמה וגם משחקת במופע המצליח "לסביהונסט", שעלה במרכז הגאה כבר ב-2016 ומשם המשיך בהצלחה יתרה, גם אל בימת תיאטרון "הבימה". מופע מומלץ זה הוא ללא ספק הפריצה הגדולה של בן שאול ולצדה השחקניות: אילה דנגור, תמר עמית יוסף, איילת רובינסון וענת זמשטייגמן שגם מביימת. המופע (שאינו לנשים בלבד) כולל שירים ומערכונים מקוריים על נשים שאוהבות נשים ומעניק הצצה גדושה בהומור עצמי אל מערכות היחסים שבינה לבינה. מעבר לכישרון הבולט שלה בכתיבה ובמשחק, הנוכחות הכובשת והיופי הייחודי, כתבה בן שאול גם את ספר השירה המופלא "בואי לעמוקים".  ללא ספק, שווה לעקוב אחר פועלה. (כרמל מילנר סער)

[youtube sZENgn8tKsE nolink]

3.  יעל קיים

יעל קיים

לפני שנה הפציע "ההר", סרט הביכורים של הבמאית יעל קיים ואחת מהיצירות המרגשות של הקולנוע הישראלי. סרטה של קיים הצליח לרכך משהו, באופן מפתיע, בקרב המבקרים שהפליאו בניתוח שלו. הסרט, שנחת היישר מסבב פסטיבלים חשובים (ביניהם ונציה וטורונטו), בלט בשפה הפואטית שלו ובבחירות הלא צפויות של הבמאית שחשפה על הדרך, כשרון לא מבוטל, דיוק ומבע ייחודיים. בכל היבט קיים היא תגלית, הן כתסריטאית מוכשרת, שמפליאה בבחירת הנרטיב המחודד והן כבמאית שמגבשת שפה משל עצמה. כולנו בתעשיית הקולנוע בהחלט דרוכים לקראת היצירות הבאות שלה. מעבר לכך, קיים היא אקטיביסטית חברתית (ממייסדות פורום הקולנועניות) ופועלת לקידום נשים בתעשיית הקולנוע ובכלל. על כל אלו ועל עוד מגיע לה שאפו גדול. (מרלין וניג)

[youtube fzZJ7xLjXcw nolink]

 

4. חלי ראובן

חלי ראובן

המשוררת חלי ראובן פרצה לתודעה הציבורית לפני שנה, ביום האישה הבינלאומי, עם השיר "רות" וכולנו היינו צריכות רות אחת כזאת. חלי, ראש תחום פסיכולוגיה חיובית במכללת רופין, החלה לכתוב שירים כבר לפני שנתיים ומאז היא כתבה 460 שירים שראו אור בשלושה ספרים. רבים משיריה הולחנו על ידי מיטב היוצרים. ההופעות שלה בנויות על קונספט ראשוני וייחודי ומשלבות קריאה, הומור, נגינה ושירה. היא נושאת בת קול נשית ולאחר שהופיעה בהתנדבות בכלא נווה תרצה, האסירות החלו לכתוב בהשראתה. היא מהווה מודל לנשים רבות, אשר מגיעות מכל רחבי הארץ להופעותיה המרגשות, בהן היא פורטת על נימי הנשמה של הקהל. הכרטיסים להופעותיה נמכרים כולם בזמן קצר. אני צופה שעוד נשמע ונקרא עליה הרבה. (גבירה וולקוביץ)

[youtube AWY-WkNA6Ok nolink]

5. ענבר לביא

ענבר לביא

כבר מספר שנים השחקנית ענבר לביא מבליחה בסרטים וסדרות באל.איי ("ילדי האנרכיה", "הספינה האחרונה") אבל רק השנה היא פרצה בגדול. כברת דרך ארוכה עברה לביא, ילידת רמת גן, עד לתפקיד ראשי בקומדיה השחורה "מתחזים" (רשת Bravo). בסדרה היא מגלמת את מאדי, נוכלת מקצועית שמתחזה למספר נשים שונות במראה ומפילה את כל הגברים סביבה בקסמיה. לביא היא השחקנית הישראלית היחידה שהובילה סדרה אמריקאית על כתפיה. תפקידה המורכב גרף לא מעט שבחים ממבקרים, שסימנו אותה בתור הדבר הבא בהוליווד, בזכות הכריזמה הממגנטת, החן והדיוק במשחקה. בקרוב נוכל לראות אותה מגלמת גם את שיבא, בסדרת ההמשך של "נמלטים", שמשודרת בטלוויזיה האמריקאית. עושה רושם שבקצב הזה לא נוכל להימלט מהשחקנית המבטיחה הזו. (יסמין לוי)

[youtube gfN3htmLhgI nolink]

6. ה"ישראליות"

הישראליות

ה"ישראליות" הן הבטחה גדולה בתחום הקומדיה בישראל. מזמן לא ראינו חבורת נשים מצחיקות, שנונות ומגוונות להפליא בסגנונן. כל אחת מהנשים מביאה טאץ' הומוריסטי וביחד הן שילוב מושלם של הדבר הכי טוב שקרה פה לאחרונה. הן מדברות, בין היתר, על איך להיפטר מחבר חופר, מה לקנות כשנולד תינוק, האם לטוס עם אמא שלך לחו"ל ולמה אתם חייבים חתול. כל נושא, מהשולי ביותר עד לרציני ביותר, הוא פוטנציאל לסרטון מצחיק אצלן. ארז טל, אגב, זיהה את הכישרון וצירף לפאנל הקבוע של "מועדון לילה" את לאה לב, אחת הסטנדאפיסטיות (היא כמובן נשארה ב"ישראליות" כי אסור לוותר עליה גם שם). הישראליות מביאות רוח נעימה ומנשבת בפיד הפייסבוקי שלי ובכלל, מי שלא התמכר – זהירות. אני מחכה בקוצר רוח לתוכנית מערכונים בערוץ 2. (עדה אופיר)

