כל הטעויות בשער החגיגי של ''Vanity Fair''

שער המגזין היוקרתי, בו מככבת גם גל גדות, עורר תגובות רבות ברשת בימים האחרונים לאחר שהתגלו בו מספר טעויות פוטושופ מביכות וזה עוד לפני שאמרנו משהו על הליהוק, הקומפוזיציה והאמירה

שער המגזין החדש של "Vanity Fair", בו מככבים 12 כוכבים הוליוודיים גדולים, עורר בימים האחרונים סערה ברשת והניב לא מעט בדיחות. מה שאמור היה להיות השער הכי אלגנטי של השנה הפך לפארסה מביכה במיוחד. נתחיל מכך שאלפי גולשים תהו ממתי יש לריס ו'יתרספון 3 רגליים ועל הדרך לא הבינו כיצד לאופרה וינפרי יש 3 ידיים (בתמונה מתוך ההפקה עצמה). על הפאדיחה עם וינפרי המגזין התנצל ולגבי וית'רספון הם טענו שזה רק נראה כאילו יש לה עוד רגל בגלל החלק הפנימי של השמלה.
הייתם מצפים מצלמת אגדית כמו אנני ליבוביץ' להקפיד קצת יותר על התמונות שהיא משחררת (שלא לדבר על עורכי המגזין) אבל כנראה שהם היו עסוקים מדי בלהסביר לתקשורת למה מחקו בפוטושופ את השחקן ג'יימס פרנקו מהשער המצולם. מתברר שלאחר שהכוכב, זוכה פרס גראמי, הואשם על ידי 5 נשים שהטריד אותן מינית, החליטו ברגע האחרון למחוק כל זכר. מי שנשארו הם: טום הנקס, ריס וית'רספון, ניקול קידמן, אופרה וינפרי, זנדאיה, גל גדות, האריסון פורד, רוברט דה נירו, ג'סיקה צ'סטיין, גריידון קרטר, קלייר פוי ומייקל שאנון.
גל גדות שער ואניטי פייר
גם בחירת הכוכבים עורר לא מעט שאלות בעיני אנשים. עם כל הכבוד לרוברט דה נירו והאריסון פורד, על איזה הישגים יוצאי דופן הם חתומים השנה? הם אמנם שחקנים אהובים אבל היכן אליזבת מוס המעולה מ"סיפורה של שפחה" או סירשה רונן הנפלאה מ"ליידי בירד"? הזמרת זנדאיה, שמייצגת את "הוליווד הצעירה" אינה שחקנית קולנוע מוערכת ולא חתומה על שום סרט או הישג משמעותי (וגם היא צולמה כאילו יש לה רגל אחת).
אופרה וינפרי
גם נוכחותה של גדות, שנראית מדהימה ביופיה על השער, גרמה לחלק מהגולשים להרים גבה. בין הדברים שנאמרו, נטען שוונדר וומן הישראלית חתומה על שובר הקופות הבלתי מעורער של הקיץ והפכה בזכותו לשחקנית הכי רווחית השנה אך בסך הכל מדובר בשחקנית בינונית ששיחקה בסרט טראש מבדר וזה לא פרופורציונאלי להעמיד אותה לצד שחקניות אופי שהוכיחו את עצמן על פני זמן – כמו וית'רספון וקידמן. מנגד, אם רצו ללכת על קונספט של שחקניות וותיקות לצד חדשות ואפשר להבין את השילוב, מה גם שהפכה לכוכבת אדירה. בנוסף, קשה להבין איך זה שטיפול פוטושופ הפך את ניקול קידמן לנעמי ווטס בגיל עשרים.
שער וניטי פייר
מעבר לכל זה, במגזין עצמו התייחסו ליצירת השער וכתבו שהוא בא לייצג את רוח קמפיין metoo# אבל אין שום קשר לקמפיין ולשער הזה. אם רצו לשקף את הקמפיין היו צריכים לצלם את הנשים שבאמת פרצו דרך לאחרות כמו אשלי ג'אד, האשה הכי פעילה נגד הארווי ויינשטיין, רוז מקגוון ויזמת הקמפיין, אליסה מילאנו. הבחירה באופרה וינפרי גם עוררה תהיות רבות, מאחר ולא כיכבה בפרוייקט יוצא דופן וכנראה שהיא נבחרה הודות לנאום המרשים שלה מטקס פרסי הגראמי, בו יצאה נגד הטרדות מיניות.
שער ואניטי פייר

גם גדות, שהוצגה כלוחמת וכמי ש"סירבה לעבוד" עם המפיק ברט ראטנר (שהואשם בהטרדות מיניות) ב"וונדר וומן 2", לא מייצגת באמת את הקמפיין. גדות הודתה שבהפקה כבר הוחלט לא לעבוד איתו ברגע שנשים העידו נגדו על כך שהטריד אותן מינית. למעשה, גדות לא הביעה עמדה נוקבת כלפי אף אחד מהגברים שהואשמו בהטרדות ותקיפות מיניות ורק יצאה נגד הטרדות מיניות באופן כללי. יותר מכך, גולשים רבים הצביעו על כך שלא הייתה לה בעיה להצטלם לצד בן אפלק שגם הואשם בהטרדות מיניות, במסגרת קידום סרטיהם. לא צריך לשפוט אותה והיא בהחלט מייצגת נשיות חזקה אבל הפיכתה לפנים של הקמפיין מוגזמת.

הציוצים של ריס וית'רספון ואופרה וינפרי:

ציוץ של ריס וית'רספון ציוץ אופרה וינפרי
אם מתבוננים בשער לעומק שמים לב גם לקומפוזיציה של הכוכבים. ליבוביץ' חושבת על השערים שלה עד הפרט האחרון. שום דבר אינו מקרי וכך קיבלתם שער בו הגברים עומדים זקוף בחליפות הטוקסידו שלהם בעוד הנשים, רובן, נראות כמו רוזנות מהתקופה הוויקטוריאנית בכתפיים חשופות. האשה היחידה שעומדת (גדות) מופיעה בתחתוני סבתא. אם מתייחסים לסימבוליות של הפריים ניכר כי בהוליווד עדיין רואים נשים כאובייקטים מיניים בעוד שהגברים מוצגים כבעלי כוח ושררה. שער מהפכני היה מציג  את הגברים על הרצפה בעוד הנשים עומדות זקופות. אבל כנראה שנצטרך לחכות לשער של 2030 בשביל זה.