טייסת הקרב שהצילה את חייהם של 148 איש

בישראל הסיקור של טיסת 1380 של אמריקן סאות'ווסט התמקד בתמונה משעשעת של נוסעי המטוס שהסתבכו עם מסיכות החמצן שלהם אבל הסיפור האמיתי הוא תמי ג'ו שולץ, טייסת הקרב שהפגינה תושייה מעוררת התפעלות

מאת: גאיה פולת

פעם הבאה שתעלו על מטוס, תקוו שיהיה לכם טייסת כמו תמי ג'ו שולץ (Tammy Jo Schults), ששבוע שעבר הצליחה בקור רוח מרשים להציל את חייהם של 148 נוסעי טיסת 1380 של אמריקן סאות'ווסט. בישראל הסיקור של הטיסה הזו התמקד בתמונה המשעשעת משהו של כל נוסעי המטוס חובשים את מסיכות החמצן שלהם לא נכון. וזה חבל, כי מגיע לשולץ קצת יותר קרדיט מזה.

היא נולדה בחווה בניו-מקסיקו שהיתה סמוכה לבסיס חיל האוויר האמריקאי במדינה, והחליטה שכשתגדל היא רוצה להיות טייסת. כשסיימה את לימודי התיכון, גילתה שנשים אינן יכולות להיות טייסות בחיל האוויר האמריקאי, ומאוכזבת, היא נרשמה ללימודים אקדמיים. במהלך לימודיה האקדמיים, נתקלה באישה שהצליחה להתקבל ללימודי הטייס בחיל האוויר האמריקאי, ושולץ החליטה לעזוב הכל ולהגשים חלום ילדות.

טייסת תמי ג'ו שולץ צילום מסך

היא ניסתה להתקבל לחיל האוויר האמריקאי- ונכשלה. לפני שוויתרה על חלומה, החליטה לנסות להתקבל כטייסת לחיל הים האמריקאי והתקבלה. היא הפכה לטייסת הראשונה בחיל הים האמריקאי. למרות זאת, היא גילתה לאכזבתה מהר מאוד שנשים אז הורשו לטוס אך לא באזורי הקרב. לאחר שחרורה, סיפרה בגלוי על האפלייה והשוביניזם הקיימת בחיל הים האמריקאי, ובין היתר, סיפרה שאחד ממדריכי הטיסה שלה שהפגין כלפיה יחס מזלזל והצהיר שזו השפלה שיש אישה בקוקפיט. היא ענתה לו 'זה שאני כאן זו מדיניות של הקונגרס, ואם זה לא טוב לך – תצביע בבחירות הבאות. עד אז התפקיד שלך הוא רק לוודא שאני אחזור בשלום מהטיסה הבאה'.

אחרי שחרורה, היא פנתה לקריירה של טייסת אזרחית באמריקן סאות'ווסט. שבוע שעבר, שובצה להטיס טיסה מלה-גארדיה ניו יורק לסן פרנסיסקו. 20 דקות אחרי ההמראה, מסיבות לא ברורות, חלה תקלה באחד ממנועי המטוס שהתפרק ופער חור במטוס. אחת מנוסעות המטוס נהרגה מהתפוצצות והחשיפה לאוויר, ועוד כמה נוסעים נפצעו גם הם.

מטוס צילום מסך

אישית, אם הייתי על המטוס הזה, הייתי חוטפת התקף לב ומתה בו במקום. אבל למזלי, לא הייתי על המטוס ההוא, ולמזלם של שאר הנוסעים – את המטוס הטיסה שולץ. במקום להיכנס ללחץ מהעובדה שלמטוס נשאר מנוע עובד אחד בלבד ומהצרחות של הנוסעים, שולץ נשארה רגועה ושלווה. היא הצליחה לעדכן את הרשויות למצב, להנחית את המטוס נחיתת חירום בפילדלפיה, ולדאוג שצוותים רפואיים יחכו לנוסעים.

במקביל, היא דיברה לנוסעי המטוס בקול שלו ורגוע והסבירה להם 'אנחנו נוחתים, לא מתרסקים, אנא שמרו על מסיכות החמצן עליכם', היא הסבירה, וכשנחיתת החירום התקרבה היא ביקשה מהנוסעים להישען קדימה ולשים ידיהם על המושב שלפניהם. לאחר הנחיתה, בעוד צוותי החירום הרפואי בודקים את כל הנוסעים, שולץ טיילה ודיברה עם כל אחד מהנוסעים והרגיעה אותם.

בעוד הסיבות שבגללן קרתה התאונה הטכנית ממשיכות להיחקר, גורמי האכיפה מסכימים שקור הרוח של שולץ מנע אסון גדול הרבה יותר. אחד הנוסעים בטיסה, שאל אחר כך את אחד הכתבים שראיינו אותו: "מה עוד אתה רוצה לדעת עליה חוץ מזה שהיא מלאך"?

אז פעם הבאה שאתם עולים על מטוס, תקווה שהטייס/ת שלכם קר/ת רוח כמו תמי ג'ו שולץ.

ותודה לStav Ziv על הטיפ.

** הכותבת, גאיה פולת, העלתה את הפוסט במקור בדף הפייסבוק שלה