[youtube TaNoJZHhhM4 nolink]

7.  יונינה

יונינה

יונינה, הלוא הם יוני ונינה טוקייר, הם מהממתקים המתוקים ביותר שפרצו השנה הזו ברשת החברתית. הזוג הנשוי, בליווי בתם התינוקת, אשירה, מביאים מדי שבוע אל קהל אוהדים עצום שעוקב אחריהם בפייסבוק סרטונים מסלון ביתם עם עיבודים אקסוטיים לשירים מוכרים ואהובים ומשמשים דוגמה לעוצמה שבפשטות. מעבר למוזיקה העדינה והנוגעת שלהם הם משרטטים את גבולות הישראליות ומזכירים בלי מילים שכולנו אחד כשמדובר בשפת הלב. בחודשים האחרונים הצמד המרגש התחיל להופיע ברחבי הארץ, מחוץ לדפי הפייסבוק ובקרוב יגיע גם האלבום הראשון שלהם.  אם יש משהו שנחוץ לנו כחברה, זה רגע אחד של שפיות בשבוע, שיגרום לנו להניח את החרבות והמקלדות הצולבות ויאפשר לנו פשוט להיות בין חול לקודש, בין חדש למסורת. בשביל הרגע הזה, שיונינה מיטיבים לבטא, כדאי להתחיל לעקוב אם עוד לא עשיתם זאת. (מורן מישל)

[youtube 3WpqZgXRxUM nolink]

8. צביה מרגליות

צביה מרגליות

צביה מרגליות פרצה אל התודעה עם זכייתה לאחרונה בתחרות "פואטרי-סלאם" בתל אביב. היא בת 29, דתייה מירושלים, נשואה ואימא. כאשר היא עולה על הבמה, בחצאית ארוכה ובכיסוי ראש, היא נראית הכי רחוק שאפשר מדמות של ראפרית. בניגוד לאמני ספוקן-וורד אחרים, היא אינה מטיפה, אלא מעבירה את מסריה בחן רב ובתיבול מרענן של הומור בקטעים מקוריים שהיא כותבת בעצמה. הקטע "צדקה תציל ממוות" מדבר על עניי ירושלים ו"שד שלישי" עוסק בהנקה, זוגיות ומשפחה. מרגליות למדה משחק ובמסגרת עיסוקה כמורת דרך היא עושה סיורים תיאטרליים בירושלים שבהם היא משחקת דמויות ירושלמיות ומבצעת קטעי ספוקן-וורד. מרגליות גם שרה ומנגנת בגיטרה, אך הופעות אלה מיועדות לקהל נשים בלבד. אין ספק שמדובר באמנית צעירה ומסקרנת שיש לה הרבה מה להציע ועוד מרחב גדול להתפתח בו. (יערה די סגני)

[youtube Wr4NhfFaNow nolink]

 9.  זואי פולנסקי

זואי פולנסקי

זואי פולנסקי היא אחת המוזיקאיות המסקרנות ביותר שפועלות בזירת האינדי הישראלי. היא מקליטה ומופיעה בשנים האחרונות בשם "בלה טאר", במחווה לבמאי ההונגרי הנודע, מנגנת עם אמנים מחו"ל המופיעים בארץ (היא חיממה את להקת ה"סוואנס" ואת מארק קוזלק מ"סאן קיל מון") וכתבה פסקול לסרט על כלבי רחוב בסרייבו. פולנסקי, שמנגנת על גיטרה חשמלית, מפזרת קסם אפלולי ומסתורי בנוכחות האניגמטית שלה. נראה כי זו שנת הפריצה של פולנסקי ושלוש עבודות חדשות שלה רואות אור בתקופה הנוכחית. אחת מהן, פסקול הסרט "Sarajevo Songs of Woe", הוא קטע אחד שנמשך יותר מחצי שעה, לבקשתו של הבמאי הגרמני פרד קלמן שצילם את שני סרטיו האחרונים של בלה טאר. פולנסקי היא אמנית מקורית, חד פעמית ושווה לראות מה עוד היא תשחרר לאוויר העולם. (יסמין לוי)

[youtube p7R-pACG1YE nolink]

10.  לימור כספי ויסברג

לימור וייסברג כספי

הפואמס של לימור כספי ויסברג מציגות מילים שמתחברות זו לזו ברצף מענג ומרענן ששופך אור מקורי על המציאות, לפעמים מחויך ולעיתים מכמיר לב, בדיוק באורך הנכון, בקצב המדויק ותמיד מגיע עם איור נפלא. אלה השירים שתזכו לקרוא ככה באמצע היומיום העמוס שלכם אם תעקבו אחר ״פואמס״, עמוד השירה של של לימור ויסברג כספי המוכשרת – משוררת, סופרת ומאיירת. זוכת צרצרפייס 2016, כתבה ואיירה את ספר ילדים ״פלוקי״ המבוסס על שיטת ימימה, גרה במושב בשפלה, אם לשלושה בנים, ארט דירקטור, בעלת הסטודיו לעיצוב ומיתוג. כדאי לכם לעקוב לא רק בגלל התרוממות הרוח של עכשיו אלא בשל ההבטחה הטמונה בה לימים שיבואו. (נירית הליבני)

[youtube Y1P0MWkLDEI nolink]