ולתפארת בונה עולם

כיסוי ראש מנומר אחד חשף את הפיל שבחדר: ישראל מתחרדת. אם תקפתם את גרבוז בבחירות הקודמות, כשדיבר על מנשקי הקמיעות, אולי לא מאוחר להרים טלפון ולהתנצל

או מיי גאד. ישראל כבר לא רק מתחזקת, היא מתחרדת. מהמקפצה. לא עוד פיאה צנועה כשל סיוון רהב מאיר או מטפחת קלילה למגישת רדיו. החיבור של מיס יוניברס לינור אברג’יל להופעה חרדית אדוקה, אך מפוצצת גלאם בערב העצמאות, עשה אאוטינג מטריד לנתונים שראינו בתוצאות הבחירות: ישראל 2019 היא ימנית יותר וחרדית יותר. בונה עולם יכול לציין לעצמו בסיפוק שבערב הכי ישראלי בשנה הוא קיבל שטח פירסום לא צפוי בפריים טיים ופריזנטורית מגן-עדן. אברג’יל, עם כיסוי ראש עד השמים, הטיסה את מניות החזרה בתשובה לשיא של כל הזמנים. טועה מי שמבטל את עוצמתה של סערת הרשת שפרצה בשל כך. נוכחותה החרדית הזוהרת היתה אגרוף בפניו של הצופה הישראלי החילוני שהוא הרוב, אבל כבר לא קובע.

בר רפאלי אמרה את זה קודם. בקמפיין נועז לבגדי ספורט היא לבשה חיג’אב שכיסה את פניה – והטיזר היה איראן זה כאן. הסימון של רצף של אירועים רבים בחברה הישראלית רק מהשנה האחרונה לא מצא את ההגדרה הנכונה עד כה. זו אינה הדתה, רבותי. זוהי התחרדות. די אם נזכיר את המאבק על שירת נשים באירועים ציבוריים שגלש אפילו לצהל החילוני, נשות הטאליבן מבית שמש שהמשטרה והרווחה אינן מתמודדות עימן, הזמר יונתן רזאל שהופיע עם מדבקה על עיניו כדי לא להביט בנשים, איסור מכנסיים קצרים לבנות במערכת החינוך החילונית והחשוב מכל, ממשלת ישראל לא מילאה אחר הוראת בגצ ולא חוקקה חוק לגיוס החרדים לצהל על פי הדין.

המשמעות אחת, החרדים שולטים. ברוח התקופה השמרנית אין לי ספק שאם היום היו מצולמים סרטים מיתולוגיים כמו “גבעת חלפון אינה עונה” או “מבצע סבתא”, חנה לסלאו לא היתה רצה בחולות בתחתונים ומבצע סבתא של דרור שאול היה מעורר מהומה על עשיית צחוק מכבוד המת ופגיעה בחברה הקדישא כולל איום לאסור הקרנתו, ביטול תמיכה תקציבית, הפגנות מול הסינמטק, עימותי רשת, עוד נאום וולגארי של רגב ובגצים.

לינור אברג'יל צילום מסך

הופעתה של אברג’יל כמנחה ראשית של טקס הדלקת המשואות היתה מצויינת ומקצועית ואין כל טענה אישית כלפיה. בעניין צניעותה, אני חושבת שהשופט בדימוס עודד אל יגון צדק. היא היתה יפהפיה וסקסית גם בשמלת מקסי ובכיסוי ראש – ולטעמי, טוב שכך. העיסוק המטורף אינו בה אישית. היא ראויה לפירגון על הדרך בה נלחמה במפלצת הבושה והכניסה את הגבר שתקף אותה לשש עשרה שנה בכלא. כמו נמרה שרטה ונשכה, כדי שעונשו לא יקוצר והצליחה גם בזה. הבעיה היא בבחירת שלטון הימין ערב כינון קואליציה חדשה לרכב על הנמר שעל ראשה ובאמצעותו להזרים לשיח מסר שמרני מבהיל.

iran_634

קשה להבין איך ניתנה במה מרכזית לכיסוי ראש שהוא כלי ראשון לדיכוי נשים, חבלה ביופיין ובזכותן להיות נוכחות וחופשיות באשר הן. קשה עוד יותר לתפוס איך טקס העוסק בתרומה יוצאת מגדר הרגיל לחברה הישראלית בוחר לשים ייצוג חרדי בפרונט, כאשר החרדים בישראל הם 12 אחוזים מהאוכלוסיה היהודית ושבעה אחוזים בלבד מכוח הייצור. ויותר מכך, בלתי מתקבל על הדעת שבעידן ה-METOO כיסוי ראש עצום מככב: הלכות הדת הקובעות, כי על האישה להקפיד על צניעותה הרי שמות את האחריות לחרמנות הגבר, להטרדה מינית, תקיפה ואונס על כתפי האישה. היא הפתיינית, הוא לא קשור. בדיוק הפוך מהטרנספורמציה העוברת על כל חברה דמוקרטית וליבראלית בעולם.

סמדר שמואלי צילום: ליאת מנדל

מי שדיבר בשמאל על פלוראליזם ובחירה חופשית של אברג’יל על לבושה ועל כיסוי ראשה, ודאי ישנה את דעתו אם יונית לוי תוחלף בקרוב באותה אברג’יל כמגישה מרכזית עם כיסוי ראש שישתנה מדי ערב לגבוה יותר וצבעוני יותר וכולנו נעסוק בו עד לצריבת התודעה של המדינה כולה. המסר המעודכן הוא שחזרה בתשובה היא השחור החדש. ואם לא בא לכם אז אינבעיה, יש לנו את אותו דבר גם במנומר. כשיאיר גרבוז דיבר על מנשקי הקמיעות, קרעו לו את הצורה. תעשו גוגל על “נאום הקומץ” שלו ותראו שכאיש רוח אמיתי הוא חיבר את הנקודות לפני כולם. ואולי לא מאוחר להרים טלפון ולהתנצל.

החרדים מתחזקים בסיבוב הזה עוד יותר מסיבה פוליטית פרסונלית. בלעדיהם גבוהים הסיכויים שנתניהו ילבש מדי אסיר. הליכוד וכחול לבן כיום שוות בגודל הסיעה שלהן בכנסת. עובדה זו מאיצה בליכוד לחתוך חזק ימינה לא רק בענייני המדינה וגבולותיה, אלא גם בערכי המשפחה וכך לחבק את החרדים חיבוק הגובל בפורנו פוליטיקה. כעת יפרגנו להם השפעה גדולה עוד יותר על איך נתחתן, איך לא נתגרש ומה וכמה נלבש. הכיוון המסתמן הוא שהחרדים כבר לא רוצים לשלוט רק בשבת של היהודים החילונים. ימות החול הם היעד הבא. בקדנציה החולפת נתנה ממשלת נתניהו לחרדים הגדלת תמיכות באברכים במיליארדי שקלים ובכך בלמה את הגידול הקבוע שהיה בזרימתם לשוק העבודה. אולי בקדנציה הנוכחית תונח אבן פינה לבית המיקדש וטראמפ יבוא לגזור את הסרט בחברת אחד אלוהינו ורעייתו.

**הכותבת, סמדר שמואלי, היא מאמנת למנהיגות אישית בחברת תות תקשורת ותוצאות

 
 

סמדר שמואלי
מאמנת למנהיגות אישית ועסקית בחברת תות תקשורת ותוצאות, יועצת פוליטית ופעילה חברתית‎