וונדר וומן ביפן: "חמודה ולא יודעת כלום על גברים ואהבה"

בעוד פחות משבועיים גל גדות תפציע ב"וונדר וומן", סרט האקשן המדובר של השנה ומכונת היח"צ האגרסיבית הגיעה עד ליפן, כשאוהדים רבים זועמים מהקידום העלוב והסקסיסטי של גיבורת-העל בארצם

בעוד פחות מחודש יעלה לאקרנים הסרט "וונדר וומן", בכיכובה של גל גדות ונוכל סופסוף לראות אם כל הבאזז הצדיק את עצמו. הצפי הוא שסרט הסולו, של גיבורת העל האהודה בעולם, יכניס לקופות כ-65 מיליון דולר בפתיחה שלו ובינתיים אולפני וורנר מקדמים את הסרט בכל דרך אפשרית כדי שחלילה לא יהפוך לפלופ המביך של הקיץ.

מכונת היח"צ ההוליוודית עובדת שעות נוספות ובטיימס סקוור בניו יורק, כבר נתלו פוסטרים ענקיים של גדות וביפן החלו להפיץ טריילרים בכיכובה שעוררו ביקורת רבה,  כשעיקר החצים הופנו לטקסט שצורף כאן, בתרגום חופשי:

"היא אמורה להיות אחת מגיבורות העל העוצמתיות בעולם אבל היא גם ילדה נאיבית ותמימה באופן יוצא דופן, שלא יודעת דבר על גברים או אהבה". 

גל גדות ביפן

מאחר ו-וונדר וומן אינה דמות מוכרת בארץ השמש העולה, כמו סופרמן ובאטמן, המפיקים שיווקו אותה באופן שיגרום לצופים היפנים להתחבר אליה. לא סתם שמו דגש על "חמידות" הדמות ביפן. זו מדינה שפיתחה תרבות שלמה סביב המונח "קאוואיי" (חמוד), הבא לידי ביטוי בעיקר בבובות הפרוותיות הנמכרות בחנויות ובאופן הלבוש של נערות יפניות, שיוצאות מהבית בשמלות ורודות וסרטים בשיער. מקדמי הסרט ביפן בחרו לקדם את גדות כעוד בובה מתוקה ולא מאיימת.

מובן לי הרצון למכור כמה שיותר כרטיסים אבל אופן הקידום עלוב ומתנצל. האמזונה הלוחמנית הפכה ל"חמודה וילדותית" ואם זה לא מספיק, היפנים יצרו קונפליקט בין העוצמה הפיזית שהיא מפגינה לחוסר הידע שלה בענייני יחסים, לכאורה. בסופו של דבר, וונדר וומן הוצגה כילדה קטנה, חסרת ניסיון רומנטי ו"לוקה בחסר".

גל גדות בכחול

מבחינה עובדתית, וונדר וומן באמת לא הייתה מנוסה בענייני אהבה, עד שעזבה את האי בו התגוררה ואפשר להבין את רצון המפיקים לגרום ליפנים, הידועים כטיפוסים הנמשכים למתיקות בכל דבר, לחבב אותה אבל הקידום עושה לה עוול ובדרך – פוגע בנו כנשים. אוהדי וונדר וומן בכל העולם, כולל ביפן, התרגזו מהקידום שהתעלם מכך שהדמות מייצגת ליברליות, כוח, לוחמנות נטולת פשרות והדבר האחרון שהיא אמורה להיות זה "חמודה".

עד שיש לנו דמות אייקונית כמוה, היא נדחסת לתוך משבצת סטריאוטיפית מגוחכת. הקידום הזה רק מוכיח למה אנחנו צריכים הרבה יותר נשים חזקות על המסך. כי לא משנה כמה וונדר וומן תביס כל גבר שבא לתקוף אותה, בסוף יהיה מי שידאג להקטין אותה.

גדות בפרמיירה